Resultat Total - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  01 november 2008   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
 
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Lyngby Svømmeklub    1:12.33        2:31.15   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas    50.25        1:45.67   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas    46.29        1:38.83   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub    36.46        1:16.27   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stochholm Polisens IF    36.43        1:16.80   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    45.47        1:33.33   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub    56.72        2:10.42   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Magareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    34.67        1:12.19   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen    32.89        1:07.70   
Hilde Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    39.41        1:23.09   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes    42.82        1:30.39   
Lone Hessit  1956  Glostrup Svømme Klub    43.03        1:33.09   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanne Rósen  1962  Ystads Simsällskap    29.39        1:02.07   
Angelika Sandholm  1962  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.71        1:17.62   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  U.S.G    37.90        1:20.29   
Jette Kurtzhals  1963  Roskilde Svømning    37.79        1:22.12   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    31.68        1:05.43   
Suzanne Nilsson  1966  Helsingborgs Simsällskap    31.88        1:05.85   
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    32.52        1:08.49   
Camilla Thuné  1967  Täby Sim    33.80        1:10.93   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap    35.00        1:13.75   
Anna Svensson  1968  Simklubben Elfsborg    44.11        1:33.29   
Gro Jørstad Nielsen  1967  Berlevåg Turn & Idrettsfor.            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF    29.60        1:03.36   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim    30.60        1:04.20   
Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF    37.42        1:18.99   
Johanna Carlander  1969  Simklubben Elfsborg    45.71        1:33.22   
Jeanette Svanberg  1970  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eva Zachariassen  1977  Næstved IF    29.81        1:01.48   
Rikke H Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub    31.37        1:06.97   
Åsa Ehlén  1977  Malmö Kappsimningsklubb    32.94        1:10.43   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS    35.60        1:14.20   
Camilla Olausson  1977  Dragør Svømmeklub    34.99        1:16.30   
Charlotte Frostholm  1974  SIGMA Nordsjælland            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anne Dalgaard  1979  U.S.G    28.06        58.31   
Dorthe Friis Jakobsen  1980  Dragør Svømmeklub    30.02        1:02.40   
Line Lund  1981  U.S.G    30.34        1:02.45   
Kristina Vasiliuskaite  1979  Gentofte Svømme Klub    31.58        1:06.51   
Carina Höglund  1981  Linköpings Allmänna SS    31.63        1:07.75   
Stine Sagen  1981  Masør    32.88        1:09.50   
Christina Johnsson  1983  Dragør Svømmeklub    33.34        1:09.62   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kåre Næsse  1934  Masør    43.89        43.89   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gunnar Lenning  1942  Simklubben Neptun    34.47        1:12.18   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hane Eriksson  1945  Göteborg Sim    32.21        1:06.63   
Bengt Vangsgaard  1948  Lyngby Svømmeklub    35.90        1:14.82   
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    35.51        1:15.06   
Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap    30.47        1:03.14   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub    31.55        1:07.70   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    28.48        59.82   
Jan Ladeborn  1958  Varberg-Falkenberg Sim    28.71        59.91   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne    29.45        1:01.59   
Mats Örth  1955  Ängelholms Simsällskap    30.78        1:06.13   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim    32.39        1:06.95   
Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS    34.56        1:10.99   
Ulf Zachrisson  1958  Simklubben Elfsborg    34.30        1:11.65   
Johan H Bulie  1958  Hamar IL    37.79        1:16.34   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub    27.10        57.34   
Peter Roll  1963  Dragør Svømmeklub    29.43        1:01.73   
Johan Lindberg  1963  Malmö Kappsimningsklubb    30.28        1:03.99   
Klaus Lindegaard  1962  Gentofte Svømme Klub    30.27        1:04.03   
Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen    31.35        1:04.77   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.03        1:06.40   
Thomas Struus  1963  Scb Barsinghausen    31.47        1:06.44   
Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub    32.50        1:09.27   
Johan Kvæken  1959  Hamar IL    34.57        1:11.09   
10  Peter Hansen  1960  Hillerød Svømmeklub    34.43        1:16.39   
Søren Broløs  1959  Dragør Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Harald Kruger  1967  Täby Sim    27.19        56.06   
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    27.07        56.82   
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G    28.30        58.28   
Carsten Andersen  1967  Hareskovens Tri Klub    27.76        58.28   
Jari Dahl  1968  Täby Sim    28.12        58.70   
Aril Bråten  1966  Roma    28.35        59.94   
Allan Hansen  1966  GI-40 Hermes    28.32        1:00.25   
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb    27.52        1:00.25   
Kjetil G Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub    28.28        1:00.39   
10  Per Gustafsson  1964  Täby Sim    29.02        1:00.51   
11  Erland Alstad  1967  Oslo Idrettslag    29.44        1:01.23   
12  Morten Christensen  1967  Dragør Svømmeklub    29.21        1:02.48   
13  Jens Jensen  1967  Gladsaxe Idræts Forening    30.79        1:03.91   
14  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub    30.90        1:06.99   
15  Bjørn Berthelsen  1968  Masør    32.13        1:08.65   
16  Richard Livijn  1964  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.06        1:12.04   
17  Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub    37.56        1:16.20   
Helge Holgersen  1966  Bergen og Omegn Masters            DNS   
Lars Vestergaard  1964  Copenhagen Mermates            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    25.32        53.25   
Martin Andersson  1970  Varberg-Falkenberg Sim    27.02        55.44   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G    28.24        57.94   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen    28.11        58.09   
Mikkel Andersen  1973  GI-40 Hermes    27.64        59.37   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap    29.37        1:02.45   
Johan Birgersson  1971  Helsingborgs Simsällskap    30.04        1:02.69   
Peter Christensen  1971  Roskilde Svømning    31.62        1:04.84   
Kim Jessing Pedersen  1971  Tik-Svømning    30.84        1:05.21   
Patrik Cintho  1971  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Schultz  1976  U.S.G    26.66        55.44   
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen    26.65        56.48   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    28.46        1:00.47   
Søren Jensen  1975  U.S.G    28.90        1:00.84   
Carsten Gertsen  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.11        1:02.37   
Kai Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    30.57        1:03.91   
Peter Thomsen  1976  Ringsted Svømme Klub    30.15        1:04.95   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Robert Grynner  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    27.74        57.10   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb    27.07        57.17   
Morten Hinnerup  1980  U.S.G    28.43        59.04   
Rune Solvang  1980  U.S.G    28.61        1:00.71   
Cemil Nielsen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.31        1:00.79   
Henrik Antonsson  1982  Varberg-Falkenberg Sim    28.66        1:01.52   
Benjamin Larsen  1982  Odense Svømme Klub    30.49        1:04.43   
Richard Wallgren  1979  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Michael Clausen  1981  Glostrup Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Lyngby Svømmeklub            1:17.40   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Beret Bryne  1928  Oslo Idrettslag            1:09.95   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Fredriksson  1938  Täby Sim            58.09   
Vita Stenberg  1934  Helsinge Skytte & IF            1:16.51   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            1:02.11   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grete Soelberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            44.89   
Winnie Grønbech  1953  GI-40 Hermes            46.43   
Nina Pedersen Asper  1953  Oslo Idrettslag            48.61   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:02.87   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            DNS   
Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            40.69   
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            41.65   
May Karin Gismerik  1958  Roma            43.03   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            44.24   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            44.76   
Marianne Wielund  1955  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            45.49   
Ulla Petersen  1958  Lyngby Svømmeklub            59.40   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            37.36   
Britta Sørensen  1959  Lyngby Svømmeklub            45.30   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            37.72   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            37.76   
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb            39.14   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            40.14   
Siv Laila Eriksen  1965  Sogndal IL            42.34   
Gunn Sunde  1966  Eidsvoll Svømmeklubb            42.76   
Gro Jørstad Nielsen  1967  Berlevåg Turn & Idrettsfor.            43.23   
Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            43.65   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  SIGMA Nordsjælland            DNS   
Aina Adriansen  1972  Masør            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rikke H Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub            38.62   
Maria B Knudsen  1974  U.S.G            39.85   
Betina Hammer  1976  Kongstensvømmerne            41.00   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:15.30   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            43.84   
Per Hofmo  1931  Hamar IL            50.08   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Allers  1940  Bergens Svømme Club            42.07   
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            43.69   
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Jørgen Bragge  1939  Herlev Svømning            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL            42.56   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            42.59   
Jadar Strand  1948  Hamar IL            48.86   
Thor Bøhleng  1948  Hamar IL            49.73   
Erik Jacobsen  1946  Gentofte Svømme Klub            49.97   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            50.74   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap            37.11   
Øivind Arentz  1950  Oslo Idrettslag            37.77   
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb            38.42   
Ebbe Grønlund  1951  Næstved IF            38.79   
