Resultat Total - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Øst Masters Mesterskab 2010    Udskriftsdato  17 januar 2010   
  Stævne by  Hvidovre    Udskriftstidspunkt  21:50   
  Arrangør  Hvidovre Svømmekl & Dansk Svømmeunion         
 
 
Løb 1, 800m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Marianne Friis-Olsen  1952  Korsør Sv & Livr. Klub    1:36.00  3:22.00    6:58.00  14:03.97   
                     
                     
 
Løb 1, 800m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Susanna Rosen  1963  Ystads Simsällskap            9:25.12  ER 
                     
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub      2:31.57    5:06.43  10:15.34  Dansk rekord 
                     
                     
 
Løb 1, 800m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            12:17.41   
                     
                     
 
Løb 1, 800m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            9:36.92   
                     
Signe Cederstrøm  1985  U.S.G    1:12.08  2:28.42    5:04.16  10:14.03   
                     
Sisse Birk Wulff  1984  U.S.G    1:12.15  2:30.02    5:08.84  10:27.42   
                     
                     
 
Løb 2, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Henrik Pedersen  1965  U.S.G            9:26.21  Dansk rekord 
                     
Tore Vulpius  1961  Lyngby Svømmeklub    1:12.79  2:36.12    5:34.40  11:38.14   
                     
Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub    1:20.58  2:52.03      12:13.15   
                     
                     
 
Løb 2, 800m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
          500m  600m  700m       











 
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            9:27.54  Dansk rekord 
                     
                     
 
Løb 3, 100m Medley Pre-damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sylvia Yang  1986  U.S.G            1:21.06   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            2:00.90   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivianne Kofod  1942  Lyngby Svømmeklub            2:34.51   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            1:43.37   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            1:17.24   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            1:13.63   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening            1:24.70   
Cornelia Voutat  1966  GI-40 Hermes            1:34.09   
                     
 
Løb 5, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Fjallstein  1981  U.S.G            1:10.63   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            1:27.13  Dansk rekord 
Erik Pock  1936  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            2:15.66   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            1:19.89   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            1:21.08   
Karsten Hessilt  1953  Glostrup Svømme Klub            1:45.96   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            1:13.87   
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub            1:17.08   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            1:33.04   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            1:01.43  Dansk rekord 
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Martin Pock  1971  U.S.G            1:19.92   
                     
 
Løb 6, 100m Medley Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            1:14.73   
                     
 
Løb 9, 100m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lene Rødshagen  1967  Swim Team Tåstrup            1:18.99   
                     
 
Løb 9, 100m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            1:14.53   
                     
 
Løb 9, 100m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristina Karstad  1984  U.S.G            1:17.44   
                     
 
Løb 10, 100m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub            1:05.31   
                     
 
Løb 10, 100m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anders Kilen  1975  U.S.G            57.75   
                     
 
Løb 10, 100m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G            1:02.45   
Rune Solvang  1980  U.S.G            1:06.51   
                     
 
Løb 10, 100m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tim Jensen  1984  Svømmeklubben MK 31            56.01   
                     
 
Løb 11, 50m Rygsvømning Pre-damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sylvia Yang  1986  U.S.G            36.84   
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lisa Friis  1923  GI-40 Hermes            DSQ  1.26.57 -berør v25m 
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            49.09   
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub            40.13  ER 
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            47.59   
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            32.80  NR 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            37.69   
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria B. Knudsen  1974  U.S.G            36.30   
                     
 
Løb 13, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christina Vedsted  1979  GI-40 Hermes            37.31   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kai Christiansen  1935  Vordingborg Svømme Klub            47.12   
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes            57.13   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            39.77  Dansk rekord 
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hans Larsen  1943  Korsør Sv & Livr. Klub            49.59   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            56.70   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            34.71   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            38.22   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            41.15   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            34.58   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            44.76   
                     
