Resultat Total - Officiel 
 
  Stævne navn  Nordic Open Masters 2011    Udskriftsdato  01 oktober 2011   
  Stævne by  Brønshøj    Udskriftstidspunkt  16:45   
  Arrangør  USG & Danish Swimming Federation         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  30 september 2011         
 
 
Løb 1, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    57.01  1:58.41  3:01.28    4:02.13   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    1:05.19  2:14.54  3:22.14    4:30.74   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    1:04.38  2:13.95  3:23.90    4:33.62   
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    1:04.76  2:14.93  3:25.70    4:33.68   
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    1:04.96  2:15.34  3:26.23    4:37.25   
Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G    1:05.33  2:16.95  3:32.55    4:48.61   
Christian Petersen  1971  Næstved IF    1:07.93  2:20.82  3:34.50    4:49.40   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    1:11.24  2:27.56  3:42.97    4:57.94   
Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    1:10.08  2:27.81  3:45.11    5:02.84   
10  Leif Götesson  1966  Elmhult Sport Club    1:07.94  2:23.83  3:42.96    5:03.19   
11  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    1:11.62  2:28.40  3:46.18    5:05.96   
12  Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    1:10.96  2:28.89  3:48.40    5:07.77   
13  Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    1:09.14  2:26.56  3:49.18    5:15.32   
14  Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    1:13.57  2:34.93  3:57.25    5:17.83   
15  Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    1:12.98  2:33.85  3:58.20    5:19.51   
16  Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub    1:14.73  2:36.95  3:59.81    5:20.30   
17  Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    1:10.06  2:29.82  3:54.91    5:23.19   
18  Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm    1:16.73  2:38.44  4:02.11    5:23.69   
19  Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    1:17.13  2:42.26  4:06.14    5:24.26   
20  Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    1:16.15  2:40.36  4:05.79    5:32.51   
21  Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    1:16.51  2:43.00  4:10.58    5:34.65   
22  Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    1:14.30  2:38.49  4:07.17    5:35.25   
23  Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    1:18.25  2:44.46  4:11.55    5:37.55   
24  Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    1:21.53  2:50.25  4:21.15    5:48.43   
25  Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    1:22.12  2:52.73  4:25.41    5:56.23   
26  Lauri Malk  1937  Cetus    1:24.17  2:56.92  4:31.54    6:02.50   
27  Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet    1:26.19  2:58.55  4:33.51    6:05.41   
28  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    1:24.41  2:59.07  4:35.23    6:11.15   
29  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb    1:24.42  2:58.54  4:37.16    6:15.29   
30  Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    1:31.62  3:06.91  4:42.95    6:17.17   
31  Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon    1:27.27  3:04.75  4:44.32    6:25.78   
32  Anders Backlund  1946  Kungsbacka Simsällskap    1:24.22  3:04.02  4:45.58    6:26.91   
33  Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    1:40.79  3:40.24  5:41.08    7:42.91   
Anders M. Pedersen  1961  Delta Svøm            DNS   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit            DNF   
                     
 
Løb 2, 400m Free, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    100m  200m  300m    Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    1:05.27  2:14.06  3:24.73    4:35.09   
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    1:06.18  2:17.57  3:32.74    4:48.17   
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    1:08.53  2:21.33  3:34.86    4:50.50   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    1:08.23  2:21.94  3:37.35    4:52.36   
Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    1:09.53  2:24.20  3:40.14    4:54.90   
Ann Sophie C. Lønnberg  1983  U.S.G    1:07.96  2:22.93  3:39.54    4:55.60   
Johanna Johansson  1978  Täby Sim    1:07.62  2:22.14  3:38.58    4:56.43   
Trine Aa. Sekkesæter  1967  Roma Idrottsförening    1:12.00  2:31.06  3:50.28    5:06.94   
Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    1:12.45  2:31.22  3:49.27    5:08.50   
10  Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    1:14.89  2:36.10  3:57.64    5:16.52   
11  Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    1:14.98  2:35.98  3:57.33    5:17.05   
12  Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    1:19.03  2:41.93  4:04.61    5:25.36   
13  Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    1:17.32  2:42.14  4:05.61    5:27.13   
14  Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    1:13.82  2:37.29  4:03.65    5:30.03   
15  Sari Eronen  1965  Cetus    1:17.90  2:43.13  4:08.76    5:32.97   
16  Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    1:17.08  2:43.31  4:09.85    5:35.07   
17  Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    1:20.70  2:47.62  4:15.60    5:44.48   
18  Ulla Olin  1963  U.S.G    1:22.03  2:50.54  4:19.58    5:46.24   
19  Sarah Buckley  1964  Fjolnir    1:20.27  2:50.13  4:21.79    5:53.39   
20  Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub    1:24.09  2:57.02  4:26.27    5:53.47   
21  Birgit Raagaard  1969  Ringsted Svømme Klub    1:20.11  2:51.49  4:26.80    6:01.00   
22  Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    1:27.10  3:01.21  4:36.74    6:11.09   
23  Laura Cankar  1973  Cetus    1:26.75  3:01.59  4:38.94    6:16.29   
24  Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    1:33.68  3:13.65  4:52.40    6:28.26   
25  Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    1:32.99  3:13.93  4:54.16    6:33.26   
26  Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb    1:31.98  3:13.53  4:56.73    6:39.37   
27  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    1:29.74  3:13.29  4:58.98    6:42.86   
28  Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    1:46.18  3:46.80  5:40.79    7:37.22   
29  Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    1:46.77  3:50.69  5:52.96    7:51.26   
30  Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    2:25.76  4:59.75  7:41.81    10:29.70   
                     