Günter Busche  1951  Scb Barsinghausen            42.44   
Karsten Hessit  1953  Glostrup Svømme Klub            45.07   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Glen Christiansen  1957  U.S.G            31.46   
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            33.60   
Jan Ladeborn  1958  Varberg-Falkenberg Sim            34.55   
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            36.70   
Cato Sletbakk  1955  Roma            36.94   
Michael Ovesen  1956  Hareskovens Tri Klub            38.79   
Keld Horne Nielsen  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            40.36   
Åge Nilsen  1957  Bergen og Omegn Masters            40.59   
Torsten Christensen  1954  Vallensbæk IF Af 1939            43.56   
Per Erik Freij  1958  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            DNS   
Jan Erik Refsdal  1954  Bergen og Omegn Masters            DSQ  tyvstart 
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mats Ladebron  1961  Varberg-Falkenberg Sim            32.78   
Torbjørn Berger  1961  Kongstensvømmerne            33.86   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim            34.04   
Kjell Haganes  1961  Vestkantsvømmerne            34.20   
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            35.97   
Kjartan Bjelland  1960  Masør            38.17   
Geir Thorstensen  1962  Masør            DNS   
Henrik Alsterberg  1963  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
John Olav Bjørnestad  1964  Masør            34.06   
Oddmund Frøystein  1968  Masør            34.08   
Svein E Eylertsen  1964  Haldens Svømmeklub            35.28   
Dan Anderberg  1967  Täby Sim            35.34   
Rolf Martin Breines  1965  Sogndal IL            37.51   
Jens Jensen  1967  Gladsaxe Idræts Forening            37.90   
Jan Hyldegaard Larsen  1967  Lyngby Svømmeklub            39.47   
Thomas Bäckman  1966  Täby Sim            39.91   
Richard Livijn  1964  Danderyds Sim Club For Swimmin            40.39   
10  Cato Brynildsen  1965  Haldens Svømmeklub            40.58   
11  Henrik Wálden  1968  Malmö Kappsimningsklubb            41.07   
12  Stefan Jonsson  1965  Täby Sim            48.61   
Helge Holgersen  1966  Bergen og Omegn Masters            DNS   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            DNS   
Stefan Nilsson  1967  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kenneth Glarborg  1972  Dragør Svømmeklub            33.21   
Martin Andersson  1970  Varberg-Falkenberg Sim            33.25   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            34.80   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            35.49   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            37.06   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            38.44   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Martin Utiger  1977  Hillerød Svømmeklub            30.30   
Danne Karlsson  1974  Stockholms Kappsimningsklubb            31.15   
Jonathan Ahm  1978  Gentofte Svømme Klub            33.36   
Joakim Ohlsson  1977  Södertörns Simsällskap            35.00   
Henry Tøndering  1975  Odense Svømme Klub            35.21   
Peter Thomsen  1976  Ringsted Svømme Klub            36.30   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            43.82   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christian Grandal  1980  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.07   
Casper Nordahl Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.04   
Harald Svensson  1983  SK Poseidon Porsgrunn            34.27   
Poul Møller Rasmussen  1983  Dragør Svømmeklub            34.42   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            35.06   
Martin Christian Wangel  1982  Copenhagen Mermates            46.18   
Søren Friis Larsen  1979  Copenhagen Mermates            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birthe Møller Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub    1:16.76        2:45.97   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torill Bergesen  1956  Bergen og Omegn Masters            1:20.10   
Hilde Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    46.38        1:46.30   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masør    32.03        1:08.83   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    32.96        1:09.44   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            1:13.24   
Lene Rødshagen  1967  B 70 Taastrup    35.95        1:16.42   
Torborg Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK            1:20.57   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Annika Morin-Gustavsson  1971  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    29.86        1:06.29   
Danielle Keller  1975  Odense Svømme Klub            1:33.77   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Dorthe Friis Jakobsen  1980  Dragør Svømmeklub    34.19        1:12.76   
Maria Fjallstein  1981  U.S.G    33.96        1:12.84   
Carina Hertz  1983  SK Poseidon Porsgrunn            1:14.27   
Carina Höglund  1981  Linköpings Allmänna SS            1:20.22   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap    58.12        2:02.73   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Günter Busche  1951  Scb Barsinghausen    38.39        1:24.39   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jens Otto Kjærum  1957  Roskilde Svømning    35.09        1:15.52   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Knut Måløy  1961  Hamar IL    32.81        1:08.47   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.88        1:10.00   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.98        1:10.31   
Thomas Struus  1963  Scb Barsinghausen    33.76        1:12.97   
Peter Roll  1963  Dragør Svømmeklub    33.78        1:14.30   
Hans Ahle  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.15        1:26.61   
Jef Sølvsteen  1961  Gentofte Svømme Klub            DNS   
Anders Berlin  1959  Simklubben Neptun            DNS   
Dan Larsson  1961  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Karlsson  1968  Täby Sim    26.67        58.28   
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G    30.80        1:04.31   
Mats Rubertson  1967  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    26.89        57.10   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen    27.53        1:00.06   
Thomas Roll  1970  Lyngby Svømmeklub    33.04        1:13.58   
Håkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christian Johannessen  1974  Lyngby Svømmeklub    31.83        1:08.14   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristian Outlinen  1983  Vallensbæk IF Af 1939    25.51        55.42   
Kim Galant  1979  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.08        1:01.90   
Rune Solvang  1980  U.S.G    31.49        1:06.55   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lisa Friis  1923  GI-40 Hermes            1:16.09   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas            55.22   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            45.68   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stochholm Polisens IF            37.45   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            53.34   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:05.33   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            38.31   
Pia Strandh  1958  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christina Hörback  1962  Varberg-Falkenberg Sim            35.56   
Ingrid Møllerup  1960  Roma            37.37   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  U.S.G            43.34   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Beda Leirvaag  1964  Eidsvoll Svømmeklubb            34.29   
Camilla Thuné  1967  Täby Sim            37.77   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            41.56   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Berit Puggard  1973  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.94   
Inger Dønnum Jensen  1969  Eidsvoll Svømmeklubb            39.55   
Aina Adriansen  1972  Masør            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Charlotte Frostholm  1974  SIGMA Nordsjælland            33.17   
Mette Toftdal  1978  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.46   
Maria B Knudsen  1974  U.S.G            37.45   
Vibeke Hansen  1975  Roskilde Svømning            39.44   
Dorethe Elm Jørgensen  1978  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            34.25   
Kristina Thomsen  1979  Glostrup Svømme Klub            36.44   
Lisa Haglund  1983  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Christina Johnsson  1983  Dragør Svømmeklub            DSQ  Svøm på maven v 2 
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:13.01   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            49.05   
Bjørn Samuelsen  1931  Masør            1:17.38   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Ivae Persson  1937  Malmö Kappsimningsklubb            53.20   
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes            55.63   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            39.53   
Egil Asmyhr  1948  Hamar IL            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            37.12   
Günter Busche  1951  Scb Barsinghausen            41.61   
Peter Hodson  1949  Masør            46.32   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen            34.04   
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub            34.79   
Karl Justh  1957  Kristianstads SLS            35.07   
Jan M Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag            36.90   
Søren Toft  1956  Gladsaxe Idræts Forening            39.18   
Håkon Nordvik  1958  Roma            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunnar Persson  1961  SK Poseidon Porsgrunn            31.65   
Jan Nordanger  1959  Malmö Kappsimningsklubb            32.98   
Stefan Svensson  1962  Linköpings Allmänna SS            34.05   
Thomas Struus  1963  Scb Barsinghausen            35.13   
Frank Håbesland  1963  Masør            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb            30.50   
Christian Drachmann  1968  SIGMA Nordsjælland            30.91   
Jari Dahl  1968  Täby Sim            31.04   
Aril Bråten  1966  Roma            31.47   
Peter Brøgger  1966  Dragør Svømmeklub            32.11   
Henrik Wálden  1968  Malmö Kappsimningsklubb            35.62   
Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub            48.31   
Christian Møller  1964  Dragør Svømmeklub            DNS   
Lars Vestergaard  1964  Copenhagen Mermates            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bo Stenhuus  1972  U.S.G            30.07   
Peter Empacher  1972  Gentofte Svømme Klub            30.56   
Kurt Eiksaa  1972  Masør            36.91   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Danne Karlsson  1974  Stockholms Kappsimningsklubb            28.64   
Jens Wanscher  1977  Odense Svømme Klub            29.19   
Peter Schultz  1976  U.S.G            29.72   
Joakim Ohlsson  1977  Södertörns Simsällskap            30.36   
Søren Jensen  1975  U.S.G            32.60   
Claes Frederic Antonsson  1977  Varberg-Falkenberg Sim            33.25   
Kai Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            34.98   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            DNS   
Dan Lindstrøm  1974  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Henrik Frandsen  1980  Gentofte Svømme Klub            28.20   
Kim Mykkelbust  1980  Copenhagen Mermates            34.32   
Per Dahlberg  1979  U.S.G            35.53   
Nicklas Gustavsson  1981  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo  245  Oslo Idrettslag            3:25.03   
  Nina Pedersen Asper  1953      49.00        49.00   
  Beret Bryne  1928      1:59.08        2:48.08   
  Grete Soelberg Larsen  1952      36.95        3:25.03   
  Wenche Lydersen  1954              3:25.03   
                     