 
Løb 14, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            36.24   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivianne Kofod  1942  Lyngby Svømmeklub            2:04.73   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            1:27.75  NR 
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            1:39.41   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanna Rosen  1963  Ystads Simsällskap            1:23.31   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rikke H. Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub            1:26.60   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            2:01.06   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            1:25.27   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            1:32.16   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            1:20.79   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            1:27.59   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            1:20.28   
                     
 
Løb 18, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            1:20.39   
                     
 
Løb 19, 50m Frisvømning Pre-damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sylvia Yang  1986  U.S.G            32.36   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            1:09.03  NR 
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lisa Friis  1923  GI-40 Hermes            DNF   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            45.68  Dansk rekord 
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub            34.82   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            42.04   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Friis-Olsen  1952  Korsør Sv & Livr. Klub            39.22   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            36.26   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes            39.60   
Lone Hessilt  1956  Glostrup Svømme Klub            43.42   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            31.67   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            29.22  Dansk rekord 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            29.62   
Mette Nissen Jakobsen  1967  Hørsholm Svømmeforening            32.57   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            33.47   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            30.04   
Christina Vedsted  1979  GI-40 Hermes            31.55   
                     
 
Løb 21, 50m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Line Lund  1981  U.S.G            28.47   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            29.71   
Maria Fjallstein  1981  U.S.G            29.73   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes            50.21   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mogens Jensen  1939  Korsør Sv & Livr. Klub            42.38   
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            DSQ  33,83 tyvstart 
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            31.52   
Hans Larsen  1943  Korsør Sv & Livr. Klub            39.41   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            29.93   
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            29.99   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            30.28   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            30.49   
Torsten Christensen  1955  Swim Team Tåstrup            37.29   
Karsten Hessilt  1953  Glostrup Svømme Klub            40.01   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub            29.18   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub            26.29   
Jørgen Persson  1962  Landskrona Simsällskap            29.97   
Tore Vulpius  1961  Lyngby Svømmeklub            31.40   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            32.53   
Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub            34.93   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            27.01   
Michael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening            27.36   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mikkel Andersen  1973  GI-40 Hermes            27.55   
Søren Jensen  1975  U.S.G            27.78   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G            25.54   
Anders Berg Jørgensen  1978  U.S.G            26.29   
Morten Hinnerup  1980  U.S.G            26.68   
                     
 
Løb 22, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G            23.77   
                     
 
Løb 23, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usgs Guldfisk (b)  120  U.S.G            2:17.56   
  Maria Fjallstein  1981      33.49        33.49   
  Line Lund  1981                 
  Kristina Karstad  1984                 
  Maria B. Knudsen  1974      2:17.56        2:17.56   
                     
                     
 
Løb 24, 4X50m Medley Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Raket 162 (c)  160  U.S.G            2:06.02   
  Peter Schultz  1976      30.45        30.45   
  Søren Jensen  1975                 
  Henrik Pedersen  1965                 
  Ebbe Rasmussen  1949      2:06.02        2:06.02   
                     
                     
 
Løb 24, 4X50m Medley Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Herrer B  120  U.S.G            2:09.63   
  Anders Berg Jørgensen  1978      33.17        33.17   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981                 
  Rune Solvang  1980                 
  Morten Hinnerup  1980      2:09.63        2:09.63   
                     
                     
 
Løb 26, 4X50m Frisvømning Mix, Finaler 280 - 319 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ksl Ældre  280  Korsør Sv & Livr. Klub            3:26.76  Dansk rekord 
  Birtha Keinicke  1935      1:07.35        1:07.35   
  Holger Keinicke  1936                 
  Mogens Jensen  1939                 
  Bente Sørensen  1947      3:26.76        3:26.76   
                     
                     
 