 
Løb 3, 50m Butterfly, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G            25.49   
Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb            25.71   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            26.17   
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G            26.47   
Anders Kilen  1975  U.S.G            26.53   
Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb            26.79   
Jens Petter Loe  1989  Øvre Eiker Svømmeklubb            27.05   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK            27.15   
Kris Kristensen  1985  Aalborg Svømmeklub            27.36   
10  Tim Olsen  1986  U.S.G            28.45   
11  Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            28.76   
12  Andreas Mortensen  1988  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            28.81   
13  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            29.24   
14  Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            29.30   
15  Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub            29.56   
16  Erik Røbech  1964  Lørenskog-Rælingen KK            29.70   
17  Andreas Lidholm  1975  Trollhättans Simsällskap            29.77   
17  Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G            29.77   
19  Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            29.90   
20  Henrik Jeppesen  1966  U.S.G            30.08   
21  Rune Solvang  1980  U.S.G            30.15   
22  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura            30.16   
23  Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            30.22   
24  Karl Justh  1957  Göteborg Sim            30.33   
25  Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb            30.35   
26  Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.38   
27  Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb            30.48   
28  Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb            30.51   
29  Ossi Ilveskoski  1976  Cetus            30.75   
30  Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            30.87   
31  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            30.90   
32  Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde            31.03   
33  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            31.62   
34  Thomas Sønderskov  1974  Randers GF Neptun            31.81   
35  Martti Laajus  1952  Simmis Wanda            32.27   
36  Søren Buhl  1973  Glostrup Svømme Klub            32.37   
37  Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            32.39   
38  Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde            32.44   
39  Marko Lysmä  1965  Cetus            32.58   
40  Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub            32.88   
41  Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb            33.08   
42  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            34.34   
43  Lars Dam Jensen  1972  Helsingør Svømmeklub            34.55   
44  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            34.57   
45  Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb            34.63   
46  Jahn O. Ruud  1962  Agfs Svømmeafdeling            34.67   
47  Igor Andreev  1946  Neva Stars            34.91   
48  Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb            35.13   
49  Carsten Wangsmo  1953  Bergen og Omegn Masters            35.21   
50  Erik Molander  1979  Hellas Simklubb            35.37   
51  Bjørn von Ryberg  1960  Birkerød Svømmeklub            35.65   
52  Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            35.84   
53  Jens Kjærum  1957  Roskilde Svømning            35.86   
54  Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap            36.97   
55  Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            37.75   
56  Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            38.44   
57  Matti Väätänen  1947  Cetus            50.53   
58  Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit            1:09.13   
Michael Rasmussen  1984  Aalborg Svømmeklub            DNS   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Vladimir Predkin  1969  Neva Stars            DNS   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            DSQ  false start 
Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub            DSQ  1 hand at end 
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat            DSQ  false start 
                     
 
Løb 4, 50m Butterfly, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub            28.75   
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.79   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            29.27   
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.62   
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes            30.01   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G            30.21   
Janne Urdal Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            30.48   
Astrid Eliasen  1986  U.S.G            30.57   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            30.71   
10  Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            30.84   
11  Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub            30.92   
12  Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS            30.97   
13  Frida Persson  1986  Simklubben Ran            31.54   
14  Anja Bøjesen  1986  Næstved IF            31.93   
15  Louise Friis  1981  Agfs Svømmeafdeling            32.37   
16  Madoka Christensen  1977  Vordingborg Svømme Klub            32.50   
17  Louise Delani  1984  GI-40 Hermes            32.51   
17  Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            32.51   
19  Kristina Vasiliauskaite  1979  Gentofte Svømme Klub            32.52   
20  Sanne Juel  1965  Næstved IF            32.75   
21  Anne Hinsch  1982  Gentofte Svømme Klub            32.99   
22  Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.17   
23  Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            33.34   
24  Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb            33.63   
25  Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            34.13   
26  Hannah Gustafsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb            34.45   
27  Maria Lövberg  1973  Simklubben Triton            34.66   
28  Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap            34.70   
29  Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb            34.73   
30  Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock            34.75   
31  Amalie Esberg  1987  Aarhus Studenternes Svømmeafde            34.80   
32  Tenna Olin  1991  U.S.G            35.11   
33  Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            36.70   
34  Gina Berliner  1956  Växjö Simsällskap            37.34   
35  Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja            37.95   
36  Pimmie Oesten  1983  U.S.G            38.80   
37  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            39.41   
38  Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub            39.57   
39  Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus            40.95   
39  Jaana Lattunen  1973  Cetus            40.95   
41  Kaarina Markkula  1952  Cetus            41.66   
42  Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            41.86   
43  Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub            47.24   
44  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir            47.37   
45  Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura            49.78   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Lise Føns  1978  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            DNS   
Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 5, 100m Breaststroke, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G    31.38        1:06.32   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    32.04        1:08.45   
Steffen Skjødt  1987  Silkeborg Svømmeklub    31.70        1:08.90   
Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb    32.34        1:09.23   
Christian A. Frederiksen  1981  Næstved IF    32.68        1:09.63   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    33.34        1:10.14   
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL    32.79        1:10.72   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    33.17        1:11.78   
Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb    33.49        1:11.87   
10  Tim Olsen  1986  U.S.G    33.54        1:11.98   
11  Johan Bergendorff  1978  U.S.G    34.60        1:14.09   
12  Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    35.61        1:15.06   
13  Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    35.29        1:15.13   
14  Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    35.47        1:15.66   
15  Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    36.18        1:15.87   
16  Torbjorn Berger  1961  Moss Svømmeklubb    35.42        1:16.16   
17  Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G    34.87        1:16.61   
18  Yngve Walle  1972  Lørenskog-Rælingen KK    35.23        1:17.15   
19  Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    35.44        1:17.24   
20  Jan Johansson  1966  Cetus    36.89        1:17.28   
21  Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    37.26        1:19.42   
22  Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    38.18        1:19.66   
23  Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund    38.25        1:21.31   
24  Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    36.68        1:22.39   
25  Jan Farving  1970  Agfs Svømmeafdeling    37.95        1:23.09   
26  Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    40.00        1:24.14   
27  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    39.96        1:24.46   
28  Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes    39.77        1:24.48   
29  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    40.44        1:24.57   
30  Alexander Kharchenko  1947  Neva Stars    40.67        1:25.59   
31  Pertti Laaksonen  1943  Helsingin Uimarit    41.51        1:25.73   
32  Morten Borup Harning  1966  U.S.G    41.13        1:27.75   
33  Erik Andersen  1956  Odense Svømme Klub    41.19        1:28.22   
34  Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap    40.67        1:28.99   
35  Ossi Vallemaa  1954  Cetus    41.70        1:30.99   
36  Olle Burebo  1944  Hellas Simklubb    45.62        1:37.53   
37  Gunnar Kaudern  1943  Simklubben Ran    46.31        1:40.80   
38  Hans Christian Blom  1940  Nedre Eiker Svømmeklubb    48.65        1:43.08   
39  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    48.90        1:44.83   
40  Thomas Bruchhausen  1965  Föreningen Sim Team Engelholm    46.21        1:48.29   
41  Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    50.02        1:49.73   
42  Mogens Halby  1944  Roskilde Svømning    53.16        1:51.77   
43  Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    54.76        1:57.17   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap            DSQ  Kicks before pull 
                     