Osk Damer  245  Odense Svømme Klub            4:01.01   
  Grethe Vang Nielsen  1950      1:05.03        1:05.03   
  Annelise Madsen  1945      1:04.67        2:09.70   
  Annie Metzsch  1945      51.71        3:01.41   
  Laila Larsen  1947      59.60        4:01.01   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bom  203  Bergen og Omegn Masters            2:50.22   
  Torill Bergesen  1956      41.35        41.35   
  Hilde Hjertnes  1957      48.63        1:29.98   
  Marit Hernes  1958      40.20        2:10.18   
  Mette Lindebjerg  1955      40.04        2:50.22   
                     
Old Ladies  223  GI-40 Hermes            DNS   
  Kirsten Velin  1940                 
  Winnie Grønbech  1953                 
  Hanne Møller  1958                 
  Else Møller  1958              DNS   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Sim C Lag1  171  Täby Sim            2:17.87   
  Camilla Thuné  1967      37.73        37.73   
  Annica Åberg  1966      39.29        1:17.02   
  Christine Uhrlander-Lindb  1971      31.03        1:48.05   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.82        2:17.87   
                     
de Fire Fra Næstved  161  Næstved IF            2:21.40   
  Eva Zachariassen  1977      33.46        33.46   
  Sanne Juel  1965      39.49        1:12.95   
  Tine Carstensen  1962      33.75        1:46.70   
  Michelle Kjærsgaard  1969      34.70        2:21.40   
                     
Eidsvoll Svømmeklub  160  Eidsvoll Svømmeklubb            2:22.03   
  Beda Leirvaag  1964      34.54        34.54   
  Gunn Sunde  1966      42.19        1:16.73   
  Birgit Dønnum Jensen  1967      33.15        1:49.88   
  Inger Dønnum Jensen  1969      32.15        2:22.03   
                     
Helsingborg  167  Helsingborgs Simsällskap            2:31.77   
  Anna Westmann      35.81        35.81   
  Suzanne Nilsson  1966      41.36        1:17.17   
  Marie Sjöberg  1962      41.41        1:58.58   
  Anna Bjelm  1966      33.19        2:31.77   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mkk  135  Malmö Kappsimningsklubb            2:18.53   
  Åsa Ehlén  1977      39.62        39.62   
  Sofia Borgelin  1981      38.72        1:18.34   
  Anna Lohmann  1975      28.98        1:47.32   
  Cahatarina Lindborg  1964      31.21        2:18.53   
                     
Gentofte Svømmeklub 1  120  Gentofte Svømme Klub            2:20.30   
  Michelle Christensen  1979      35.00        35.00   
  Rikke H Nielsen  1977      39.51        1:14.51   
  Kristina Vasiliuskaite  1979      34.75        1:49.26   
  Ellen Garne  1965      31.04        2:20.30   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hamar Haier  246  Hamar IL            2:22.22   
  Alexander Mills  1951      33.44        33.44   
  Terje Benjaminsen  1943      41.31        1:14.75   
  Knut Måløy  1961      29.51        1:44.26   
  Per Hofmo  1931      37.96        2:22.22   
                     
Hamar Haier 2  240  Hamar IL            3:08.48   
  Ragnar Jensen  1948      50.23        50.23   
  Tellef Halvorsen  1940      49.43        1:39.66   
  Thor Bøhleng  1948      48.65        2:28.31   
  Jadar Strand  1948      40.17        3:08.48   
                     
Oslo  241  Oslo Idrettslag            DSQ  sv. på maven 
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Team Engelholm  231  Ängelholms Simsällskap            2:25.18   
  Mats Örth  1955      37.76        37.76   
  Kent Hamberg  1951      37.76        1:15.52   
  Niklas Bencsik  1963      28.62        1:44.14   
  Leif Gellberg  1932      41.04        2:25.18   
                     
Hamar Haier 3  211  Hamar IL            DNS   
  Johan Kvæken  1959      2:48.61        2:48.61   
  Fred Aril Kjernli  1964                 
  Tellef Halvorsen  1940                 
  Johan H Bulie  1958              DNS   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Sim C Lag1  162  Täby Sim            1:54.31   
  Jari Dahl  1968      31.10        31.10   
  Harald Kruger  1967      32.86        1:03.96   
  Jan Karlsson  1968      25.06        1:29.02   
  Dan Anderberg  1967      25.29        1:54.31   
                     
SK Laxen Lag 1 120  160  Simklubben Laxen            1:58.45   
  Hasse Nilsson  1969      29.47        29.47   
  Pelle Karlsson  1974      32.74        1:02.21   
  Fredrik Schriever-Abeln  1971      29.72        1:31.93   
  Peter Pettersson  1957      26.52        1:58.45   
                     
Usg Herrer C  160  U.S.G            1:59.10   
  Peter Schultz  1976      30.10        30.10   
  Lars Kruse Byron  1960      35.08        1:05.18   
  Martin B. Knudsen  1971      28.77        1:33.95   
  Henrik Pedersen  1965      25.15        1:59.10   
                     
Mkk 1  173  Malmö Kappsimningsklubb            2:01.33   
  Jan Nordanger  1959      32.16        32.16   
  Thomas Brorson  1958      32.99        1:05.15   
  Jonas Falk  1979      28.08        1:33.23   
  Johan Lindberg  1963      28.10        2:01.33   
                     
Varberg  177  Varberg-Falkenberg Sim            2:03.63   
  Claes Frederic Antonsson  1977      33.23        33.23   
  Jan Ladeborn  1958      33.66        1:06.89   
  Henrik Antonsson  1982      30.02        1:36.91   
  Hans Palmqvist  1962      26.72        2:03.63   
                     
Hsk 1 Lag  166  Haldens Svømmeklub            2:06.92   
  Jørgen Berg  1965      31.26        31.26   
  Christian Børresen  1970      35.26        1:06.52   
  Kjetil G Fjellstad  1968      30.02        1:36.54   
  Tommy Kristensen  1963      30.38        2:06.92   
                     
Roma Boys  181  Roma            2:10.66   
  Aril Bråten  1966      32.09        32.09   
  Rune Otto Andreasen  1965      38.03        1:10.12   
  Dag A Sande  1963      31.59        1:41.71   
  Cato Sletbakk  1955      28.95        2:10.66   
                     
Old Boys  195  GI-40 Hermes            2:13.37   
  Mikkel Andersen  1973      34.48        34.48   
  Flemming Nielsen  1954      37.70        1:12.18   
  Finn Hyllested  1944      34.15        1:46.33   
  Allan Hansen  1966      27.04        2:13.37   
                     
Täby Sim C Lag2  191  Täby Sim            2:16.94   
  Per Gustafsson  1964      31.73        31.73   
  Thomas Bäckman  1966      38.51        1:10.24   
  Tommy Aspegårdh  1955      32.72        1:42.96   
  Stefan Jonsson  1965      33.98        2:16.94   
                     
10  Lass  160  Linköpings Allmänna SS            2:20.75   
  Stefan Svensson  1962      34.64        34.64   
  Richard Wallgren  1979      41.30        1:15.94   
  Lars Nielsen  1955      37.72        1:53.66   
  Dan Larsson  1961      27.09        2:20.75   
                     
11  Hsk 2  171  Haldens Svømmeklub            2:35.26   
  Cato Brynildsen  1965      49.88        49.88   
  Rune Offerdal  1969      38.68        1:28.56   
  Tommy Aksnes  1963      34.89        2:03.45   
  Svein E Eylertsen  1964      31.81        2:35.26   
                     