Løb 26, 4X50m Frisvømning Mix, Finaler 160 - 199 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Mix C  160  U.S.G            1:56.26   
  Kristina Karstad  1984      31.21        31.21   
  Ebbe Rasmussen  1949                 
  Maria Fjallstein  1981                 
  Henrik Pedersen  1965      1:56.26        1:56.26   
                     
Hørsholm Mix  160  Hørsholm Svømmeforening            2:01.40   
  Jakob Kirkegaard  1970      29.44        29.44   
  Bente Holm Gottlieb  1966                 
  Mette Nissen Jakobsen  1967                 
  Michael Schacht  1967      2:01.40        2:01.40   
                     
                     
 
Løb 26, 4X50m Frisvømning Mix, Finaler 120 - 159 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Mix B  120  U.S.G            1:45.69  Dansk rekord 
  Anders Kilen  1975      23.49        23.49   
  Line Lund  1981                 
  Johan Bergendorff  1978                 
  Maria B. Knudsen  1974      1:45.69        1:45.69   
                     
                     
 
Løb 27, 4x25 m Familiemix, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    25m        Opnået  Status 











 
Familiemix Vordingborg  1936  Vordingborg Svømme Klub            1:19.63   
  Jacob Sallind Kristensen  1999      16.36        16.36   
  Jacob Sallind Kristensen  1999                 
  Anne-Mette Kristensen  1900                 
  Kai Christiansen  1935      1:19.63        1:19.63   
                     
                     
 
Løb 28, 400m Medley Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Birthe Møller-Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub    1:16.85        10:45.31   
                     
 
Løb 28, 400m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    38.76        5:47.72  NR 
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Henrik Pedersen  1965  U.S.G            5:09.09  Dansk rekord 
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            4:56.10  NR 
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            5:09.22   
                     
 
Løb 29, 400m Medley Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Rune Solvang  1980  U.S.G            5:19.74   
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            1:22.47  NR 
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes            DSQ  1.20.43 tyvstart 
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            39.28  Dansk rekord 
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            43.32   
Lone Hessilt  1956  Glostrup Svømme Klub            52.73   
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            39.90   
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria B. Knudsen  1974  U.S.G            41.82   
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rikke H. Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub            39.71   
                     
 
Løb 32, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Line Lund  1981  U.S.G            37.20   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Erik Pock  1936  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            55.23   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            39.01   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            38.76   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            39.99   
Torsten Christensen  1955  Swim Team Tåstrup            44.34   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            35.80   
Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            46.08   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            41.57   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            35.64   
                     
 
Løb 33, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            35.78   
                     
 
Løb 34, 100m Rygsvøm. Pre-damer, Finaler 20 - 24 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sylvia Yang  1986  U.S.G            1:20.15   
                     
 
Løb 36, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub            1:27.41   
                     
 
Løb 36, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            1:45.73   
                     
 
Løb 36, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            1:10.27  Dansk rekord 
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kai Christiansen  1935  Vordingborg Svømme Klub            1:45.39  Dansk rekord 
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes            2:09.33   
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            2:08.68   
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            1:18.69   
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            1:15.94   
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            1:19.05   
                     
 
Løb 37, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G            1:04.79   
                     
 
Løb 40, 50m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            32.48   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            45.78   
                     
 
Løb 40, 50m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            32.52  Dansk rekord 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            34.22   
Lene Rødshagen  1967  Swim Team Tåstrup            35.05   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            40.50   
                     
 
Løb 40, 50m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            33.17   
                     
 
Løb 40, 50m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kristina Karstad  1984  U.S.G            34.07   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            36.84  Dansk rekord 
Mogens Jensen  1939  Korsør Sv & Livr. Klub            1:04.05   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            35.05   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            35.16   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            36.25   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub            29.14   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            26.93  Dansk rekord 
Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            29.16   
                     
