Resultat Total - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  07 november 2009   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:22   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
 
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub    1:10.91        2:29.51   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas    53.88        1:55.85   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub    36.35        1:15.29   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    33.51        1:09.92   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    45.17        1:34.29   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    40.52        1:21.33   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag    38.17        1:22.56   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen    32.99        1:07.86   
Hilde Hjertnes  1956  Bergen og Omegn Masters    41.23        1:25.82   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    41.60        1:27.68   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag    44.59        1:36.78   
Lone Hessilt  1956  Glostrup Svømme Klub    43.99        1:37.21   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    28.91        1:00.67   
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS    29.89        1:01.99   
Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsällskap    34.06        1:10.70   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag    36.11        1:15.94   
Anette Aronsson  1964  Täby Sim    36.04        1:17.50   
Joan Dahlstrøm  1964  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    29.61        1:01.44   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap    30.09        1:03.20   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    31.46        1:04.68   
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    30.52        1:04.72   
Suzanne Nilsson  1966  Helsingborgs Simsällskap    30.98        1:05.44   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap    33.48        1:07.57   
Martina Nokolaisen  1969  Team Msk    31.77        1:07.68   
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    32.11        1:08.06   
Camilla Thuné  1967  Täby Sim    33.13        1:08.16   
10  Annica Åberg  1966  Täby Sim    32.60        1:08.47   
11  Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb    32.65        1:08.63   
12  Sara Nygren  1965  Kungsbacka Simsällskap    32.65        1:08.80   
13  Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap    35.04        1:13.80   
14  Katarina van Mulders  1968  Simklubben Elfsborg    36.46        1:15.75   
15  Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn& Idrettsforening    37.17        1:16.06   
16  Lisbeth Johnsen Pedersen  1967  Vadsø Svømmeklubb    35.59        1:16.16   
17  Ragnhild M. Tapio  1968  Alta Svømmeklubb    39.66        1:25.54   
18  Hege Didriksen  1969  Team Msk    41.82        1:26.93   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim    29.98        1:02.92   
Maria B. Knudsen  1974  U.S.G    30.34        1:03.15   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    30.26        1:04.57   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS    31.03        1:05.96   
Eva Bjälkander  1972  Kungsbacka Simsällskap    33.22        1:10.35   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Malmö Kappsimningsklubb    29.84        1:01.28   
Cecillia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.88        1:04.10   
Renate Mosesen  1978  Hamar IL    32.09        1:06.77   
Åsa Ehlén  1977  Malmö Kappsimningsklubb    33.03        1:09.80   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS    34.83        1:14.37   
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg    40.53        1:24.95   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann Sophie C. Lønnberg  1983  U.S.G    29.11        1:01.13   
Ann Fugl-Meyer  1982  U.S.G    29.96        1:03.31   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    30.32        1:04.28   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub    30.68        1:05.43   
Maria Fjallstein  1981  U.S.G    31.14        1:05.65   
Sofie Kirchhoff  1984  U.S.G    33.53        1:09.10   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øivind Gunnerud  1935  Oslo Idrettslag    38.06        1:18.35   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    35.27        1:18.49   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap    31.88        1:07.06   
Jean-Pierre Saracco  1949  Täby Sim    32.94        1:08.41   
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Antonio Rodrigues  1954  Simklubben Ran    30.27        1:03.19   
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap    31.25        1:04.65   
Karsten Hessilt  1953  Glostrup Svømme Klub    42.82        1:29.82   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    31.13        1:02.29   
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    30.35        1:03.99   
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub    31.17        1:04.51   
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub    28.68        1:04.79   
Björn Sonesson  1957  Malmö Kappsimningsklubb    32.14        1:06.82   
Øystein Grytten  1958  Masters Sørlandet    32.41        1:09.91   
Johan Cavalli  1959  Simklubben Laxen    34.63        1:11.59   
Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS    34.44        1:14.31   
Egil Johannessen  1955  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Klaus Nissen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    26.42        55.16   
Øyvind Thorsen  1960  Lambertseter Svømmeklubb    26.98        57.03   
Bo Graaner  1961  Lambertseter Svømmeklubb    28.46        59.23   
Göran Fält  1963  Linköpings Allmänna SS    29.69        1:01.71   
Johan Lindberg  1963  Malmö Kappsimningsklubb    29.49        1:02.02   
Harald Lindbäck  1960  Varg, IL    30.97        1:03.49   
Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen    31.40        1:05.87   
Tyke Tykeson  1962  Malmö Kappsimningsklubb    32.75        1:07.97   
Øystein Dammen  1962  Moss Svømmeklubb    33.87        1:15.90   
Klaus Nygård Jensen  1964  GI-40 Hermes            DNS   
Jef Sølvsteen  1961  Gentofte Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb    26.96        56.36   
Dan Anderberg  1967  Täby Sim    26.94        56.53   
Jari Dahl  1968  Täby Sim    28.73        59.75   
Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap    29.83        1:00.88   
Jonas Nilsson  1967  Gustavsbergs Simsällskap    28.46        1:01.34   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    30.25        1:03.50   
Douglas Mcpherson  1965  Kungsbacka Simsällskap    29.60        1:03.74   
Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap    31.48        1:08.52   
Even Breivik  1967  Team Msk    37.40        1:18.26   
Roger Wahlbeck  1968  Simklubben Laxen            DNS   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap    27.87        59.99   
Oscar Börjesson  1973  S77 Stenungsund    29.29        1:01.39   
Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    29.44        1:01.82   
Kell Quist  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.05        1:10.33   
Rodolphe Peillaud  1970  Team Msk    35.18        1:19.20   
Robert Nilsen  1971  Kungsbacka Simsällskap    39.10        1:25.69   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jonathan Ahn  1978  Gentofte Svømme Klub    24.65        52.33   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb    27.24        56.80   
Kenny Glæsner  1978  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    27.50        58.69   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    28.57        59.89   
Doman Maciejko  1977  Linköpings Allmänna SS    29.79        1:03.29   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb    30.85        1:04.05   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Morten Hinnerup  1980  U.S.G    27.75        57.94   
Steffen Ramlyng  1982  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    28.68        59.69   
Peter Sørensen  1984  Glostrup Svømme Klub    28.62        1:00.46   
Rune Solvang  1980  U.S.G    28.66        1:00.52   
Niki Lander Frederiksen  1982  Næstved IF    29.31        1:02.50   
Lukas Jönsson  1982  S77 Stenungsund    33.44        1:08.43   
Morten Olafsson  1980  Pan Idræt - Mermates    34.32        1:11.51   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            DSQ  1.23.31 
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Beret Bryne  1928  Oslo Idrettslag            1:09.55   
Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes            1:18.21   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birthe Møller-Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub            1:06.04   
Gun Larson  1932  Mälarhöjdens Simsällskap            1:36.78   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Carol Skalstad  1949  Team Msk            53.25   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            43.66   
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            45.63   
Nina Pedersen  1953  Oslo Idrettslag            48.40   
Agneta Gerling  1952  Linköpings Allmänna SS            50.19   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:02.15   
Sigrid Lindkjølen  1954  Team Msk            1:03.96   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            40.43   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            44.53   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            49.30   
Lone Hessilt  1956  Glostrup Svømme Klub            51.91   
Nina Madsen  1957  Korsør Sv & Livr. Klub            1:00.82   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            36.37   
Eva Asterling  1964  Göteborg Sim            43.00   
Anette Aronsson  1964  Täby Sim            45.89   
Mona Nilsen  1961  Team Msk            47.58   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Linn Krogh Hansen  1969  Asker Svømmeklubb            38.30   
Anette Sørensen Hemstrøm  1966  Masters Sørlandet            38.97   
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb            38.99   
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb            39.39   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            39.53   
Sara Nygren  1965  Kungsbacka Simsällskap            41.62   
Ellen Åsgard  1966  Team Msk            42.10   
Siv Laila Eriksen  1965  Vardø Svømmeklubb            42.56   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            44.83   
10  Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF            46.30   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lourette Griphem  1972  Simklubben Elfsborg            38.07   
Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub            42.02   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helen Holter  1979  Roma Idrottsförening            38.44   
Lone Tolstrup Karlbt  1976  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            39.85   
Marte Sandø Lund  1979  Team Msk            40.66   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Fia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            39.31   
Karen T. Andersen  1981  U.S.G            41.49   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            44.97   
Per Hofmo  1931  Hamar IL            49.98   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            42.52   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            43.77   
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            44.04   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            52.61   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            38.48   
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL            42.37   
Jardar Strand  1948  Hamar IL            48.55   
Thor Bøhleng  1948  Hamar IL            48.91   
Tor Jørgensen  1949  Team Msk            50.12   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap            37.36   
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag            38.10   
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb            39.25   
Ebbe Grønlund  1951  Næstved IF            39.32   
Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            44.38   
Karsten Hessilt  1953  Glostrup Svømme Klub            45.26   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Glen Christiansen  1957  Simklubben Neptun            30.91   
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            32.86   
Cato Sletbakk  1957  Roma Idrottsförening            36.93   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            37.86   
Ole Jan Halvorsen  1957  Eidsvoll Svømmeklubb            38.35   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet            38.69   
Åge Nilsen  1957  Bergen og Omegn Masters            40.46   
Hans Petter Andersson  1959  Team Msk            44.41   
Keld Horne Nielsen  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK            DSQ  37.60 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            32.52   
Håkan Persson  1963  Täby Sim            32.60   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            33.59   
John Olav Bjørnestad  1964  Masters Sørlandet            33.96   
Sergey Pakhomov  1960  All Stars Moscow            34.38   
Harald Hannerz  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.65   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            36.46   
Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            39.49   
Erik Michelsen  1960  Lier Svømmeklubb            40.41   
10  Peter Hansen  1960  Hillerød Svømmeklub            40.63   
11  Svein E. Eylertsen  1964  Haldens Svømmeklub            40.66   
12  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            40.85   
13  Henning Ø. Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub            42.67   
14  Henrik Nyholm  1961  Gustavsbergs Simsällskap            42.87   
Geir Thorstensen  1962  Masters Sørlandet            DNS   
Klaus Nygård Jensen  1964  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Harald Kruger  1967  Täby Sim            32.77   
Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            34.44   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            36.17   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            36.91   
Thomas Bäckman  1966  Täby Sim            37.60   
Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL            38.61   
Kristian Wirfalk  1968  Simklubben Elfsborg            39.05   
Jesper Mathiesen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            40.38   
Jan Erik Sandvik  1969  Lier Svømmeklubb            48.71   
Bjørn Nøstvik  1969  Haldens Svømmeklub            DNS   
Tor Arne Pedersen  1965  Vardø Svømmeklubb            DNS   
Øystein Andersen  1969  Haldens Svømmeklub            DNS   
Stefan Jonsson  1965  Täby Sim            DSQ  45.82 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hans Roosmark  1971  Täby Sim            32.25   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            35.12   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            35.58   
Daniel Gertmo  1974  S77 Stenungsund            38.12   
Karsten Normann Olesen  1970  Holbæk Svømme Klub            DNS   
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb            DSQ  31.52 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jacob Berg Jørgensen  1977  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            33.23   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            34.86   
Peter Svenningsen  1976  U.S.G            37.26   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ronny Skaalien  1980  Team Msk            30.72   
Casper Nordahl-Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.07   
Kristian Nissen  1981  GI-40 Hermes            35.05   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            35.32   
Christian Frederiksen  1981  Næstved IF            36.99   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hilde Hjertnes  1956  Bergen og Omegn Masters    46.87        1:49.73   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    31.55        1:07.73   
Torborg-Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK    35.09        1:15.21   
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    34.91        1:16.26   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    38.73        1:24.08   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF    32.66        1:11.62   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    29.47        1:05.76   
Maria Vitazka  1979  Malmö Kappsimningsklubb    32.92        1:09.20   
Anker Løvoll Linn  1978  Lier Svømmeklubb    41.53        1:33.39   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.08        1:01.70   
Maria Fjallstein  1981  U.S.G    31.71        1:08.49   
Line Lund  1981  U.S.G    32.16        1:09.20   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap    58.13        2:04.23   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jean-Pierre Saracco  1949  Täby Sim    35.16        1:16.65   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet    38.25        1:23.29   
Jan Kragerup  1952  GI-40 Hermes    40.01        1:30.65   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne    30.86        1:09.12   
Bengt Olsson  1956  Täby Sim    32.24        1:10.54   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Knut Måløy  1961  Hamar IL    31.89        1:07.94   
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.31        1:26.20   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G    30.15        1:04.43   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Stenhuus  1972  U.S.G    30.55        1:05.34   
Martin B. Knudsen  1971  U.S.G    30.39        1:06.56   
Christian Petersen  1971  Næstved IF            DNS   
Mark Von H. Poetry Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G    29.46        1:02.91   
Doman Maciejko  1977  Linköpings Allmänna SS    32.46        1:09.31   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Åkerberg  1983  Kungsbacka Simsällskap    27.13        1:00.06   
Ronny Skaalien  1980  Team Msk    28.29        1:02.70   
Rune Solvang  1980  U.S.G    31.03        1:06.80   
Daniel Persson  1980  Kungsbacka Simsällskap    30.99        1:08.40   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            49.65   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            48.70   
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub            40.19   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            47.64   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            53.98   
Carol Skalstad  1949  Team Msk            58.28   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub            1:11.54   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Annika Sundelin  1953  Team Msk            50.07   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:09.71   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            36.75   
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            36.91   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            42.54   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag            55.22   
Nina Madsen  1957  Korsør Sv & Livr. Klub            1:02.61   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap            32.61   
Beda Liervaag  1964  Eidsvoll Svømmeklubb            33.17   
Ingrid Møllerop  1960  Roma Idrottsförening            37.48   
Carola Ektander  1962  Linköpings Allmänna SS            37.49   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            38.65   
Ingrid Strugstad  1960  Roma Idrottsförening            40.00   
Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub            43.35   
Elisabeth Østbye  1963  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            36.55   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            42.13   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            42.38   
Katarina van Mulders  1968  Simklubben Elfsborg            46.03   
Helen Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            DSQ  44.18 
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Berit Puggaard  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.73   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg            42.77   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ann Fugl-Meyer  1982  U.S.G            33.28   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            50.75   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            40.53   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            44.28   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            35.10   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            36.30   
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag            36.34   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet            39.16   
Håkon Nordvik  1958  Roma Idrottsförening            40.20   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            31.90   
Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap            33.17   
Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub            38.56   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rudi Dollmayer  1966  Malmö Kappsimningsklubb            29.94   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            30.69   
Aril Bråten  1966  Roma Idrottsförening            31.99   
Jari Dahl  1968  Täby Sim            32.11   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap            32.29   
Peter Liljegren  1969  Malmö Kappsimningsklubb            32.93   
Jan Erik Sandvik  1969  Lier Svømmeklubb            53.62   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim            29.35   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G            31.20   
Thomas Klemetsen  1971  Lier Svømmeklubb            40.91   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Søren Jensen  1975  U.S.G            31.97   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tim Jensen  1984  Svømmeklubben MK 31            26.26   
Henrik Frandsen  1980  Gentofte Svømme Klub            28.17   
Peter Sørensen  1984  Glostrup Svømme Klub            32.63   
Kasper Larsen  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            34.72   
Kim Myklebust  1980  Pan Idræt - Mermates            35.14   
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ol Damer 1  240  Oslo Idrettslag            3:34.26   
  Nina Pedersen  1953      52.96        52.96   
  Beret Bryne  1928                 
  Gry Solberg  1960      2:52.41        2:52.41   
  Tone Grimsrud  1955      41.85        3:34.26   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lag C Täby Sim 3  175  Täby Sim            2:16.35   
  Christine Uhrlander-Lindb  1971      33.25        33.25   
  Annica Åberg  1966      39.03        1:12.28   
  Camilla Thuné  1967      34.69        1:46.97   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.38        2:16.35   
                     