Ksls  190  Kristianstads SLS            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Gentofte Svømmeklub 2  160  Gentofte Svømme Klub            DNS   
  Peter Empacher  1972                 
  Erik Jacobsen  1946                 
  Jef Sølvsteen  1961                 
  Klaus Lindegaard  1962              DNS   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gentofte Svømmeklub 1  120  Gentofte Svømme Klub            1:52.09   
  Mark Vogel  1970      27.77        27.77   
  Jonathan Ahm  1978      34.16        1:01.93   
  Henrik Frandsen  1980      25.77        1:27.70   
  Lasse Hasløv  1979      24.39        1:52.09   
                     
Skk  120  Stockholms Kappsimningsklubb            1:55.90   
  Danne Karlsson  1974      28.70        28.70   
  Mats Norlin  1965      33.91        1:02.61   
  Niclas Egmar  1975      27.97        1:30.58   
  Robert Grynner  1983      25.32        1:55.90   
                     
Dragør Dragons 2  154  Dragør Svømmeklub            2:03.97   
  Peter Brøgger  1966      32.00        32.00   
  Poul Møller Rasmussen  1983      33.81        1:05.81   
  Peter Roll  1963      30.44        1:36.25   
  Morten Christensen  1967      27.72        2:03.97   
                     
Ringsted Gamle Herrer  142  Ringsted Svømme Klub            2:11.12   
  Martin Andersen  1975      32.27        32.27   
  Peter Thomsen  1976      36.11        1:08.38   
  Claus Hjorth  1975      28.94        1:37.32   
  Michael Nielsen  1964      33.80        2:11.12   
                     
Dragør Dragons 1  138  Dragør Svømmeklub            DSQ  tyvstart 
  Daniel Sindhøj  1980      31.28        31.28   
  Kenneth Glarborg  1972      33.18        1:04.46   
  Nicholas Mejlstrup  1983      28.71        1:33.17   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Osk Herrer  116  Odense Svømme Klub            2:00.70   
  Jens Wanscher  1977      29.38        29.38   
  Henry Tøndering  1975      33.74        1:03.12   
  Mikkel Märcher  1982      30.81        1:33.93   
  Benjamin Larsen  1982      26.77        2:00.70   
                     
Usg Herrer A  119  U.S.G            2:03.32   
  Rune Solvang  1980      33.57        33.57   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981      34.71        1:08.28   
  Bo Stenhuus  1972      28.42        1:36.70   
  Morten Hinnerup  1980      26.62        2:03.32   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 280 - 319 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oslo 1  280  Oslo Idrettslag            3:59.61   
  Sverre Bryne  1919      1:16.32        1:16.32   
  Grete Soelberg Larsen  1952      47.13        2:03.45   
  Øivind Arentz  1950      41.48        2:44.93   
  Beret Bryne  1928      1:14.68        3:59.61   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Edderspændte Edderkopper  258  Lyngby Svømmeklub            3:27.22   
  Christian Johannessen  1974      33.71        33.71   
  Lis Knutzen  1920      1:19.83        1:53.54   
  Bengt Vangsgaard  1948      38.56        2:32.10   
  Birthe Møller Jensen  1932      55.12        3:27.22   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eidsvoll Svømmejlub  200  Eidsvoll Svømmeklubb            2:18.55   
  Beda Leirvaag  1964      34.05        34.05   
  Bjørn Ove Myrvang  1952      37.89        1:11.94   
  Birgit Dønnum Jensen  1967      33.56        1:45.50   
  John Inge Eklund  1944      33.05        2:18.55   
                     
Roma Mix  207  Roma            2:21.45   
  Ingrid Møllerup  1960      37.80        37.80   
  Jeanette Aasland  1961      41.49        1:19.29   
  Øyvind Eriksen  1959      29.58        1:48.87   
  Egil Thoprstensen  1945      32.58        2:21.45   
                     
Duller Og Dragoner  200  Lyngby Svømmeklub            2:26.83   
  Jan Hyldegaard Larsen  1967      38.53        38.53   
  Britta Sørensen  1959      44.68        1:23.21   
  Peter Holmsteen  1963      28.91        1:52.12   
  Elisabeth Ketelsen  1943      34.71        2:26.83   
                     
Roma Mix 2  207  Roma            2:28.85   
  Håkon Nordvik  1958      33.15        33.15   
  May Karin Gismerik  1958      42.69        1:15.84   
  Rolf Karlsen  1950      39.31        1:55.15   
  Ingrid Strudgstad  1960      33.70        2:28.85   
                     
Oslo 2  217  Oslo Idrettslag            2:56.99   
  Jan M Haakonsen  1955      36.83        36.83   
  Nina Pedersen Asper  1953      48.60        1:25.43   
  Wenche Lydersen  1954      1:31.56        2:56.99   
  Reidar Hansen  1950              2:56.99   
                     
Bom  206  Bergen og Omegn Masters            DNS   
  Hilde Hjertnes  1957                 
  Jan Erik Refsdal  1954                 
  Torill Bergesen  1956                 
  Åge Nilsen  1957              DNS   
                     
Elfsborg  200  Simklubben Elfsborg            DSQ  ingen berø.175 
  Bo Toresäter  1944      40.01        40.01   
  Vivi-Ann Johansson  1935      54.25        1:34.26   
  Ulf Zachrisson  1958      40.28        2:14.54   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Mix C  163  U.S.G            2:01.20   
  Katrine Mønsted  1972      33.21        33.21   
  Glen Christiansen  1957      30.87        1:04.08   
  Henrik Jeppesen  1966      28.72        1:32.80   
  Maria B Knudsen  1974      28.40        2:01.20   
                     
Varberg  175  Varberg-Falkenberg Sim            2:04.66   
  Christina Hörback  1962      35.62        35.62   
  Mats Ladebron  1961      32.63        1:08.25   
  Anna-Karin Josefson  1964      31.56        1:39.81   
  Martin Andersson  1970      24.85        2:04.66   
                     
Mkk  163  Malmö Kappsimningsklubb            2:05.77   
  Jan Nordanger  1959      31.99        31.99   
  Thomas Brorson  1958      33.45        1:05.44   
  Anna Lohmann  1975      29.06        1:34.50   
  Åsa Ehlén  1977      31.27        2:05.77   
                     
Kongstenssvømmerne  163  Kongstensvømmerne            2:15.01   
  Maria Hurrød  1975      39.09        39.09   
  Rune Sjøblom  1957      32.73        1:11.82   
  Torbjørn Berger  1961      30.83        1:42.65   
  Betina Hammer  1976      32.36        2:15.01   
                     
Kvik Masters  165  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:17.76   
  Bo Krarup  1982      31.38        31.38   
  Marianne Wielund  1955      44.26        1:15.64   
  Steen Nielsen  1960      30.03        1:45.67   
  Marianne Nielsen  1964      32.09        2:17.76   
                     
Roskilde Masters  167  Roskilde Svømning            2:29.54   
  Peter Christensen  1971      35.23        35.23   
  Jette Kurtzhals  1963      47.98        1:23.21   
  Jens Otto Kjærum  1957      32.50        1:55.71   
  Vibeke Hansen  1975      33.83        2:29.54   
                     
Kslk  190  Kristianstads SLS            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Masør 1  160  Masør            DSQ  glid på mavenv. 25 
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kvik Stjerner  130  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            1:57.81   
  Mette Toftdal  1978      33.34        33.34   
  Christian Grandal  1980      29.41        1:02.75   
  Kim Galant  1979      27.35        1:30.10   
  Berit Puggard  1973      27.71        1:57.81   
                     
Gentofte Svømmeklub Mix  120  Gentofte Svømme Klub            2:04.33   
  Henrik Frandsen  1980      28.53        28.53   
  Rikke H Nielsen  1977      39.44        1:07.97   
  Mark Vogel  1970      26.04        1:34.01   
  Kristina Vasiliuskaite  1979      30.32        2:04.33   
                     
Dragør Dragons Mix  124  Dragør Svømmeklub            2:09.07   
  Christina Johnsson  1983      35.31        35.31   
  Poul Møller Rasmussen  1983      34.32        1:09.63   
  Dorthe Friis Jakobsen  1980      32.14        1:41.77   
  Peter Roll  1963      27.30        2:09.07   
                     