 
Løb 41, 50m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Toke Pedersen  1981  U.S.G            26.69   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 90 - 94 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            2:35.64  NR 
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub            1:19.66   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            1:36.43   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            1:11.73  Dansk rekord 
Else Møller  1958  GI-40 Hermes            1:29.82   
Lone Hessilt  1956  Glostrup Svømme Klub            1:38.38   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening            1:11.75   
Cornelia Voutat  1966  GI-40 Hermes            1:24.84   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            1:07.85   
                     
 
Løb 44, 100m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            1:04.17   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hans Larsen  1943  Korsør Sv & Livr. Klub            1:28.43   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            1:08.20   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Søren Toft  1956  Glostrup Svømme Klub            1:07.64   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jørgen Persson  1962  Landskrona Simsällskap            1:07.69   
Tore Vulpius  1961  Lyngby Svømmeklub            1:08.01   
Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub            1:17.70   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Michael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening            1:00.99   
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            1:07.99   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mikkel Andersen  1973  GI-40 Hermes            1:01.31   
Martin Pock  1971  U.S.G            1:08.28   
                     
 
Løb 45, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G            56.48   
Rune Solvang  1980  U.S.G            1:01.41   
                     
 
Løb 46, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            3:43.21   
                     
 
Løb 46, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            2:55.15   
                     
 
Løb 46, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Rikke H. Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub            3:16.07   
                     
 
Løb 47, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            4:23.46   
                     
 
Løb 47, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            3:19.94   
                     
 
Løb 47, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            2:58.93  Dansk rekord 
                     
 
Løb 47, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: PAUSE efter dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            2:56.65   
Toke Pedersen  1981  U.S.G            DSQ  2.55.87 1 hånd vend 
                     
 
Løb 48, 4X100m Frisvømning Damer, Finaler 100 - 119 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Førstedamerne (a)  100  U.S.G            4:27.22  WR 
  Line Lund  1981        1:03.26      1:03.26   
  Henriette S. Frederiksen  1985                 
  Kristina Karstad  1984                 
  Maria B. Knudsen  1974        4:27.22      4:27.22   
                     
                     
 
Løb 49, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Apollo 182  160  U.S.G            4:01.92  1.svøm DR+samlet WR 
  Henrik Pedersen  1965        57.19      57.19   
  Anders Berg Jørgensen  1978                 
  Henrik Jeppesen  1966                 
  Ebbe Rasmussen  1949        4:01.92      4:01.92   
                     
                     
 
Løb 49, 4X100m Frisvømning Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Usg Race Club (b)  120  U.S.G            3:33.82  WR 
  Anders Kilen  1975        52.80      52.80   
  Christian Oldenburg  1983                 
  Toke Pedersen  1981                 
  Johan Bergendorff  1978        3:33.82      3:33.82   
                     
                     
 
Løb 51, 4X100m Medley Mix, Finaler 240 - 279 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Lyngby Mix-Tons  240  Lyngby Svømmeklub            6:11.21  WR 
  Elisabeth Ketelsen  1943        1:27.37      1:27.37   
  Birthe Møller-Jensen  1932                 
  Peter Holmsteen  1963                 
  Tore Vulpius  1961        6:11.21      6:11.21   
                     
                     
 
Løb 51, 4X100m Medley Mix, Finaler 120 - 159 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Usg Mix B  120  U.S.G            4:40.11  WR 
  Peter Schultz  1976        1:03.44      1:03.44   
  Toke Pedersen  1981                 
  Kristina Karstad  1984                 
  Maria B. Knudsen  1974        4:40.11      4:40.11   
                     
                     
 
Løb 51, 4X100m Medley Mix, Finaler 100 - 119 år 
Sponsor: PAUSE før dette løb ! 
 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m      Opnået  Status 











 
Usg Mix A  100  U.S.G            4:30.24  WR 
  Christian Oldenburg  1983        1:06.87      1:06.87   
  Henriette S. Frederiksen  1985                 
  Anders Kilen  1975                 
  Line Lund  1981        4:30.24      4:30.24   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.17.25  Udskriftsdato  17 januar 2010 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  21:50