 
Løb 6, 100m Breaststroke, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap    33.59        1:12.88   
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.79        1:15.27   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G    36.99        1:17.86   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    37.51        1:18.41   
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    37.45        1:19.58   
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb    38.41        1:19.86   
Johanna Kara  1965  Cetus    37.84        1:21.72   
Marina Perepelkina  1972  Neva Stars    38.48        1:22.20   
Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G    39.31        1:23.36   
10  Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    39.91        1:25.28   
11  Anette Als  1986  Agfs Svømmeafdeling    40.67        1:25.72   
12  Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    40.36        1:25.92   
13  Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton    40.48        1:26.30   
14  Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub    41.22        1:26.68   
15  Dorette Wenzel  1990  Hsg Uni Rostock    41.81        1:27.46   
16  Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    40.75        1:27.47   
17  Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    41.03        1:28.62   
18  Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap    42.18        1:30.12   
19  Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub    43.50        1:30.28   
20  Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit    43.43        1:31.92   
21  Didde Haslund  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    43.13        1:32.87   
22  Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap    43.94        1:34.20   
23  Tine Broksø  1971  GI-40 Hermes    46.48        1:37.18   
24  Linda Björk Ólafsdóttir  1968  Sundfelag Hafnarfjardar    44.95        1:38.70   
25  Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja    48.79        1:40.02   
26  Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub    48.14        1:41.45   
27  Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti    47.85        1:41.82   
28  Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes    48.24        1:43.39   
29  Galina Nilsson  1960  Trollhättans Simsällskap    50.27        1:45.89   
30  Winnie Grønbech  1953  GI-40 Hermes    50.55        1:47.76   
31  Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus    51.63        1:50.20   
32  Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub    57.58        2:00.84   
33  Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    59.93        2:04.67   
34  Christina Madsen  1983  Odense Svømme Klub    1:00.44        2:09.70   
35  Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes    1:21.67        2:48.49   
Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            DNS   
                     
 
Løb 7, 100m Backstroke, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    29.50        1:00.49   
Anders Borkmann  1979  Aalborg Svømmeklub    30.79        1:05.45   
Pelle Ømark  1984  GI-40 Hermes    31.45        1:05.56   
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    33.55        1:09.55   
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat    34.14        1:10.21   
Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.81        1:10.36   
Karl Justh  1957  Göteborg Sim    34.74        1:11.49   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G    34.51        1:12.22   
Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    34.09        1:12.79   
10  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    35.23        1:12.81   
11  Martti Laajus  1952  Simmis Wanda    35.85        1:15.01   
12  Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    35.08        1:15.17   
13  Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    37.42        1:15.89   
14  Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb    37.30        1:16.66   
15  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub    38.72        1:21.66   
16  Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm    19.19        1:24.08   
17  Jan Råsø Rasmussen  1962  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    40.08        1:25.02   
18  Yury Marenkov  1943  Ass. Masters Swimm Clubs    45.45        1:28.35   
19  Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    42.55        1:28.78   
20  Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    45.64        1:33.62   
21  Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    45.17        1:33.80   
22  Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon    46.74        1:33.97   
23  Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes    46.33        1:35.96   
24  Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub    47.81        1:38.15   
25  Kai Christiansen  1935  Vordingborg Svømme Klub    51.16        1:48.28   
26  Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    59.12        2:02.95   
27  Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit            2:34.14   
                     