Masør 2  120  Masør            2:19.77   
  Kurt Eiksaa  1972      37.81        37.81   
  Oddmund Frøystein  1968      33.50        1:11.31   
  Stine Sagen  1981      35.35        1:46.66   
  Kristin Baatz  1971      33.11        2:19.77   
                     
Helsingborg  155  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
  Helena Åberg  1971                 
  Richard Nilsson  1971                 
  Lasse Ericsson  1966                 
  Suzanne Nilsson  1966              DNS   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler 100 - 119 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Mix A  113  U.S.G            2:02.24   
  Maria Fjallstein  1981      33.11        33.11   
  Per Dahlberg  1979      33.45        1:06.56   
  Johan Bergendorff  1978      27.13        1:33.69   
  Sys Nikolajsen  1982      28.55        2:02.24   
                     
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub    43.66        1:34.06   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stochholm Polisens IF    38.11        1:25.44   
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    50.84        1:47.29   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    58.51        2:01.49   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Grete Soelberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag    46.63        1:34.95   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torill Bergesen  1956  Bergen og Omegn Masters    36.52        1:17.68   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen    39.03        1:22.40   
Marit Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters    1:34.15        1:34.15   
Kirsten Sundby Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb    46.01        1:36.22   
Hilde Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    45.73        1:36.49   
Mette Lindebjerg  1955  Bergen og Omegn Masters    45.81        1:42.71   
Pia Strandh  1958  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jeanette Aasland  1961  Roma    40.51        1:24.84   
Ingrid Strudgstad  1960  Roma    39.25        1:28.01   
Angelika Sandholm  1962  Danderyds Sim Club For Swimmin    46.08        1:34.93   
Susanne Broth  1959  Copenhagen Mermates    47.83        1:41.52   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    32.71        1:09.99   
Janne Thorstensen  1966  Masør    33.73        1:13.47   
Sanne Juel  1965  Næstved IF    34.63        1:14.25   
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    36.19        1:17.24   
Cahatarina Lindborg  1964  Malmö Kappsimningsklubb    38.93        1:21.36   
Siv Laila Eriksen  1965  Sogndal IL    38.57        1:24.60   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap    40.22        1:29.06   
Christin Fast Andersen  1967  Masør    40.78        1:31.96   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  SIGMA Nordsjælland    37.80        1:18.25   
Cecilie Mossige Johansen  1973  Masør    45.47        1:35.04   
Ellen Bjorvand  1969  Masør            DNS   
Annika Morin-Gustavsson  1971  Simklubben Laxen            DNS   
Aina Adriansen  1972  Masør            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Hurrød  1975  Kongstensvømmerne    37.21        1:19.89   
Danielle Keller  1975  Odense Svømme Klub    41.72        1:28.86   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS    41.76        1:29.08   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ  1 hånd i v. 
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anne Dalgaard  1979  U.S.G    30.93        1:07.32   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    34.27        1:13.81   
Kristina Thomsen  1979  Glostrup Svømme Klub    35.50        1:17.21   
Kristina Fabricius  1980  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap    56.08        1:52.36   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gunnar Lenning  1942  Simklubben Neptun    40.12        1:27.52   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb    41.96        1:29.09   
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL    46.19        1:36.06   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Alexander Mills  1951  Hamar IL    31.91        1:07.85   
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    37.23        1:17.16   
Karsten Hessit  1953  Glostrup Svømme Klub    51.78        1:46.03   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne    33.97        1:12.96   
Preben Sørensen  1957  Glostrup Svømme Klub    34.53        1:14.45   
Søren Toft  1956  Gladsaxe Idræts Forening    35.66        1:16.72   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim    36.10        1:18.25   
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes    37.78        1:20.21   
Jan M Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    37.06        1:20.92   
Mats Örth  1955  Ängelholms Simsällskap    36.77        1:21.36   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Ladebron  1961  Varberg-Falkenberg Sim    30.47        1:06.27   
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub    30.46        1:06.49   
Gunnar Persson  1961  SK Poseidon Porsgrunn    31.79        1:07.72   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    33.23        1:09.97   
Dan Larsson  1961  Linköpings Allmänna SS    33.24        1:11.17   
Knut Måløy  1961  Hamar IL    33.68        1:11.60   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.81        1:12.78   
Jan Nordanger  1959  Malmö Kappsimningsklubb    34.17        1:14.77   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb    39.00        1:20.31   
10  Hans Ahle  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.89        1:21.39   
Jef Sølvsteen  1961  Gentofte Svømme Klub            DNS   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    31.39        1:06.21   
Harald Kruger  1967  Täby Sim    31.73        1:06.25   
Christian Drachmann  1968  SIGMA Nordsjælland    30.89        1:08.50   
Carsten Andersen  1967  Hareskovens Tri Klub    31.89        1:08.58   
Erland Alstad  1967  Oslo Idrettslag    32.49        1:09.11   
Oddmund Frøystein  1968  Masør    33.79        1:12.10   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim    32.72        1:12.60   
Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub    34.72        1:16.49   
Henrik Wálden  1968  Malmö Kappsimningsklubb    36.01        1:21.22   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen    28.06        1:01.49   
Martin Andersson  1970  Varberg-Falkenberg Sim    29.54        1:03.54   
Peter Empacher  1972  Gentofte Svømme Klub    30.40        1:07.82   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen    32.90        1:09.46   
Thomas Roll  1970  Lyngby Svømmeklub    35.10        1:15.51   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen    31.10        1:05.70   
Christian Johannessen  1974  Lyngby Svømmeklub    32.78        1:10.95   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    33.19        1:11.54   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Per Dahlberg  1979  U.S.G    32.78        1:08.93   
Morten Hinnerup  1980  U.S.G    32.81        1:10.60   
Kim Mykkelbust  1980  Copenhagen Mermates    32.68        1:13.08   
Benjamin Larsen  1982  Odense Svømme Klub    35.60        1:16.48   
Richard Wallgren  1979  Linköpings Allmänna SS    41.33        1:25.69   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lis Knutzen  1920  Lyngby Svømmeklub            1:07.35   
Lisa Friis  1923  GI-40 Hermes            1:08.66   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 80 - 84 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes            1:06.22   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas            48.31   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            41.78   
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            42.42   
Elisabeth Fredriksson  1938  Täby Sim            54.01   
Vita Stenberg  1934  Helsinge Skytte & IF            1:09.40   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Judy Erichsson  1946  Allerød Svømmeklub            38.86   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub            56.47   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            56.97   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Magareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas            32.38   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            29.99   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen            31.59   
Marit Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters            34.81   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            35.80   
Mette Lindebjerg  1955  Bergen og Omegn Masters            41.14   
Ulla Petersen  1958  Lyngby Svømmeklub            47.79   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes            DNS   
Annika Goos  1955  Stochholm Polisens IF            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Susanne Rósen  1962  Ystads Simsällskap            28.33   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            29.42   
Christina Hörback  1962  Varberg-Falkenberg Sim            29.72   
Ingrid Møllerup  1960  Roma            31.26   
Anne-Mette L. Pedersen  1960  U.S.G            33.67   
Gitte Aggerholm  1962  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            34.05   
Ingrid Strudgstad  1960  Roma            34.68   
Angelika Sandholm  1962  Danderyds Sim Club For Swimmin            35.49   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            36.82   
10  Susanne Broth  1959  Copenhagen Mermates            39.98   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            28.71   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS            29.83   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            30.76   
Lene Rødshagen  1967  B 70 Taastrup            32.02   
Marianne Nielsen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            32.15   
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            32.25   
Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            33.02   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            33.18   
Gunn Sunde  1966  Eidsvoll Svømmeklubb            33.48   
10  Anett Benham  1964  Masør            34.60   
11  Anna Svensson  1968  Simklubben Elfsborg            40.74   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF            28.47   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim            28.87   
Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF            34.64   
Johanna Carlander  1969  Simklubben Elfsborg            37.87   
Ellen Bjorvand  1969  Masør            38.57   
Heidi Nuutilainen  1973  Copenhagen Mermates            DNS   
Jeanette Svanberg  1970  Simklubben Neptun            DNS   
Kristin Baatz  1971  Masør            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Eva Zachariassen  1977  Næstved IF            28.02   
Maria B Knudsen  1974  U.S.G            29.49   
Åsa Ehlén  1977  Malmö Kappsimningsklubb            31.86   
Maria Hurrød  1975  Kongstensvømmerne            32.34   
Betina Hammer  1976  Kongstensvømmerne            32.71   
Dorethe Elm Jørgensen  1978  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Carina Hertz  1983  SK Poseidon Porsgrunn            30.84   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            30.88   
Stine Sagen  1981  Masør            30.94   
Kristina Vasiliuskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            30.99   
Carina Höglund  1981  Linköpings Allmänna SS            31.27   
Christina Johnsson  1983  Dragør Svømmeklub            31.67   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 85 - 89 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sverre Bryne  1919  Oslo Idrettslag            1:02.23   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Inge Blomquist  1932  Simklubben Ran            36.65   
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            37.35   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sewerin Ekman  1937  Malmö Kappsimningsklubb            35.67   
Jan Ivae Persson  1937  Malmö Kappsimningsklubb            45.44   
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes            49.34   
Kåre Næsse  1934  Masør            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Terje Benjaminsen  1943  Hamar IL            33.21   
Tellef Halvorsen  1940  Hamar IL            39.68   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hane Eriksson  1945  Göteborg Sim            29.14   
Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            30.91   
Egil Thoprstensen  1945  Roma            33.28   
Bengt Vangsgaard  1948  Lyngby Svømmeklub            33.63   
Jadar Strand  1948  Hamar IL            40.24   
Erik Jacobsen  1946  Gentofte Svømme Klub            41.84   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Alexander Mills  1951  Hamar IL            26.49   
Kent Hamberg  1951  Ängelholms Simsällskap            29.40   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            29.67   
Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes            30.29   
Rolf Karlsen  1950  Roma            33.69   
Reidar Hansen  1950  Oslo Idrettslag            43.78   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            27.22   
Søren Toft  1956  Gladsaxe Idræts Forening            28.34   
Leif Grønskov  1958  Glostrup Svømme Klub            28.61   
Frank Carstensen  1955  Masør            29.65   
Ulf Zachrisson  1958  Simklubben Elfsborg            31.40   
Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS            31.78   
Åge Nilsen  1957  Bergen og Omegn Masters            32.69   
Johan H Bulie  1958  Hamar IL            32.97   
Jan Erik Refsdal  1954  Bergen og Omegn Masters            36.14   
10  Torsten Christensen  1954  Vallensbæk IF Af 1939            36.64   
Håkon Nordvik  1958  Roma            DNS   
Jarle Sneitveit  1957  Roma            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øyvind Eriksen  1959  Roma            26.83   
Klaus Lindegaard  1962  Gentofte Svømme Klub            29.05   
Rune Messel  1961  Masør            29.09   
Dag A Sande  1963  Roma            29.57   
Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen            29.81   
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            29.87   
Kjartan Bjelland  1960  Masør            30.68   
Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub            31.01   
Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            31.42   
10  Johan Kvæken  1959  Hamar IL            32.10   
11  Christian Haalund  1961  Roma            37.73   
Henrik Alsterberg  1963  Simklubben Neptun            DNS   
Stefan Svensson  1962  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Frank Håbesland  1963  Masør            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Karlsson  1968  Täby Sim            23.88   
Harald Kruger  1967  Täby Sim            25.14   
Dan Anderberg  1967  Täby Sim            25.44   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            25.51   
Kjetil G Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            26.86   
Allan Hansen  1966  GI-40 Hermes            27.57   
Morten Christensen  1967  Dragør Svømmeklub            27.75   