Hs Damer  160  Helsingborgs Simsällskap            2:17.36   
  Helena Åberg  1971      32.32        32.32   
  Suzanne Nilsson  1966      39.81        1:12.13   
  Pia Möller  1968      32.80        1:44.93   
  Anna Bjelm  1966      32.43        2:17.36   
                     
Kungsbacka Damer  164  Kungsbacka Simsällskap            2:20.51   
  Marie Holmberg  1969      37.17        37.17   
  Marja Haglund  1968      36.52        1:13.69   
  Anna-Carin Johansson  1969      34.39        1:48.08   
  Sonja Haglund  1966      32.43        2:20.51   
                     
Roma Grils 1  169  Roma Idrottsförening            2:25.06   
  Ingrid Møllerop  1960      38.13        38.13   
  Jeanette Aasland  1961      41.06        1:19.19   
  Helen Holter  1979      35.38        1:54.57   
  Trine Aa. Sekkesæter  1967      30.49        2:25.06   
                     
Lass 1  180  Linköpings Allmänna SS            2:30.35   
  Carola Ektander  1962      37.62        37.62   
  Agneta Gerling  1952      48.84        1:26.46   
  Anette Philipsson  1965      31.28        1:57.74   
  Therese Hammarberg  1977      32.61        2:30.35   
                     
Roma Girls 2  180  Roma Idrottsförening            2:31.91   
  Ingrid Strugstad  1960      39.95        39.95   
  May K. Gismervik  1958      42.22        1:22.17   
  Inger Arctander  1966      36.54        1:58.71   
  Åse Trettenes  1972      33.20        2:31.91   
                     
Kvik Damer  188  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:37.46   
  Helle Langbøl  1957      45.00        45.00   
  Gitte Aggerholm  1962      46.16        1:31.16   
  Berit Puggaard  1972      30.18        2:01.34   
  Mira Mazurkiewicz  1957      36.12        2:37.46   
                     
Golden Ladies  166  Team Msk            2:40.15   
  Mona Nilsen  1961      42.89        42.89   
  Ellen Åsgard  1966      41.83        1:24.72   
  Marte Sandø Lund  1979      34.46        1:59.18   
  Kjersti Læknes  1964      40.97        2:40.15   
                     
Gentofte Masters Damer  190  Gentofte Svømme Klub            DNS   
  Ellen Garne  1965                 
  Lis Knutzen  1920                 
  Kristina Vasiliauskaite  1979                 
  Anne Hinsch  1982              DNS   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK Damer  126  Malmö Kappsimningsklubb            2:08.77   
  Cecillia Kentell  1975      33.58        33.58   
  Fia Borglin  1981      38.92        1:12.50   
  Anna Lohmann  1975      28.52        1:41.02   
  Maria Vitazka  1979      27.75        2:08.77   
                     
Smukke Damer Gi40Hermes  150  GI-40 Hermes            2:35.28   
  Dorethe Elm Jørgensen  1978      40.86        40.86   
  Tine Broksø  1971      44.32        1:25.18   
  Tina D. Poulsen  1973      38.39        2:03.57   
  Pia Vibe Petersen  1964      31.71        2:35.28   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Damer A 1  109  U.S.G            2:08.23   
  Ann Fugl-Meyer  1982      33.77        33.77   
  Line Lund  1981      36.26        1:10.03   
  Maria Fjallstein  1981      30.14        1:40.17   
  Ann Sophie C. Lønnberg  1983      28.06        2:08.23   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hamar Herrer  242  Hamar IL            2:31.81   
  Knut Måløy  1961      34.13        34.13   
  Terje Benjaminsen  1943      42.02        1:16.15   
  Johan Kvæken  1959      36.99        1:53.14   
  Per Hofmo  1931      38.67        2:31.81   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lag D Täby Sim  203  Täby Sim            2:02.50   
  Per Gustafsson  1964      32.02        32.02   
  Håkan Persson  1963      31.87        1:03.89   
  Jean-Pierre Saracco  1949      31.74        1:35.63   
  Bengt Olsson  1956      26.87        2:02.50   
                     
Roma Old Boys 1  203  Roma Idrottsförening            2:07.57   
  Geir Patursson  1968      30.56        30.56   
  Cato Sletbakk  1957      36.01        1:06.57   
  Martin Rødseth  1963      28.45        1:35.02   
  Egil Thorstensen  1945      32.55        2:07.57   
                     
Roma Old Boys 2  206  Roma Idrottsförening            DNS   
  Håkon Nordvik  1958                 
  Rune O. Andreassen  1965                 
  Rolf Karlsen  1950                 
  Jarle Snilstveit  1957              DNS   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK Herrer  167  Malmö Kappsimningsklubb            1:54.83   
  Rudi Dollmayer  1966      29.60        29.60   
  Thomas Brorson  1958      32.01        1:01.61   
  Jonas Falk  1979      28.44        1:30.05   
  Henrik Jangvall  1966      24.78        1:54.83   
                     
Lag C Täby Sim 1  160  Täby Sim            1:55.05   
  Peter Pärlklo  1971      29.27        29.27   
  Hans Roosmark  1971      31.66        1:00.93   
  Harald Kruger  1967      28.90        1:29.83   
  Dan Anderberg  1967      25.22        1:55.05   
                     