 
Løb 8, 100m Backstroke, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes    33.37        1:09.83   
Linda Lund  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.48        1:10.78   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    34.56        1:11.52   
Astrid Eliasen  1986  U.S.G    34.06        1:11.98   
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    35.02        1:13.89   
Johanna Kara  1965  Cetus    37.06        1:15.68   
Nina Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    36.83        1:16.14   
Sanne Juel  1965  Næstved IF    38.11        1:17.36   
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF    38.40        1:18.81  World record 
10  Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap    37.93        1:19.52   
11  Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    38.72        1:19.90   
12  Trine Jensen  1981  Silkeborg Svømmeklub    38.27        1:20.18   
13  Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    38.78        1:20.53   
14  Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock    40.06        1:22.40   
15  Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    44.21        1:31.72   
16  Taina Tuulikki Miekka  1959  Porin Uimaseura    46.96        1:36.49   
17  Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening    47.22        1:37.26   
18  Kirsti Kanerva  1952  Porin Uimaseura    48.44        1:40.38   
19  Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    53.17        1:48.08   
20  Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup    57.10        1:58.40   
21  Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    55.12        1:59.37   
                     
 
Løb 9, 200m Free, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub    26.35  55.25  1:24.11    1:52.91   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    29.07  1:00.70  1:32.21    2:03.21   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    29.71  1:02.20  1:34.34    2:06.29   
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap    30.33  1:02.48  1:34.37    2:06.48   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    28.73  1:00.70  1:34.16    2:06.83   
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    30.12  1:02.32  1:35.32    2:07.49   
Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb    29.86  1:03.69  1:38.47    2:07.62   
Rune Solvang  1980  U.S.G    29.50  1:02.41  1:36.42    2:10.24   
Jan Johansson  1966  Cetus    31.31  1:05.42  1:39.37    2:12.60   
10  Thomas Marker Jensen  1989  U.S.G    29.38  1:02.87  1:38.16    2:13.27   
11  Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    29.72  1:03.61  1:39.09    2:14.63   
12  Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb    30.27  1:04.08  1:39.53    2:15.42   
13  Christian Petersen  1971  Næstved IF    31.15  1:05.29  1:39.86    2:15.62   
14  Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    30.62  1:03.64  1:39.65    2:17.75   
15  Jens Bro Holmen  1961  Aalborg Svømmeklub    31.78  1:07.06  1:42.94    2:18.19   
16  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    31.17  1:06.14  1:42.94    2:18.23   
17  Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    31.36  1:05.92  1:42.78    2:21.11   
18  Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    31.50  1:07.13  1:44.57    2:21.19   
19  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    30.04  1:04.22  1:41.75    2:21.66   
20  Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    32.17  1:07.48  1:45.11    2:22.50   
21  Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    32.22  1:07.82  1:45.07    2:22.66   
22  Leif Götesson  1966  Elmhult Sport Club    32.36  1:08.18  1:45.53    2:22.99   
23  Ahti Uusivuori  1960  Cetus    32.02  1:08.74  1:46.71    2:23.56   
24  Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    31.74  1:06.68  1:44.78    2:23.60   
25  Søren Buhl  1973  Glostrup Svømme Klub    32.61  1:08.59  1:45.98    2:24.03   
26  Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    32.43  1:08.29  1:46.42    2:24.41   
27  Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    33.22  1:09.80  1:48.08    2:24.61   
28  Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04    32.35  1:08.35  1:47.38    2:26.36   
29  Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    33.01  1:09.87  1:48.89    2:27.38   
30  Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    31.98  1:09.31  1:48.46    2:29.46   
31  Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    34.35  1:12.80  1:51.90    2:29.69   
32  Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    34.44  1:13.85  1:54.21    2:31.23   
33  Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub    33.92  1:13.42  1:53.73    2:32.18   
34  Marko Lysmä  1965  Cetus    33.62  1:12.33  1:53.01    2:33.58   
35  Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    33.26  1:11.37  1:52.22    2:34.95   
36  Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    33.88  1:11.39  1:52.89    2:36.73   
37  Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    37.39  1:19.81  2:01.93    2:40.34   
38  Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    37.28  1:17.71  2:00.29    2:41.55   
39  Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    37.59  1:19.32  2:02.66    2:41.60   
40  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    36.87  1:18.02  2:01.39    2:44.79   
41  Lauri Malk  1937  Cetus    37.56  1:20.46  2:04.53    2:47.89   
42  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb    38.91  1:22.26  2:08.36    2:53.52   
43  Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    39.71  1:23.61  2:10.46    2:57.58   
44  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    39.24  1:25.43  2:13.59    3:01.21   
45  Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit    45.10  1:38.21  2:36.44    3:33.45   
46  Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    50.83  1:47.08  2:44.21    3:35.24   
47  Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit    54.54  1:55.22  2:58.26    3:58.23   
Bo Stenhuus  1972  U.S.G            DNS   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Oleg Petkau  1947  Neva Stars            DNS   
Seppo Juhani Hytönen  1956  Swimming Jyväskylä            DNS   
                     