Lasse Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            27.86   
Rolf Martin Breines  1965  Sogndal IL            29.12   
10  Thomas Bäckman  1966  Täby Sim            29.32   
11  Kristoffer Lyberg  1968  Stockholms Kappsimningsklubb            29.88   
12  Bjørn Berthelsen  1968  Masør            30.76   
13  Cato Brynildsen  1965  Haldens Svømmeklub            31.50   
14  Stefan Jonsson  1965  Täby Sim            33.10   
15  Michael Nielsen  1964  Ringsted Svømme Klub            34.28   
Svein E Eylertsen  1964  Haldens Svømmeklub            DNS   
Lars Vestergaard  1964  Copenhagen Mermates            DNS   
Stefan Nilsson  1967  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            25.08   
Peter Empacher  1972  Gentofte Svømme Klub            25.75   
Mikkel Andersen  1973  GI-40 Hermes            26.74   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen            27.25   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            27.64   
Johan Birgersson  1971  Helsingborgs Simsällskap            28.16   
Kim Jessing Pedersen  1971  Tik-Svømning            29.30   
Kurt Eiksaa  1972  Masør            29.36   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            30.40   
Håkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jonathan Ahm  1978  Gentofte Svømme Klub            25.07   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            25.09   
Danne Karlsson  1974  Stockholms Kappsimningsklubb            25.47   
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen            25.63   
Jens Wanscher  1977  Odense Svømme Klub            25.66   
Peter Schultz  1976  U.S.G            25.78   
Per Daniel Olsson  1977  SK Poseidon Porsgrunn            25.99   
Niclas Egmar  1975  Stockholms Kappsimningsklubb            26.27   
Søren Jensen  1975  U.S.G            27.07   
Carsten Gertsen  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.07   
11  Kai Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            27.12   
12  Joakim Ohlsson  1977  Södertörns Simsällskap            27.25   
13  Henry Tøndering  1975  Odense Svømme Klub            27.29   
14  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            27.39   
15  Peter Thomsen  1976  Ringsted Svømme Klub            28.46   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Robert Grynner  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            25.71   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            25.71   
Harald Svensson  1983  SK Poseidon Porsgrunn            25.80   
Nicholas Mejlstrup  1983  Dragør Svømmeklub            25.96   
Daniel Sindhøj  1980  Dragør Svømmeklub            26.24   
Henrik Antonsson  1982  Varberg-Falkenberg Sim            26.99   
Cemil Nielsen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.14   
Benjamin Larsen  1982  Odense Svømme Klub            28.05   
Esben Benttsen  1979  Masør            31.86   
10  Richard Wallgren  1979  Linköpings Allmänna SS            32.60   
Søren Friis Larsen  1979  Copenhagen Mermates            DNS   
Nicklas Gustavsson  1981  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birthe Møller Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub    1:08.20        2:23.04   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vita Stenberg  1934  Helsinge Skytte & IF    1:18.12        2:49.94   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub    1:08.11        2:14.45   
Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub    1:07.02        2:22.58   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Magareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    45.66        1:35.64   
Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub    1:05.34        2:21.44   
Grete Soelberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub    42.08        1:30.84   
May Karin Gismerik  1958  Roma    44.28        1:32.29   
Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    46.65        1:39.23   
Marianne Wielund  1955  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    47.61        1:42.05   
Lone Hessit  1956  Glostrup Svømme Klub    50.39        1:49.37   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    38.22        1:21.15   
Britta Sørensen  1959  Lyngby Svømmeklub    46.50        1:37.85   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb    41.22        1:27.46   
Gro Jørstad Nielsen  1967  Berlevåg Turn & Idrettsfor.    44.55        1:33.66   
Anett Benham  1964  Masør    46.90        1:40.41   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  SIGMA Nordsjælland    40.14        1:24.87   
Cecilie Mossige Johansen  1973  Masør            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rikke H Nielsen  1977  Gentofte Svømme Klub    39.86        1:24.41   
Betina Hammer  1976  Kongstensvømmerne    43.34        1:33.11   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sofia Borgelin  1981  Malmö Kappsimningsklubb    40.17        1:26.07   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            1:48.41   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Allers  1940  Bergens Svømme Club    47.46        1:38.31   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ragnar Jensen  1948  Hamar IL    45.17        1:35.51   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            1:55.82   
Erik Jacobsen  1946  Gentofte Svømme Klub            2:05.43   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bjørn Ove Myrvang  1952  Eidsvoll Svømmeklubb    39.83        1:23.64   
Øivind Arentz  1950  Oslo Idrettslag    43.23        1:28.12   
Ebbe Grønlund  1951  Næstved IF    42.08        1:28.68   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Glen Christiansen  1957  U.S.G    33.13        1:09.97   
Jan Ladeborn  1958  Varberg-Falkenberg Sim    35.68        1:15.99   
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    37.13        1:21.39   
Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes    40.02        1:24.10   
Keld Horne Nielsen  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    42.37        1:30.52   
Cato Sletbakk  1955  Roma            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Ladebron  1961  Varberg-Falkenberg Sim    34.42        1:13.43   
Torbjørn Berger  1961  Kongstensvømmerne    34.52        1:14.30   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    35.24        1:14.39   
Kjell Haganes  1961  Vestkantsvømmerne    35.20        1:16.05   
Peter Hansen  1960  Hillerød Svømmeklub            1:29.30   
Henrik Alsterberg  1963  Simklubben Neptun            DNS   
Rune Messel  1961  Masør            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
John Olav Bjørnestad  1964  Masør    35.91        1:16.19   
Rune Otto Andreasen  1965  Roma    37.32        1:20.64   
Rolf Martin Breines  1965  Sogndal IL    39.43        1:24.40   
Jan Hyldegaard Larsen  1967  Lyngby Svømmeklub    40.11        1:29.58   
Mats Rubertson  1967  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Christian Bundgaard  1971  U.S.G    35.80        1:15.32   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub    40.32        1:24.89   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Martin Utiger  1977  Hillerød Svømmeklub    31.71        1:07.62   
Henry Tøndering  1975  Odense Svømme Klub    41.52        1:28.04   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Per Dahlberg  1979  U.S.G    34.86        1:12.92   
Casper Nordahl Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.44        1:13.08   
Poul Møller Rasmussen  1983  Dragør Svømmeklub    35.81        1:16.49   
Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G    36.10        1:17.17   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birthe Møller Jensen  1932  Lyngby Svømmeklub            1:11.01   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Birgitta Hjalmarsson  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            48.80   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Torill Bergesen  1956  Bergen og Omegn Masters            33.37   
Marianne Andersen  1958  Nakskov Svømme Klub            34.08   
Kirsten Sundby Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb            47.45   
Ulla Petersen  1958  Lyngby Svømmeklub            1:04.47   
Else Møller  1958  GI-40 Hermes            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christina Hörback  1962  Varberg-Falkenberg Sim            32.25   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.22   
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            34.36   
Gitte Aggerholm  1962  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            40.61   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            41.62   
Susanne Broth  1959  Copenhagen Mermates            46.25   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masør            30.63   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS            31.49   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            32.01   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            33.03   
Suzanne Nilsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            33.17   
Sanne Juel  1965  Næstved IF            33.37   
Lene Rødshagen  1967  B 70 Taastrup            34.40   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            35.31   
Torborg Duesten Blokkum  1966  Trondhjem SLK            35.34   
10  Camilla Thuné  1967  Täby Sim            35.51   
11  Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            36.48   
Christin Fast Andersen  1967  Masør            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Berit Puggard  1973  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.49   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim            31.74   
Kristin Baatz  1971  Masør            DNS   
Annika Morin-Gustavsson  1971  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            29.37   
Maria Hurrød  1975  Kongstensvømmerne            36.49   
Therese Hammarberg  1977  Linköpings Allmänna SS            39.44   
Mette Toftdal  1978  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anne Dalgaard  1979  U.S.G            29.74   
Line Lund  1981  U.S.G            30.54   
Kristina Thomsen  1979  Glostrup Svømme Klub            32.81   
Dorthe Friis Jakobsen  1980  Dragør Svømmeklub            32.85   
Carina Hertz  1983  SK Poseidon Porsgrunn            33.35   
Sofia Borgelin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            34.37   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Per Hofmo  1931  Hamar IL            47.16   
Leif Gellberg  1932  Ängelholms Simsällskap            49.92   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunnar Lenning  1942  Simklubben Neptun            37.29   
Tellef Halvorsen  1940  Hamar IL            46.71   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            34.56   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 55 - 59 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Alexander Mills  1951  Hamar IL            29.83   
Karsten Hessit  1953  Glostrup Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            30.63   
Karl Justh  1957  Kristianstads SLS            32.32   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim            32.47   
Jens Otto Kjærum  1957  Roskilde Svømning            33.01   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Niklas Bencsik  1963  Ängelholms Simsällskap            28.69   
Øyvind Eriksen  1959  Roma            29.81   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.47   
Lars Kruse Byron  1960  U.S.G            32.02   
Klaus Lindegaard  1962  Gentofte Svømme Klub            33.50   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb            33.92   
Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            36.11   
Johan Kvæken  1959  Hamar IL            40.08   
Anders Berlin  1959  Simklubben Neptun            DNS   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Karlsson  1968  Täby Sim            25.47   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            28.68   
Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            29.07   
Carsten Andersen  1967  Hareskovens Tri Klub            29.15   
Erland Alstad  1967  Oslo Idrettslag            29.38   
Aril Bråten  1966  Roma            29.47   
Kjetil G Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            30.22   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            30.85   
Lasse Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            31.46   
10  Allan Hansen  1966  GI-40 Hermes            32.42   
11  Kristoffer Lyberg  1968  Stockholms Kappsimningsklubb            32.75   
12  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            33.23   
13  Richard Livijn  1964  Danderyds Sim Club For Swimmin            34.56   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            26.74   
Martin B. Knudsen  1971  U.S.G            29.69   
Peter Christensen  1971  Roskilde Svømning            31.56   
Johan Birgersson  1971  Helsingborgs Simsällskap            31.58   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            31.64   
Thomas Roll  1970  Lyngby Svømmeklub            31.70   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            31.87   
Håkan Agnell  1970  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            27.92   
Per Daniel Olsson  1977  SK Poseidon Porsgrunn            28.01   
Christian Johannessen  1974  Lyngby Svømmeklub            29.45   
Claes Frederic Antonsson  1977  Varberg-Falkenberg Sim            30.83   
Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            34.68   
Johan Meurling  1974  Simklubben Laxen            DNS   
Niclas Egmar  1975  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Danne Karlsson  1974  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Henrik Frandsen  1980  Gentofte Svømme Klub            26.14   
Toke Pedersen  1981  U.S.G            26.46   
Kim Galant  1979  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            27.90   
Nicholas Mejlstrup  1983  Dragør Svømmeklub            28.92   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            28.94   
Henrik Antonsson  1982  Varberg-Falkenberg Sim            30.32   
Kim Mykkelbust  1980  Copenhagen Mermates            30.51   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg    51.12        1:44.14   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 65 - 69 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Lyngby Svømmeklub    42.98        1:26.66   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    54.78        1:51.33   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    55.30        1:59.46   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Pia Strandh  1958  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Susanne Rósen  1962  Ystads Simsällskap    34.24        1:11.82   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ellen Garne  1965  Gentofte Svømme Klub    37.67        1:18.09   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsinge Skytte & IF    33.85        1:09.34   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Charlotte Frostholm  1974  SIGMA Nordsjælland    35.47        1:11.31   
Camilla Olausson  1977  Dragør Svømmeklub    39.88        1:24.51   
                     