Roma Young Boys  161  Roma Idrottsförening            2:04.20   
  Aril Bråten  1966      31.67        31.67   
  Rune Trettenes  1969      35.85        1:07.52   
  Per Erik Sørgaard  1977      28.07        1:35.59   
  Dag A. Sande  1963      28.61        2:04.20   
                     
Hs Herrer  160  Helsingborgs Simsällskap            2:05.20   
  Mats Örth  1955      36.45        36.45   
  Richard Nilsson  1971      33.64        1:10.09   
  Anders Rasmusson  1967      26.98        1:37.07   
  Patrik Cinthio  1971      28.13        2:05.20   
                     
Super Gents 1  180  Team Msk            DNS   
  Ronny Skaalien  1980                 
  Kjell Lybeck  1953                 
  Even Breivik  1967                 
  Andreas Thorvaldsen  1956              DNS   
                     
Hsk 2  172  Haldens Svømmeklub            DNS   
  Tommy Kristensen  1963                 
  Bjørn Nøstvik  1969                 
  Tommy Aksnes  1963                 
  Rune Offerdal  1969              DNS   
                     
Gustavsbergs Herrer  184  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ  02.18.47 
  Gustav Foghammar  1964      33.02        33.02   
                     
Hsk 1  164  Haldens Svømmeklub            DSQ  02.13.32 
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gentofte Masters Herrer  129  Gentofte Svømme Klub            1:48.24   
  Mark Von H. Poetry Vogel  1970      27.67        27.67   
  Lasse Hasløv  1979      31.63        59.30   
  Henrik Frandsen  1980      25.76        1:25.06   
  Jonathan Ahn  1978      23.18        1:48.24   
                     
Kungsbacka Herrer  140  Kungsbacka Simsällskap            1:58.64   
  Daniel Persson  1980      32.16        32.16   
  Jan Johansson  1968      33.42        1:05.58   
  Henrik Åkerberg  1983      25.95        1:31.53   
  Lars Sandberg  1965      27.11        1:58.64   
                     
Usg Herrer B  136  U.S.G            1:59.34   
  Bo Stenhuus  1972      30.72        30.72   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981      34.20        1:04.92   
  Martin B. Knudsen  1971      28.86        1:33.78   
  Peter Schultz  1976      25.56        1:59.34   
                     
Bask Mænd  136  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            2:04.21   
  Stig Nielsen  1963      37.31        37.31   
  Jacob Berg Jørgensen  1977      32.86        1:10.17   
  Kenny Glæsner  1978      27.30        1:37.47   
  Steffen Ramlyng  1982      26.74        2:04.21   
                     
Kvik Herrer  135  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:14.37   
  Hans Ahle Olsen  1963      39.23        39.23   
  Casper Nordahl-Meyer  1982      32.55        1:11.78   
  Kasper Larsen  1984      32.40        1:44.18   
  Kell Quist  1972      30.19        2:14.37   
                     
Næstved Masters  151  Næstved IF            DNS   
  Christian Petersen  1971                 
  Christian Frederiksen  1981                 
  Niki Lander Frederiksen  1982                 
  Ebbe Grønlund  1951              DNS   
                     
S77 Lag 1 H  135  S77 Stenungsund            DSQ  02.12.81 
  Oscar Börjesson  1973      34.15        34.15   
  Daniel Gertmo  1974      36.63        1:10.78   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Race Club  112  U.S.G            DSQ  01.44.05 
  Andreas Overbeck Petersen  1983      26.87        26.87   
  Ronnie Dalsgaard  1983      28.67        55.54   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ol Mix 280  285  Oslo Idrettslag            4:07.66   
  Trine Thoen  1954      54.85        54.85   
  Beret Bryne  1928      1:14.80        2:09.65   
  Øyvind Arentz  1950      38.41        2:48.06   
  Sverre Bryne  1919      1:19.60        4:07.66   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ol Mix 240  240  Oslo Idrettslag            2:41.45   
  Wenche Lydersen  1954      46.35        46.35   
  Grethe Solberg Larsen  1952      45.31        1:31.66   
  Jan Haakonsen  1955      34.67        2:06.33   
  Øivind Gunnerud  1935      35.12        2:41.45   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eidsvoll Mix  209  Eidsvoll Svømmeklubb            2:19.10   
  Beda Liervaag  1964      33.01        33.01   
  Bjørn Ove Myrvang  1952      38.11        1:11.12   
  Birgit Dønnum Jensen  1967      34.17        1:45.29   
  John Inge Eklund  1944      33.81        2:19.10   
                     
Masør 1  200  Masters Sørlandet            2:37.05   
  Øystein Grytten  1958      38.07        38.07   
  Anett Benham  1964      47.52        1:25.59   
  Morten Schanke  1954      34.63        2:00.22   
  Irene Eriksen  1960      36.83        2:37.05   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Masør 2  177  Masters Sørlandet            2:08.52   
  Frank Håbesland  1963      35.70        35.70   
  John Olav Bjørnestad  1964      33.59        1:09.29   
  Janne Thorstensen  1966      29.83        1:39.12   
  Anette Sørensen Hemstrøm  1966      29.40        2:08.52   
                     
Næstved Masters  174  Næstved IF            2:21.94   
  Michelle Kjærsgaard  1969      42.25        42.25   
  Christian Frederiksen  1981      36.05        1:18.30   
  Tine Carstensen  1962      33.42        1:51.72   
  Ebbe Grønlund  1951      30.22        2:21.94   
                     
Kungsbacka Mix 1  165  Kungsbacka Simsällskap            2:22.61   
  Helen Johansson  1968      43.47        43.47   
  Henrik Holmberg  1969      36.12        1:19.59   
  Douglas Mcpherson  1965      32.71        1:52.30   
  Sara Nygren  1965      30.31        2:22.61   
                     
Kun Til Kanten  177  Vordingborg Svømme Klub            2:31.37   
  Helle Rasmussen  1960      43.21        43.21   
  Susanne Hansen  1973      41.86        1:25.07   
  Jan Nielsen  1963      33.20        1:58.27   
  Henning Ø. Nielsen  1963      33.10        2:31.37   
                     
Kungsbacka Mix 2  176  Kungsbacka Simsällskap            2:40.36   
  Niclas Renman  1966      39.26        39.26   
  Robert Nilsen  1971      45.27        1:24.53   
  Lotta Örne  1959      44.39        2:08.92   
  Kristina Sund  1964      31.44        2:40.36   
                     
Golden Mix  185  Team Msk            2:45.71   
  Rodolphe Peillaud  1970      45.42        45.42   
  Hans Petter Andersson  1959      43.96        1:29.38   
  Martina Nokolaisen  1969      34.67        2:04.05   
  Annika Sundelin  1953      41.66        2:45.71   
                     
Usg Mix C  166  U.S.G            DNS   
  Ebbe Rasmussen  1949                 
  Karen T. Andersen  1981                 
  Henrik Jeppesen  1966                 
  Maria B. Knudsen  1974              DNS   
                     
Masør 3  175  Masters Sørlandet            DSQ  02.27.83 
  Svein Hobbesland  1958      40.08        40.08   
  Cecilia Mossige Johansen  1973      45.41        1:25.49   
                     