 
Løb 10, 200m Free, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    31.14  1:04.42  1:38.54    2:11.26   
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    31.47  1:05.69  1:40.18    2:12.98   
Anne Dalgaard  1979  Agfs Svømmeafdeling    30.45  1:03.98  1:39.08    2:13.91   
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    31.57  1:05.78  1:40.36    2:14.74   
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    32.07  1:06.21  1:41.38    2:16.34   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    31.61  1:06.09  1:41.25    2:16.44   
Heidi L. Thranum  1987  Aalborg Svømmeklub    32.20  1:06.85  1:42.24    2:17.32   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    31.91  1:06.76  1:42.60    2:18.66   
Lærke Dideriksen  1984  Farum Svømmeklub    32.49  1:07.89  1:43.99    2:19.55   
10  Johanna Johansson  1978  Täby Sim    31.48  1:06.58  1:43.40    2:20.26   
11  Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    33.56  1:10.05  1:47.23    2:24.36   
12  Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    33.05  1:09.60  1:48.10    2:26.15   
13  Henriette S. Jørgensen  1989  Agfs Svømmeafdeling    33.10  1:10.07  1:48.79    2:27.13   
14  Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G    34.15  1:11.20  1:49.72    2:27.47   
15  Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS    32.76  1:10.37  1:50.04    2:30.12   
16  Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    33.89  1:12.02  1:51.45    2:30.40   
17  Louise Buhl Borg  1987  U.S.G    34.81  1:13.60  1:53.25    2:30.79   
18  Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    34.00  1:13.12  1:53.84    2:34.18   
19  Tenna Olin  1991  U.S.G    35.57  1:15.25  1:55.62    2:35.93   
20  Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    34.13  1:12.82  1:54.60    2:36.65   
21  Sidsel Homann  1978  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.66  1:12.95  1:55.45    2:38.41   
22  Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    35.52  1:16.01  1:58.29    2:38.73   
23  Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    36.27  1:16.27  1:57.87    2:39.30   
24  Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    35.32  1:15.58  1:58.31    2:39.78   
25  Stine Lyngby  1982  Birkerød Svømmeklub    35.15  1:14.73  1:58.38    2:43.58   
26  Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub    37.57  1:21.26  2:05.81    2:48.24   
27  Birgit Raagaard  1969  Ringsted Svømme Klub    37.68  1:20.68  2:05.85    2:49.46   
28  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap    39.66  1:24.38  2:07.70    2:50.22   
29  Sarah Buckley  1964  Fjolnir    37.74  1:20.70  2:06.26    2:51.33   
30  Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    40.05  1:25.53  2:11.77    2:55.68   
31  Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap    41.48  1:28.90  2:17.88    3:02.11   
32  Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    42.94  1:31.04  2:19.26    3:02.16   
33  Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    41.82  1:28.48  2:17.11    3:04.78   
34  Jaana Lattunen  1973  Cetus    40.58  1:28.76  2:19.02    3:07.15   
35  Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb    42.38  1:30.75  2:20.56    3:07.81   
36  Kaarina Markkula  1952  Cetus    40.98  1:28.84  2:18.32    3:08.27   
37  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    40.73  1:29.53  2:21.45    3:11.78   
38  Else Møller  1958  GI-40 Hermes    43.25  1:32.40  2:23.03    3:15.92   
39  Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.82  1:28.51  2:22.53    3:18.45   
40  Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura    50.17  1:48.33  2:46.30    3:39.65   
41  Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    49.01  1:47.08  2:47.59    3:42.52   
42  Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    1:10.39  2:29.37  3:50.92    5:03.73   
                     
 
Løb 11, 4x50m Free, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Race Club  125  U.S.G            1:34.42   
  Anders Kilen  1975      23.91        23.91   
  Johan Bergendorff  1978      23.76        47.67   
  Ronnie Dalsgaard  1983      23.49        1:11.16   
  Andreas Overbeck Petersen  1983      23.26        1:34.42   
                     
Fri Herrer I Birkerød  141  Birkerød Svømmeklub            1:39.56   
  Anders Dalsgaard  1970      26.61        26.61   
  Mads Gjerløv  1972      26.10        52.71   
  Claus Lerche Iversen  1977      23.51        1:16.22   
  Jacob Lercke Skytte  1984      23.34        1:39.56   
                     
Aalborg Masters A  114  Aalborg Svømmeklub            1:42.75   
  Martin Hansen  1984      26.95        26.95   
  Kris Kristensen  1985      25.89        52.84   
  Aleks Danmark  1977      24.36        1:17.20   
  Kristian Qvistgaard  1984      25.55        1:42.75   
                     
Mkk B  156  Malmö Kappsimningsklubb            1:42.97   
  Thomas Ibsen Nielsen  1986      24.15        24.15   
  Thomas Brorson  1958      27.41        51.56   
  Pontus Mark  1978      26.08        1:17.64   
  Henrik Jangvall  1966      25.33        1:42.97   
                     
SS04  200  Solna Sundbyberg SS 04            1:50.28   
  Lars Hennert  1961      27.85        27.85   
  Jörgen Tisell  1961      28.17        56.02   
  Ulf Gabrielsson  1948      28.68        1:24.70   
  Lars Winkler Pettersson  1974      25.58        1:50.28   
                     
Agf 11 B  142  Agfs Svømmeafdeling            1:50.89   
  Jan Farving  1970      29.81        29.81   
  Kristian Voldsgaard  1979      25.07        54.88   
  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971      28.42        1:23.30   
  Caspar Anker Storr  1982      27.59        1:50.89   
                     
SK Triton Lag 1  165  Simklubben Triton            1:50.96   
  Lennart Fritzon  1968      27.75        27.75   
  Peter Ahlgren  1968      28.12        55.87   
  Dan Liljeroth  1957      29.81        1:25.68   
  Göran Eriksson  1986      25.28        1:50.96   
                     
Bask C  185  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            1:51.12   
  Jens Aage Pedersen  1969      27.41        27.41   
  Peter Conrad Holgersen  1967      29.63        57.04   
  Tim Molbæk  1971      27.70        1:24.74   
  Frederik Bille  1973      26.38        1:51.12   
                     
Usg Mænd D  200  U.S.G            1:51.35   
  Henrik Pedersen  1965      26.66        26.66   
  Ebbe Rasmussen  1949      28.97        55.63   
  Fin Biering-Sørensen  1948      30.86        1:26.49   
  Anders Krygell  1982      24.86        1:51.35   
                     
10  Herrer 160+ Gi40Hermes  162  GI-40 Hermes            1:55.21   
  Bo Hyllested  1949      30.28        30.28   
  Kim Schilling Hansen  1966      33.21        1:03.49   
  Jan Boier  1983      24.69        1:28.18   
  Pelle Ømark  1984      27.03        1:55.21   
                     