 
Løb 20, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Fjallstein  1981  U.S.G    34.66        1:11.81   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 75 - 79 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran    54.07        1:56.84   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 70 - 74 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Kjær  1935  GI-40 Hermes    1:03.52        2:10.52   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 60 - 64 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    44.52        1:32.02   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    57.30        1:58.98   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 50 - 54 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan M Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    39.81        1:20.22   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 45 - 49 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Lyngby Svømmeklub    33.60        1:09.16   
Gunnar Persson  1961  SK Poseidon Porsgrunn    34.26        1:09.77   
Jan Nordanger  1959  Malmö Kappsimningsklubb    34.76        1:10.90   
Knut Måløy  1961  Hamar IL    37.01        1:15.25   
Stefan Svensson  1962  Linköpings Allmänna SS    37.10        1:16.87   
Hans Ahle  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    40.45        1:23.66   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jari Dahl  1968  Täby Sim    33.03        1:07.02   
Christian Drachmann  1968  SIGMA Nordsjælland    33.92        1:09.39   
Peter Brøgger  1966  Dragør Svømmeklub    33.63        1:09.58   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Stenhuus  1972  U.S.G    31.94        1:05.28   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 30 - 34 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jens Wanscher  1977  Odense Svømme Klub    31.51        1:04.25   
Claes Frederic Antonsson  1977  Varberg-Falkenberg Sim    35.12        1:12.96   
                     
 
Løb 21, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kristian Outlinen  1983  Vallensbæk IF Af 1939    27.38        56.55   
Rune Solvang  1980  U.S.G    34.32        1:10.93   
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elegante Engle  279  Lyngby Svømmeklub            3:32.24   
  Elisabeth Ketelsen  1943      34.72        34.72   
  Ulla Petersen  1958      49.66        1:24.38   
  Birthe Møller Jensen  1932      33.17        1:57.55   
  Lis Knutzen  1920      1:34.69        3:32.24   
                     
Osk Damer  245  Odense Svømme Klub            3:54.01   
  Annelise Madsen  1945      1:00.54        1:00.54   
  Grethe Vang Nielsen  1950      55.05        1:55.59   
  Laila Larsen  1947      1:14.33        3:09.92   
  Annie Metzsch  1945      44.09        3:54.01   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Old Ladies  223  GI-40 Hermes            DNS   
                   