Lambern Mix  175  Lambertseter Svømmeklubb            DSQ  02.13.98 
  Elisabeth Østbye  1963      39.60        39.60   
  Jannecke Lauritzen  1967      39.02        1:18.62   
  Odd Roar Kaspersen  1971      28.07        1:46.69   
                     
Kvik Mix  164  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  02.04.30 
  Klaus Nissen  1964      31.07        31.07   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK Mix  141  Malmö Kappsimningsklubb            2:13.00   
  Peter Liljegren  1969      32.47        32.47   
  Fia Borglin  1981      39.67        1:12.14   
  Ulrika Feldtman  1967      32.72        1:44.86   
  Christian Olsson  1978      28.14        2:13.00   
                     
Lass Mix 2  157  Linköpings Allmänna SS            2:17.11   
  Carola Ektander  1962      37.66        37.66   
  Göran Fält  1963      35.40        1:13.06   
  Doman Maciejko  1977      31.01        1:44.07   
  Therese Hammarberg  1977      33.04        2:17.11   
                     
S77 Lag 1 H  135  S77 Stenungsund            2:18.99   
  Annika Svanberg  1962      39.33        39.33   
  Weine Högberg  1978      22.92        1:02.25   
  Katarina Hallerstedt  1966      48.55        1:50.80   
  Oscar Börjesson  1973      28.19        2:18.99   
                     
Lag C Täby Sim 2  137  Täby Sim            2:34.59   
  Jari Dahl  1968      31.69        31.69   
  Sabine Saracco  1983      43.17        1:14.86   
  Thomas Bäckman  1966      36.20        1:51.06   
  Carin Wennerberg  1966      43.53        2:34.59   
                     