11  Usg Mænd C  161  U.S.G            1:56.18   
  Rune Solvang  1980      27.86        27.86   
  Morten Borup Harning  1966      30.95        58.81   
  Henrik Jeppesen  1966      27.75        1:26.56   
  Martin Pock  1971      29.62        1:56.18   
                     
12  Sim Team Engelholm  200  Föreningen Sim Team Engelholm            2:04.09   
  Joakim Olofsson  1970      27.56        27.56   
  Anders Lunström  1958      30.12        57.68   
  Thomas Bruchhausen  1965      34.03        1:31.71   
  Kent Hamberg  1951      32.38        2:04.09   
                     
13  Herr Kungsbacka SS  224  Kungsbacka Simsällskap            2:04.45   
  Niclas Renman  1966      29.73        29.73   
  Anders Backlund  1946      35.29        1:05.02   
  Lars Backlund  1949      30.59        1:35.61   
  Peter Lundin  1959      28.84        2:04.45   
                     
14  Agf 11 D  202  Agfs Svømmeafdeling            2:04.67   
  Henrik Egekvist  1967      28.68        28.68   
  Søren Winther Larsen  1957      30.84        59.52   
  Jahn O. Ruud  1962      32.13        1:31.65   
  Peter Faunø  1956      33.02        2:04.67   
                     
15  Fri Herrer 2 Birkerød  204  Birkerød Svømmeklub            2:05.78   
  Lars Peder Haahr  1959      33.60        33.60   
  Bjørn von Ryberg  1960      31.74        1:05.34   
  Lars J Christensen  1960      30.41        1:35.75   
  Ulrik Schäfer  1962      30.03        2:05.78   
                     
16  Cetus D  206  Cetus            2:08.45   
  Jan Johansson  1966      27.09        27.09   
  Ahti Uusivuori  1960      31.07        58.16   
  Marko Lysmä  1965      29.29        1:27.45   
  Matti Väätänen  1947      41.00        2:08.45   
                     
17  Hellas  261  Hellas Simklubb            2:12.07   
  Erik Forslund  1937      35.40        35.40   
  Olle Burebo  1944      34.34        1:09.74   
  Bosse Ljungberg  1945      32.35        1:42.09   
  Bosse Fogelberg  1957      29.98        2:12.07   
                     
                     
 
Løb 12, 4x50m Free, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ksls  158  Kristianstads SLS            1:56.50   
  Malin Svensson  1985      30.09        30.09   
  Karin Elmberg  1965      30.47        1:00.56   
  Mia Jonsson  1973      28.22        1:28.78   
  Maria Norberg  1963      27.72        1:56.50   
                     
Mkk B 1  157  Malmö Kappsimningsklubb            1:57.07   
  Cecilia Kentell  1975      30.43        30.43   
  Ulrika Feldtman  1967      30.59        1:01.02   
  Anna Lohmann  1975      27.58        1:28.60   
  Johanna Feldtman  1970      28.47        1:57.07   
                     
Agf 12 B  132  Agfs Svømmeafdeling            1:58.83   
  Louise Friis  1981      29.17        29.17   
  Anne Dalgaard  1979      27.56        56.73   
  Anette Als  1986      31.33        1:28.06   
  Rita Hauge  1965      30.77        1:58.83   
                     
Næstved Women Power  162  Næstved IF            2:01.72   
  Anja Bøjesen  1986      29.53        29.53   
  Sanne Juel  1965      30.28        59.81   
  Tine Carstensen  1962      29.48        1:29.29   
  Michelle Kjærsgaard  1969      32.43        2:01.72   
                     
Usg Kvinder A  107  U.S.G            2:03.01   
  Mette Friis-Olsen  1985      29.29        29.29   
  Katrine Høg Hansen  1986      31.14        1:00.43   
  Karen T. Andersen  1981      34.31        1:34.74   
  Henriette S. Frederiksen  1985      28.27        2:03.01   
                     
Usg Tøser A-  U.S.G            2:05.49   
  Trine Salling Gudnitz  1987      30.48        30.48   
  Lea Lorentzen  1987      31.97        1:02.45   
  Louise Buhl Borg  1987      31.86        1:34.31   
  Tenna Olin  1991      31.18        2:05.49   
                     
Mkk B 2  135  Malmö Kappsimningsklubb            2:08.03   
  Jenni Svensson  1982      31.37        31.37   
  Susanna Nörmark  1981      29.63        1:01.00   
  Hannah Gustafsson  1983      31.55        1:32.55   
  Lena Tronde  1963      35.48        2:08.03   
                     
Cetus C  162  Cetus            2:13.65   
  Johanna Kara  1965      31.29        31.29   
  Minna Aalto  1979      34.31        1:05.60   
  Jaana Lattunen  1973      36.35        1:41.95   
  Sari Eronen  1965      31.70        2:13.65   
                     
Helsingør Chicks  179  Helsingør Svømmeklub            2:19.80   
  Inger Riber  1963      34.94        34.94   
  Pernille Bruun  1966      36.16        1:11.10   
  Camilla Kerrn  1971      34.61        1:45.71   
  Tine Ottosen  1965      34.09        2:19.80   
                     
10  Ksl Damer 1  199  Korsør Sv & Livr. Klub            2:38.01   
  Connie Wiuff  1973      37.12        37.12   
  Kirsten Haugaard  1965      43.63        1:20.75   
  Bente Sørensen  1947      42.21        2:02.96   
  Hanne Klausen  1960      35.05        2:38.01   
                     