  Winnie Grønbech  1953                 
  Hanne Møller  1958                 
  Else Møller  1958              DNS   
                     
Bom  203  Bergen og Omegn Masters            DNS   
  Mette Lindebjerg  1955                 
  Hilde Hjertnes  1957                 
  Marit Hernes  1958                 
  Torill Bergesen  1956              DNS   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Sim C Lag1  171  Täby Sim            2:00.14   
  Annica Åberg  1966      30.91        30.91   
  Camilla Thuné  1967      31.33        1:02.24   
  Christine Uhrlander-Lindb  1971      28.30        1:30.54   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.60        2:00.14   
                     
Helsingborg  167  Helsingborgs Simsällskap            2:10.55   
  Anna Westmann      29.94        29.94   
  Anna Bjelm  1966      33.52        1:03.46   
  Marie Sjöberg  1962      37.29        1:40.75   
  Suzanne Nilsson  1966      29.80        2:10.55   
                     
Masør  160  Masør            2:29.25   
  Christin Fast Andersen  1967      36.10        36.10   
  Ellen Bjorvand  1969      37.55        1:13.65   
  Irene Eriksen  1960      37.03        1:50.68   
  Cecilie Mossige Johansen  1973      38.57        2:29.25   
                     
                     
 
Løb 22, 4X50m Frisvømning Damer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Damer B  126  U.S.G            1:52.81   
  Line Lund  1981      28.41        28.41   
  Katrine Mønsted  1972      28.92        57.33   
  Anne Dalgaard  1979      27.27        1:24.60   
  Maria B Knudsen  1974      28.21        1:52.81   
                     
Gentofte Svømmeklub 1  120  Gentofte Svømme Klub            2:01.50   
  Kristina Vasiliuskaite  1979      30.29        30.29   
  Rikke H Nielsen  1977      30.48        1:00.77   
  Ellen Garne  1965      31.05        1:31.82   
  Michelle Christensen  1979      29.68        2:01.50   
                     
Fire Hurtige Kvinder  159  Næstved IF            2:01.99   
  Sanne Juel  1965      30.52        30.52   
  Michelle Kjærsgaard  1969      33.99        1:04.51   
  Tine Carstensen  1962      29.26        1:33.77   
  Eva Zachariassen  1977      28.22        2:01.99   
                     
Mkk  135  Malmö Kappsimningsklubb            2:02.35   
        28.18        28.18   
        31.26        59.44   
        31.17        1:30.61   
        31.74        2:02.35   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 240 - 279 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hamar Haier  246  Hamar IL            2:04.53   
  Ragnar Jensen  1948      26.18        26.18   
  Thor Bøhleng  1948      32.76        58.94   
  Jadar Strand  1948      27.45        1:26.39   
  Tellef Halvorsen  1940      38.14        2:04.53   
                     
Hamar Haier 2  240  Hamar IL            2:45.07   
  Egil Asmyhr  1948      36.22        36.22   
  Thor Bøhleng  1948      48.79        1:25.01   
  Ragnar Jensen  1948      39.47        2:04.48   
  Jadar Strand  1948      40.59        2:45.07   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 200 - 239 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Team Engelholm  231  Ängelholms Simsällskap            2:10.25   
  Leif Gellberg  1932      29.46        29.46   
  Kent Hamberg  1951      42.06        1:11.52   
  Mats Örth  1955      26.63        1:38.15   
  Niklas Bencsik  1963      32.10        2:10.25   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 160 - 199 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Sim C Lag1  162  Täby Sim            1:39.85   
  Jan Karlsson  1968      24.02        24.02   
  Jari Dahl  1968      25.95        49.97   
  Dan Anderberg  1967      25.34        1:15.31   
  Harald Kruger  1967      24.54        1:39.85   
                     
SK Laxen Lag 1 160  160  Simklubben Laxen            1:41.30   
  Pelle Karlsson  1974      25.38        25.38   
  S-A Fredris  1969      25.87        51.25   
  Peter Pettersson  1957      26.58        1:17.83   
  Hasse Nilsson  1969      23.47        1:41.30   
                     
Usg Herrer C  160  U.S.G            1:44.37   
  Toke Pedersen  1981      25.63        25.63   
  Glen Christiansen  1957      26.68        52.31   
  Henrik Pedersen  1965      25.26        1:17.57   
  Henrik Jeppesen  1966      26.80        1:44.37   
                     
Mkk 1  173  Malmö Kappsimningsklubb            1:48.62   
  Jan Nordanger  1959      29.26        29.26   
  Thomas Brorson  1958      26.27        55.53   
  Jonas Falk  1979      25.17        1:20.70   
  Johan Lindberg  1963      27.92        1:48.62   
                     
Varberg  173  Varberg-Falkenberg Sim            1:51.51   
  Claes Frederic Antonsson  1977      28.02        28.02   
  Mats Ladebron  1961      28.65        56.67   
  Jan Ladeborn  1958      28.31        1:24.98   
  Henrik Antonsson  1982      26.53        1:51.51   
                     
Hsk 1 Lag  166  Haldens Svømmeklub            1:54.44   
  Jørgen Berg  1965      30.90        30.90   
  Kjetil G Fjellstad  1968      25.98        56.88   
  Christian Børresen  1970      30.59        1:27.47   
  Tommy Kristensen  1963      26.97        1:54.44   
                     
Roma Boys  181  Roma            1:54.48   
  Aril Bråten  1966      26.96        26.96   
  Rune Otto Andreasen  1965      28.60        55.56   
  Cato Sletbakk  1955      18.38        1:13.94   
  Dag A Sande  1963      40.54        1:54.48   
                     
Masør 1  160  Masør            1:59.02   
  Frank Carstensen  1955      30.80        30.80   
  Rune Messel  1961      28.68        59.48   
  Kjartan Bjelland  1960      30.76        1:30.24   
  John Olav Bjørnestad  1964      28.78        1:59.02   
                     
Täby Sim C Lag2  191  Täby Sim            1:59.44   
  Per Gustafsson  1964      27.64        27.64   
  Tommy Aspegårdh  1955      29.86        57.50   
  Stefan Jonsson  1965      33.38        1:30.88   
  Thomas Bäckman  1966      28.56        1:59.44   
                     
10  Hsk 2  171  Haldens Svømmeklub            2:16.94   
  Svein E Eylertsen  1964      32.89        32.89   
  Rune Offerdal  1969      38.67        1:11.56   
  Cato Brynildsen  1965      33.48        1:45.04   
  Tommy Aksnes  1963      31.90        2:16.94   
                     
Ksls  190  Kristianstads SLS            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Gentofte Svømmeklub 2  160  Gentofte Svømme Klub            DNS   
  Jef Sølvsteen  1961                 
  Klaus Lindegaard  1962                 
  Erik Jacobsen  1946                 
  Peter Empacher  1972              DNS   
                     
                     
 
Løb 23, 4X50m Frisvømning Herrer, Finaler 120 - 159 år 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gentofte Svømmeklub 1  120  Gentofte Svømme Klub            1:37.51   
  Mark Vogel  1970      24.70        24.70   
  Jonathan Ahm  1978      24.50        49.20   
  Lasse Hasløv  1979      24.37        1:13.57   
  Henrik Frandsen  1980      23.94        1:37.51   
                     
Skk  120  Stockholms Kappsimningsklubb            1:41.04   
  Danne Karlsson  1974      25.28        25.28   
  Niclas Egmar  1975      25.59        50.87   
  Mats Norlin  1965      25.08        1:15.95   
  Robert Grynner  1983      25.09        1:41.04   
                     
Dragør Dragons  130  Dragør Svømmeklub            1:44.76   
  Nicholas Mejlstrup  1983      26.19        26.19   
  Kenneth Glarborg  1972      25.20        51.39   
  Daniel Sindhøj  1980      25.76        1:17.15   
  Morten Christensen  1967      27.61        1:44.76   
                     
Bøjelige Bøhmænd  158  Lyngby Svømmeklub            1:54.89   
  Christian Johannessen  1974      26.86        26.86   
  Jan Hyldegaard Larsen  1967      32.49        59.35   
  Peter Holmsteen  1963      26.18        1:25.53   
  Thomas Roll  1970      29.36        1:54.89   
                     
Ringsted Gamle Herrer  142  Ringsted Svømme Klub            1:54.95   
  Claus Hjorth  1975      26.24        26.24   
  Martin Andersen  1975      26.92        53.16   
  Peter Thomsen  1976      28.01