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    56.39        1:56.40   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivianne Kofoed  1942  Lyngby Svømmeklub    57.41        1:56.54   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    46.96        1:41.91   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    51.87        1:50.31   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Agneta Gerling  1952  Linköpings Allmänna SS    45.66        1:34.33   
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag    46.91        1:36.74   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub    35.88        1:19.09   
Hilde Hjertnes  1956  Bergen og Omegn Masters    45.69        1:35.68   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    51.50        1:44.63   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    53.02        1:48.23   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Beda Liervaag  1964  Eidsvoll Svømmeklubb    33.99        1:14.63   
Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsällskap    37.38        1:19.95   
Karin Østergård  1962  Silkeborg Svømmeklub    38.83        1:22.69   
Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    39.48        1:24.39   
Carola Ektander  1962  Linköpings Allmänna SS    38.43        1:24.44   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag    42.95        1:31.19   
Anette Aronsson  1964  Täby Sim    44.32        1:31.83   
Gitte Aggerholm  1962  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    43.46        1:32.12   
Mona Nilsen  1961  Team Msk            DNS   
Jeanette Aasland  1961  Roma Idrottsförening            DNS   
Joan Dahlstrøm  1964  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    32.94        1:09.48   
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    36.15        1:17.55   
Anette Sørensen Hemstrøm  1966  Masters Sørlandet    37.18        1:18.04   
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb    39.12        1:19.01   
Camilla Thuné  1967  Täby Sim    36.69        1:19.12   
Anna-Carin Johansson  1969  Kungsbacka Simsällskap    37.06        1:20.60   
Siv Laila Eriksen  1965  Vardø Svømmeklubb    39.78        1:25.11   
Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn& Idrettsforening    43.64        1:30.25   
Ragnhild M. Tapio  1968  Alta Svømmeklubb    48.84        1:40.43   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF    31.93        1:10.85   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim    32.97        1:12.12   
Eva Bjälkander  1972  Kungsbacka Simsällskap    37.98        1:20.61   
Tina D. Poulsen  1973  GI-40 Hermes    39.86        1:24.34   
Ann Kjærsgaard Larsen  1973  GI-40 Hermes    40.73        1:25.54   
Cecilia Mossige Johansen  1973  Masters Sørlandet    45.46        1:34.33   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Cecillia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    33.57        1:12.49   
Renate Mosesen  1978  Hamar IL    35.24        1:16.62   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS    40.90        1:28.33   
Anker Løvoll Linn  1978  Lier Svømmeklubb    43.04        1:31.88   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann Sophie C. Lønnberg  1983  U.S.G    31.97        1:10.79   
Karen T. Andersen  1981  U.S.G    39.64        1:22.06   
Ann Fugl-Meyer  1982  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap    56.67        1:58.47   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb    44.27        1:32.00   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    34.67        1:13.08   
Jean-Pierre Saracco  1949  Täby Sim    36.69        1:17.53   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Grønlund  1951  Næstved IF    38.32        1:21.07   
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb    41.47        1:23.68   
Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet    38.09        1:24.04   
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap            DSQ  01.21.81 
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub    35.24        1:15.03   
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub    34.63        1:15.68   
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    35.07        1:17.53   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK    37.28        1:18.10   
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    37.24        1:20.43   
Johan Kvæken  1959  Hamar IL    43.32        1:26.84   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Klaus Nissen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.38        1:02.80   
Martin Rødseth  1963  Roma Idrottsförening    32.38        1:07.24   
Knut Måløy  1961  Hamar IL    34.32        1:11.96   
Kjartan Bjelland  1962  Masters Sørlandet    35.12        1:15.22   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  01.22.40 
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Geir Patursson  1968  Roma Idrottsförening    29.92        1:03.63   
Peter Liljegren  1969  Malmö Kappsimningsklubb    32.39        1:09.88   
Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap    33.93        1:10.28   
Jesper Mathiesen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    36.85        1:19.19   
Even Breivik  1967  Team Msk    41.82        1:26.12   
Tor Arne Pedersen  1965  Vardø Svømmeklubb            DNS   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim    28.44        1:02.97   
Hans Roosmark  1971  Täby Sim    30.17        1:04.13   
Oscar Börjesson  1973  S77 Stenungsund    33.95        1:12.00   
Rodolphe Peillaud  1970  Team Msk    45.36        1:35.36   
Karsten Normann Olesen  1970  Holbæk Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G    29.94        1:06.07   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Morten Hinnerup  1980  U.S.G    31.52        1:08.89   
Steffen Ramlyng  1982  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    31.57        1:09.58   
Daniel Persson  1980  Kungsbacka Simsällskap    31.71        1:11.01   
Kim Myklebust  1980  Pan Idræt - Mermates    33.06        1:12.36   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            1:10.89   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas            49.97   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            43.76   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas            31.92   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            44.99   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub            55.51   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            34.86   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            35.15   
Trine Thoen  1954  Oslo Idrettslag            39.41   
Annika Sundelin  1953  Team Msk            42.58   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            53.93   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            30.06   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen            31.15   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            36.25   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            36.47   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes            39.58   
Mette Lindebjerg  1955  Bergen og Omegn Masters            41.59   
Tone Grimsrud  1955  Oslo Idrettslag            42.21   
Nina Madsen  1957  Korsør Sv & Livr. Klub            59.60   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            27.80   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            28.91   
Ingrid Møllerop  1960  Roma Idrottsförening            31.88   
Marianne N. Nielsen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.94   
Karin Østergård  1962  Silkeborg Svømmeklub            32.05   
Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes            32.22   
Sascha Tschernja  1964  Glostrup Svømme Klub            33.54   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            33.65   
Eva Asterling  1964  Göteborg Sim            34.03   
10  Mona Nilsen  1961  Team Msk            35.85   
11  Anett Benham  1964  Masters Sørlandet            37.03   
12  Kjersti Læknes  1964  Team Msk            41.91   
Ingrid Strugstad  1960  Roma Idrottsförening            DSQ  00.31.96 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS            28.33   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            28.75   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS            29.16   
Martina Nokolaisen  1969  Team Msk            29.75   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap            30.38   
Sara Nygren  1965  Kungsbacka Simsällskap            30.80   
Trine Aa. Sekkesæter  1967  Roma Idrottsförening            31.21   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            31.26   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            32.90   
10  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            33.27   
11  Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF            33.54   
12  Inger Arctander  1966  Roma Idrottsförening            33.57   
13  Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn& Idrettsforening            33.79   
14  Lisbeth Johnsen Pedersen  1967  Vadsø Svømmeklubb            33.87   
15  Katarina van Mulders  1968  Simklubben Elfsborg            33.96   
16  Ellen Bjorvand  1969  Masters Sørlandet            38.82   
17  Carin Wennerberg  1966  Täby Sim            44.42   
Hege Didriksen  1969  Team Msk            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            27.06   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb            28.63   
Maria B. Knudsen  1974  U.S.G            29.10   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS            29.49   
Ann Kjærsgaard Larsen  1973  GI-40 Hermes            33.38   
Janne Holm Halling  1970  GI-40 Hermes            34.52   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            27.63   
Helen Holter  1979  Roma Idrottsförening            29.81   
Lone Tolstrup Karlbt  1976  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            30.43   
Renate Mosesen  1978  Hamar IL            31.13   
Marte Sandø Lund  1979  Team Msk            31.42   
Åsa Ehlén  1977  Malmö Kappsimningsklubb            31.45   
Dorethe Elm Jørgensen  1978  GI-40 Hermes            34.16   
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg            38.27   
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            29.58   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            30.57   
Sofie Kirchhoff  1984  U.S.G            31.18   
Sabine Saracco  1983  Täby Sim            34.28   
Malin Kleve  1982  Täby Sim            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            45.10   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            38.59   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øivind Gunnerud  1935  Oslo Idrettslag            32.89   