11  Pus  249  Porin Uimaseura            2:38.24   
  Taina Tuulikki Miekka  1959      36.92        36.92   
  Pirkko Helena Siikarla  1946      43.42        1:20.34   
  Kirsti Kanerva  1952      37.61        1:57.95   
  Heli Paalosalo  1938      40.29        2:38.24   
                     
12  Damer 240+ Gi40Hermes  243  GI-40 Hermes            3:17.72   
  Hanne Møller  1958      38.94        38.94   
  Ulla Vallø  1927      1:15.67        1:54.61   
  Majken Johansen  1958      42.16        2:36.77   
  Else Møller  1958      40.95        3:17.72   
                     
13  Osk Damerne Gruppe E  257  Odense Svømme Klub            3:29.48   
  Grethe Vang Nielsen  1950      51.77        51.77   
  Annie Metzsch  1945      44.58        1:36.35   
  Annelise Madsen  1945      56.75        2:33.10   
  Laila Larsen  1947      56.38        3:29.48   
                     
                     
 
Løb 13, 100m Free, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub    24.75        51.75   
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G    26.24        53.06   
Jonas Korsholt  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    26.24        55.83   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton    27.35        55.86   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    27.19        56.16   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G    27.12        56.23   
Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        56.61   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    27.12        56.66   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    27.87        57.75   
10  Konstantin Bublikov  1959  Neva Stars    28.47        57.99   
11  Tim Olsen  1986  U.S.G    27.21        58.26   
12  Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    28.12        58.33   
13  Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    28.52        58.70   
14  Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    28.80        58.80   
15  Christer Koch Kvam  1990  Øvre Eiker Svømmeklubb    27.39        59.05   
16  Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    28.23        59.27   
17  Frederik Bille  1973  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    28.61        59.30   
18  Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim    28.29        59.47   
19  Mads Gjerløv  1972  Birkerød Svømmeklub    28.31        59.63   
20  Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub    28.58        59.66   
21  Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes    28.59        59.69   
22  Jesper Lindstrøm Nielsen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    27.70        59.79   
23  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    28.93        1:00.62   
24  Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb    28.81        1:00.65   
25  Michael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening    29.15        1:00.67   
26  Martin Hansen  1984  Aalborg Svømmeklub    28.46        1:00.87   
27  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    29.14        1:01.18   
28  Caspar Anker Storr  1982  Agfs Svømmeafdeling    30.00        1:01.42   
29  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund    29.01        1:01.51   
30  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    29.04        1:01.56   
31  Jens Bro Holmen  1961  Aalborg Svømmeklub    29.48        1:01.64   
32  Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub    29.64        1:02.01   
33  Jannick Ajslev  1974  Allerød Svømmeklub    28.86        1:02.05   
34  Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    28.81        1:02.37   
35  Jens Aage Pedersen  1969  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    29.99        1:02.66   
36  Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    29.93        1:02.75   
37  Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    29.21        1:02.86   
38  Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.62        1:02.91   
39  Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    30.34        1:03.41   
40  Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    30.92        1:03.62   
41  Robert Sam Berg  1972  Nyköpings Simsällskap    30.33        1:03.84   
41  Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    30.10        1:03.84   
43  Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    29.70        1:04.28   
44  Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    31.23        1:04.31   
45  Erik Molander  1979  Hellas Simklubb    32.10        1:04.83   
46  Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    31.18        1:04.86   
47  Marko Lysmä  1965  Cetus    30.96        1:05.07   
47  Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04    31.39        1:05.07   
49  Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    30.44        1:05.27   
50  Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu    31.61        1:05.58   
51  Ahti Uusivuori  1960  Cetus    31.27        1:05.74   
52  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap    31.51        1:05.90   
53  Martin Pock  1971  U.S.G    31.83        1:06.55   
54  Bjarke Dalslet  1979  U.S.G    31.47        1:06.80   
55  Peter Conrad Holgersen  1967  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    31.96        1:07.00   
56  Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb    32.90        1:07.01   
57  Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm    33.20        1:07.24   
58  Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    20.84        1:07.69   
59  Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    32.58        1:08.23   
60  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub    33.66        1:09.95   
61  Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    34.00        1:10.04   
62  Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup    33.26        1:10.47   
63  Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub    32.25        1:10.59   
64  Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub    32.76        1:10.83   
65  Luca Mancosu  1966  Cilo Srl Ssd    35.22        1:11.15   
66  Jens Kjærum  1957  Roskilde Svømning    34.97        1:12.31   
67  Andrea Sironi  1968  Cilo Srl Ssd    34.49        1:12.86   
68  Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    36.65        1:14.52   
69  Lauri Malk  1937  Cetus    35.81        1:15.69   
70  Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    35.59        1:15.86   
71  Jørn Lorich  1946  Allerød Svømmeklub    36.93        1:16.85   
72  Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    36.41        1:17.77   
73  Matthew Blurton  1964  Agfs Svømmeafdeling    36.39        1:18.33   
74  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    37.25        1:19.64   
75  Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    38.37        1:19.85   
76  Lars Peder Haahr  1959  Birkerød Svømmeklub    39.00        1:19.98   
77  Karl-Erik Malmberg  1945  Helsingin Uimarit    43.51        1:33.30   
78  Otto Christensen  1938  Vordingborg Svømme Klub    46.15        1:34.67   
79  Matti Väätänen  1947  Cetus    46.19        1:35.05   
80  Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit    46.33        1:37.63   
81  Allan Andersson  1929  Simklubben Ran    48.55        1:51.47   