Sewerin Ekman  1937  Malmö Kappsimningsklubb            35.54   
Denis Larsson  1935  Mälarhöjdens Simsällskap            50.95   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            33.49   
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            38.08   
Tage Lange  1941  Korsør Sv & Livr. Klub            49.86   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            29.36   
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes            29.42   
Roland Hellborg  1946  Simklubben Ran            38.44   
Jardar Strand  1948  Hamar IL            40.64   
Tor Jørgensen  1949  Team Msk            40.74   
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL            DNS   
Egil Thorstensen  1945  Roma Idrottsförening            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Antonio Rodrigues  1954  Simklubben Ran            28.67   
Jan Kragerup  1952  GI-40 Hermes            31.80   
Rolf Karlsen  1950  Roma Idrottsförening            34.96   
Reidar Hansen  1950  Oslo Idrettslag            41.36   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            27.01   
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            27.36   
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub            28.93   
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet            29.92   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            30.55   
Johan Cavalli  1959  Simklubben Laxen            32.18   
Egil Johannessen  1955  Masters Sørlandet            32.25   
Johan Kvæken  1959  Hamar IL            32.31   
Åge Nilsen  1957  Bergen og Omegn Masters            32.36   
10  Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS            32.80   
11  Jarle Snilstveit  1957  Roma Idrottsförening            34.02   
12  Håkon Nordvik  1958  Roma Idrottsförening            34.32   
13  Hans Petter Andersson  1959  Team Msk            36.60   
Magne Løvig  1956  Haldens Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Martin Rødseth  1963  Roma Idrottsförening            25.58   
Niklas Bencsik  1963  Ängelholms Simsällskap            26.43   
Bo Graaner  1961  Lambertseter Svømmeklubb            26.45   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            26.87   
Dag A. Sande  1963  Roma Idrottsförening            28.10   
Harald Lindbäck  1960  Varg, IL            28.20   
Rune Mesel  1961  Masters Sørlandet            28.21   
Göran Fält  1963  Linköpings Allmänna SS            28.27   
Johan Lindberg  1963  Malmö Kappsimningsklubb            28.37   
10  Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap            28.52   
11  Kjartan Bjelland  1962  Masters Sørlandet            29.11   
12  Frank Håbesland  1963  Masters Sørlandet            29.39   
13  Jan Bernhard Jørgensen  1964  Masters Sørlandet            29.86   
14  Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen            30.27   
15  Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            30.41   
16  Svein E. Eylertsen  1964  Haldens Svømmeklub            31.11   
17  Øystein Dammen  1962  Moss Svømmeklubb            31.69   
18  Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub            31.97   
19  Peter Hansen  1960  Hillerød Svømmeklub            32.29   
20  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            32.36   
21  Peter Lindroth  1961  Gustavsbergs Simsällskap            32.53   
22  Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            32.87   
23  Henning Ø. Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub            33.21   
24  Henrik Nyholm  1961  Gustavsbergs Simsällskap            35.08   
25  Christian Haaland  1961  Roma Idrottsförening            37.91   
Jef Sølvsteen  1961  Gentofte Svømme Klub            DNS   
Erik Michelsen  1960  Lier Svømmeklubb            DSQ  00.33.70 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Harald Kruger  1967  Täby Sim            25.13   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            25.55   
Dan Anderberg  1967  Täby Sim            25.59   
Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb            25.67   
Tomas Aarvak  1969  Trondhjem SLK            25.86   
Aril Bråten  1966  Roma Idrottsförening            26.37   
Jonas Nilsson  1967  Gustavsbergs Simsällskap            27.07   
Peter Liljegren  1969  Malmö Kappsimningsklubb            27.28   
Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            27.57   
10  Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap            27.79   
11  Johan Meurling  1965  S77 Stenungsund            28.36   
12  Douglas Mcpherson  1965  Kungsbacka Simsällskap            28.46   
13  Thomas Bäckman  1966  Täby Sim            29.08   
14  Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL            29.59   
15  Jesper Mathiesen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.02   
16  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap            30.58   
17  Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            30.82   
18  Erik Brunskog  1969  Simklubben Laxen            32.97   
19  Kristian Wirfalk  1968  Simklubben Elfsborg            33.18   
20  Stefan Jonsson  1965  Täby Sim            34.09   
21  Morten Samuelsen  1968  Haldens Svømmeklub            34.35   
22  Cato Ystrøm  1965  Haldens Svømmeklub            34.90   
Roger Wahlbeck  1968  Simklubben Laxen            DNS   
Kjertil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            DNS   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
Ørjan Krogh Hansen  1965  Asker Svømmeklubb            DNS   
Øystein Andersen  1969  Haldens Svømmeklub            DNS   
Tor Arne Pedersen  1965  Vardø Svømmeklubb            DNS   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            DSQ  00.30.50 
Øyvind S Pedersen  1966  Lier Svømmeklubb            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            26.63   
Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            27.69   
Patrik Cinthio  1971  Helsingborgs Simsällskap            28.42   
Daniel Gertmo  1974  S77 Stenungsund            29.78   
Kell Quist  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.41   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            30.85   
Thomas Klemetsen  1971  Lier Svømmeklubb            32.60   
Robert Nilsen  1971  Kungsbacka Simsällskap            36.69   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jonathan Ahn  1978  Gentofte Svømme Klub            23.87   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            25.06   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            25.94   
Per Erik Sørgaard  1977  Roma Idrottsförening            26.14   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            26.83   
Niels Troldborg  1978  U.S.G            27.58   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tim Jensen  1984  Svømmeklubben MK 31            23.69   
Henrik Åkerberg  1983  Kungsbacka Simsällskap            23.99   
Niki Lander Frederiksen  1982  Næstved IF            28.25   
Lukas Jönsson  1982  S77 Stenungsund            29.93   
Peter Sørensen  1984  Glostrup Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivianne Kofoed  1942  Lyngby Svømmeklub    1:00.89        2:05.55   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    44.27        1:34.45   
Carol Skalstad  1949  Team Msk    56.49        2:04.72   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag    47.66        1:41.25   
Nina Pedersen  1953  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    48.14        1:43.09   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    37.04        1:18.81   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linn Krogh Hansen  1969  Asker Svømmeklubb    39.47        1:23.10   
Anette Sørensen Hemstrøm  1966  Masters Sørlandet    39.59        1:25.37   
Annica Åberg  1966  Täby Sim    40.29        1:26.06   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    44.09        1:32.71   
Ellen Åsgard  1966  Team Msk    44.73        1:34.87   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lourette Griphem  1972  Simklubben Elfsborg    39.61        1:22.37   
Åse Trettenes  1972  Roma Idrottsförening    42.64        1:30.70   
Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub    43.17        1:30.82   
Tine Broksø  1971  GI-40 Hermes    46.58        1:37.20   
Cecilia Mossige Johansen  1973  Masters Sørlandet    46.75        1:39.03   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    32.89        1:09.80   
Line Lund  1981  U.S.G    37.55        1:19.35   
Fia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb    41.31        1:29.24   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran    51.43        1:49.20   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb    48.86        1:43.46   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    53.80        1:54.87   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL    45.64        1:36.66   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag    42.91        1:28.09   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Glen Christiansen  1957  Simklubben Neptun    32.11        1:08.56   
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    40.86        1:26.19   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet    40.04        1:28.93   
Keld Horne Nielsen  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
Cato Sletbakk  1957  Roma Idrottsförening            DNS   
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb    34.51        1:12.57   
Håkan Persson  1963  Täby Sim    34.92        1:12.60   
Sergey Pakhomov  1960  All Stars Moscow    35.75        1:15.15   
John Olav Bjørnestad  1964  Masters Sørlandet    35.67        1:16.75   
Øyvind Thorsen  1960  Lambertseter Svømmeklubb    35.50        1:16.90   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg    37.23        1:18.00   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    43.32        1:29.12   
Peter Hansen  1960  Hillerød Svømmeklub    43.09        1:31.08   
Erik Michelsen  1960  Lier Svømmeklubb    45.38        1:31.97   
10  Peter Lindroth  1961  Gustavsbergs Simsällskap    44.89        1:37.69   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Trettenes  1969  Roma Idrottsförening    37.10        1:19.48   
Rune O. Andreassen  1965  Roma Idrottsförening    38.07        1:21.42   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub    38.78        1:21.84   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    38.83        1:22.26   
Rolf Martin Breisnes  1965  Sogndal IL    40.69        1:25.90   
Even Breivik  1967  Team Msk    42.39        1:29.43   
Kristian Wirfalk  1968  Simklubben Elfsborg    43.87        1:33.20   
Bjørn Nøstvik  1969  Haldens Svømmeklub            DNS   
Øystein Andersen  1969  Haldens Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb    32.98        1:09.32   
Hans Roosmark  1971  Täby Sim    34.23        1:11.73   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G    36.92        1:17.55   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jacob Berg Jørgensen  1977  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    34.81        1:14.30   
Peter Svenningsen  1976  U.S.G    39.19        1:21.66   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ronny Skaalien  1980  Team Msk    32.04        1:08.81   
Casper Nordahl-Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.26        1:13.17   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G    36.62        1:18.06   
Kristian Nissen  1981  GI-40 Hermes    35.80        1:18.11   
Morten Olafsson  1980  Pan Idræt - Mermates            DNS   
Christian Frederiksen  1981  Næstved IF            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birthe Møller-Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub            1:13.51   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub            50.39   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Trine Thoen  1954  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            31.98   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            45.98   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            30.82   
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            33.00   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.17   
Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsällskap            33.88   
Karin Østergård  1962  Silkeborg Svømmeklub            34.71   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            37.60   
Gitte Aggerholm  1962  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            38.65   
Elisabeth Østbye  1963  Lambertseter Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            30.31   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            32.61   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            32.94   
Suzanne Nilsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            32.95   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap            33.44   
Anna-Carin Johansson  1969  Kungsbacka Simsällskap            33.84   
Camilla Thuné  1967  Täby Sim            34.30   
Inger Arctander  1966  Roma Idrottsförening            36.16   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund            36.78   
10  Christin Fast Andersen  1967  Masters Sørlandet            42.08   
11  Ragnhild M. Tapio  1968  Alta Svømmeklubb            47.23   
12  Ellen Bjorvand  1969  Masters Sørlandet            48.69   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Berit Puggaard  1972  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.46   
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            29.59   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb            31.14   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS            33.60   
Tina D. Poulsen  1973  GI-40 Hermes            38.13   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            28.72   
Lone Tolstrup Karlbt  1976  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            34.27   
Marte Sandø Lund  1979  Team Msk            34.96   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS            38.41   
Anker Løvoll Linn  1978  Lier Svømmeklubb            40.50   
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.24   
Maria Fjallstein  1981  U.S.G            30.57   
Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            31.90   
Fia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            35.12   
Sofie Kirchhoff  1984  U.S.G            35.94   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Per Hofmo  1931  Hamar IL            47.57   
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap            52.48   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes            32.00   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Antonio Rodrigues  1954  Simklubben Ran            32.67   
Jan Kragerup  1952  GI-40 Hermes            39.79   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            29.69   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            30.19   
Reidar Lorentzen  1956  Trondhjem SLK            31.29   
Øystein Grytten  1958  Masters Sørlandet            34.47   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK            34.49   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            35.42   
Ole Jan Halvorsen  1957  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Klaus Nissen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.55   
Martin Rødseth  1963  Roma Idrottsförening            29.15   
Knut Måløy  1961  Hamar IL            30.20   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.30   
Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap            30.74   
Kjartan Bjelland  1962  Masters Sørlandet            32.25   
Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub            34.08   
Jan Bernhard Jørgensen  1964  Masters Sørlandet            34.57   
Stanley Kvinlaug  1961  Masters Sørlandet            35.07   
Klaus Nygård Jensen  1964  GI-40 Hermes            DNS   
Harald Hannerz  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
Jef Sølvsteen  1961  Gentofte Svømme Klub            DNS   
Tyke Tykeson  1962  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            DNS   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anders Rasmusson  1967  Helsingborgs Simsällskap            27.39   
Aril Bråten  1966  Roma Idrottsförening            28.59   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            28.64   
Tomas Aarvak  1969  Trondhjem SLK            29.04   
Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            29.13   
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            29.29   
Rudi Dollmayer  1966  Malmö Kappsimningsklubb            29.38   
Harald Kruger  1967  Täby Sim            29.70   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            31.42   
10  Jonas Nilsson  1967  Gustavsbergs Simsällskap            31.74   
11  Johan Meurling  1965  S77 Stenungsund            32.57   
12  Douglas Mcpherson  1965  Kungsbacka Simsällskap            33.47   
13  Erik Brunskog  1969  Simklubben Laxen            38.97   
Kjertil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim            28.02   
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb            28.24   
Martin B. Knudsen  1971  U.S.G            29.38   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            30.05   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            31.81   
Christian Petersen  1971  Næstved IF            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kenny Glæsner  1978  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            27.59   
Peter Schultz  1976  U.S.G            28.28   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            28.55   
Per Erik Sørgaard  1977  Roma Idrottsförening            28.89   
Niels Troldborg  1978  U.S.G            30.28   
Doman Maciejko  1977  Linköpings Allmänna SS            30.83   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            33.92   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tim Jensen  1984  Svømmeklubben MK 31            24.98   
Henrik Frandsen  1980  Gentofte Svømme Klub            26.56   
Toke Pedersen  1981  U.S.G            26.62   
Daniel Persson  1980  Kungsbacka Simsällskap            29.42   
Rune Solvang  1980  U.S.G            29.95   
Kim Myklebust  1980  Pan Idræt - Mermates            30.22   
Niki Lander Frederiksen  1982  Næstved IF            31.41   
Kasper Larsen  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            32.72   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    53.91        1:54.40   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg    50.20        1:44.28   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub    42.97        1:27.28   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    50.52        1:44.85   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    57.08        2:00.00   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Helle Langbøl  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    46.97        1:39.06   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Carola Ektander  1962  Linköpings Allmänna SS    38.95        1:20.93   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag    43.63        1:28.65   
Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    44.85        1:31.46   
Beda Liervaag  1964  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    37.76        1:16.46   
Torborg-Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK    39.38        1:21.67   
Helen Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap    47.38        1:36.56   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF    33.27        1:08.92   
Janne Holm Halling  1970  GI-40 Hermes    40.54        1:22.59   
Lourette Griphem  1972  Simklubben Elfsborg            DNS   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim            DNS   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    45.36        1:33.23   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    1:04.39        2:16.16   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    36.53        1:14.92   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    38.77        1:19.24   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hans Ahle Olsen  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    40.56        1:25.78   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jari Dahl  1968  Täby Sim    34.94        1:10.28   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap    35.05        1:12.95   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Von H. Poetry Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    28.62        58.49   
Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    37.81        1:17.05   
Karsten Normann Olesen  1970  Holbæk Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Søren Jensen  1975  U.S.G            1:10.96   
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Supernannies  210  Team Msk            DNS   
  Carol Skalstad  1949                 
  Annika Sundelin  1953                 
  Hege Didriksen  1969                 
  Sigrid Lindkjølen  1954              DNS   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lag C Täby Sim 3  175  Täby Sim            1:58.73   
  Christine Uhrlander-Lindb  1971      28.54        28.54   
  Annica Åberg  1966      30.37        58.91   
  Camilla Thuné  1967      30.39        1:29.30   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.43        1:58.73   
                     
Hs Damer  160  Helsingborgs Simsällskap            1:59.97   
  Helena Åberg  1971      27.44        27.44   
  Suzanne Nilsson  1966      29.65        57.09   
  Pia Möller  1968      30.29        1:27.38   
  Anna Bjelm  1966      32.59        1:59.97   
                     
Kungsbacka Damer  164  Kungsbacka Simsällskap            2:03.13   
  Marie Holmberg  1969      31.16        31.16   
  Marja Haglund  1968      28.51        59.67   
  Anna-Carin Johansson  1969      31.24        1:30.91   
  Sonja Haglund  1966      32.22        2:03.13   
                     
Kvik Damer  188  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:17.44   
  Gitte Aggerholm  1962      33.43        33.43   
  Mira Mazurkiewicz  1957      36.09        1:09.52   
  Helle Langbøl  1957      40.09        1:49.61   
  Berit Puggaard  1972      27.83        2:17.44   
                     
Gentofte Masters Damer  190  Gentofte Svømme Klub            DNS   
  Ellen Garne  1965                 
  Lis Knutzen  1920                 
  Kristina Vasiliauskaite  1979                 
  Anne Hinsch  1982              DNS   
                     
Golden Ladies  166  Team Msk            DNS   
  Mona Nilsen  1961                 
  Ellen Åsgard  1966                 
  Marte Sandø Lund  1979                 
  Kjersti Læknes  1964              DNS   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK  137  Malmö Kappsimningsklubb            1:53.68   
  Maria Vitazka  1979      28.44        28.44   
  Cecillia Kentell  1975      28.77        57.21   
  Johanna Feldtman  1970      28.74        1:25.95   
  Anna Lohmann  1975      27.73        1:53.68   
                     
Smukke Damer Gi40Hermes  150  GI-40 Hermes            2:19.40   
  Dorethe Elm Jørgensen  1978      34.30        34.30   
  Tine Broksø  1971      38.03        1:12.33   
  Tina D. Poulsen  1973      34.72        1:47.05   
  Pia Vibe Petersen  1964      32.35        2:19.40   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Damer A 2  106  U.S.G            1:58.70   
  Ann Sophie C. Lønnberg  1983      28.56        28.56   
  Sofie Kirchhoff  1984      30.90        59.46   
  Maria Fjallstein  1981      29.21        1:28.67   
  Kristina Karstad  1984      30.03        1:58.70   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ol Herrer 1  282  Oslo Idrettslag            2:23.33   
        35.49        35.49   
        32.49        1:07.98   
        42.70        1:50.68   
        32.65        2:23.33   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hamar Herrer  242  Hamar IL            2:09.70   
  Knut Måløy  1961      28.18        28.18   
  Per Hofmo  1931      37.98        1:06.16   
  Johan Kvæken  1959      30.78        1:36.94   
  Terje Benjaminsen  1943      32.76        2:09.70   
                     
SK Ran Herrar  274  Simklubben Ran            2:31.26   
  Antonio Rodrigues  1954      29.68        29.68   
  Allan Andersson  1929                 
  Roland Hellborg  1946      1:51.48        1:51.48   
  Lennart Brock  1933      39.78        2:31.26   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lag D Täby Sim  203  Täby Sim            1:50.63   
  Per Gustafsson  1964      27.25        27.25   
  Håkan Persson  1963      27.06        54.31   
  Jean-Pierre Saracco  1949      29.39        1:23.70   
  Bengt Olsson  1956      26.93        1:50.63   
                     
Masør 1  202  Masters Sørlandet            1:58.41   
  Egil Johannessen  1955