Jan Andersen  1966  Birkerød Svømmeklub            DNS   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
Jens Petter Loe  1989  Øvre Eiker Svømmeklubb            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 14, 100m Free, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    28.83        1:00.09   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    28.82        1:01.19   
Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    29.86        1:01.89   
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.    29.89        1:02.72   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    30.28        1:02.81   
Nina Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub    31.06        1:04.25   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS    30.85        1:04.50   
Trine Aa. Sekkesæter  1967  Roma Idrottsförening    31.00        1:05.23   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    31.06        1:05.60   
10  Tine Carstensen  1962  Næstved IF    31.48        1:05.62   
11  Gudrun Ildstad  1989  Trondhjem SLK    31.69        1:05.89   
12  Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    31.93        1:06.52   
13  Madoka Christensen  1977  Vordingborg Svømme Klub    32.42        1:07.71   
14  Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb    32.71        1:07.99   
15  Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS    33.15        1:08.26   
16  Tenna Olin  1991  U.S.G    32.92        1:08.61   
17  Henriette S. Jørgensen  1989  Agfs Svømmeafdeling    32.74        1:08.63   
18  Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim    32.21        1:08.65   
19  Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    33.43        1:08.68   
20  Sidsel Homann  1978  Aarhus Studenternes Svømmeafde    32.78        1:08.76   
21  Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    32.97        1:08.95   
22  Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.80        1:09.83   
23  Rita Hauge  1965  Agfs Svømmeafdeling    33.45        1:10.47   
24  Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    33.80        1:10.59   
25  Karin Bergh  1966  Landskrona Simsällskap    33.10        1:10.62   
26  Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap    33.59        1:10.74   
27  Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit    33.41        1:10.78   
27  Lea Lorentzen  1987  U.S.G    34.15        1:10.78   
29  Sari Eronen  1965  Cetus    34.21        1:11.64   
30  Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    34.89        1:12.06   
31  Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    34.86        1:13.33   
32  Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock    35.62        1:13.42   
33  Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF    35.28        1:13.55   
34  Gina Berliner  1956  Växjö Simsällskap    34.92        1:14.52   
34  Tine Ottosen  1965  Helsingør Svømmeklub    35.04        1:14.52   
36  Camilla Kerrn  1971  Helsingør Svømmeklub    36.24        1:16.30   
37  Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub    36.66        1:16.68   
38  Inger Riber  1963  Helsingør Svømmeklub    36.03        1:16.75   
39  Hanne Klausen  1960  Korsør Sv & Livr. Klub    37.07        1:16.90   
40  Pernille Bruun  1966  Helsingør Svømmeklub    37.26        1:17.81   
41  Minna Aalto  1979  Cetus    36.41        1:19.02   
42  Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    37.92        1:19.79   
43  Sarah Buckley  1964  Fjolnir    37.30        1:20.18   
44  Connie Wiuff  1973  Korsør Sv & Livr. Klub    38.35        1:20.71   
45  Laura Cankar  1973  Cetus    39.28        1:20.78   
46  Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G    20.53        1:21.95   
47  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    41.11        1:26.96   
48  Else Møller  1958  GI-40 Hermes    23.60        1:27.84   
49  Margareth Timossi  1966  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.20        1:28.94   
50  Karin Stenström  1950  Föreningen Sim Team Engelholm    42.85        1:32.03   
51  Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    45.42        1:38.76   
52  Pirkko Helena Siikarla  1946  Porin Uimaseura    47.86        1:39.53   
53  Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    49.39        1:45.80   
54  Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub    54.44        1:58.94   
55  Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub    58.82        2:10.83   
56  Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb    1:04.59        2:12.85   
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 15, 100m Butterfly, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G    26.31        56.49   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    27.90        59.69   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    28.43        59.96   
Kris Kristensen  1985  Aalborg Svømmeklub    28.81        1:01.28   
Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap    29.63        1:02.36   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    29.80        1:05.20   
Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton    30.26        1:05.55   
Hans Martin Johansen  1980  Helsingør Svømmeklub    30.63        1:07.38   
Henrik Egekvist  1967  Agfs Svømmeafdeling    31.81        1:07.76   
10  Rune Solvang  1980  U.S.G    31.23        1:08.33   
11  Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim    32.17        1:08.37   
12  Christian Petersen  1971  Næstved IF    32.01        1:08.39   
13  Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    31.73        1:08.73   
14  Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.56        1:11.08   
15  Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb    33.95        1:15.39   
16  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura    34.43        1:15.91   
17  Stig Nielsen  1963  Allerød Svømmeklub    35.78        1:18.70   
18  Toivo Heikki Honkonen  1950  S.C.Pingviinit    37.71        1:21.23   
19  Marko Lysmä  1965  Cetus    37.48        1:21.95   
20  Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes    37.57        1:23.18   
21  Igor Andreev  1946  Neva Stars    38.79        1:23.77   
22  Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub    35.04        1:25.02   
23  Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    39.85        1:25.13   
24  Lars Dam Jensen  1972  Helsingør Svømmeklub    38.10        1:25.92   
25  Lauri Malk  1937  Cetus    42.17        1:33.46   
Ingmar Hedvall  1958  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Butterfly, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sophia Skou  1975  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.92        1:04.60   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.35        1:05.61   
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    32.16        1:07.38   
Janne Urdal Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    31.99        1:09.06   
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    33.12        1:10.25   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    33.72        1:10.58   
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes    32.39        1:10.63   
Frida Persson  1986  Simklubben Ran    32.72        1:10.76   
Louise Friis  1981  Agfs Svømmeafdeling    33.88        1:13.08   
10  Louise Delani  1984  GI-40 Hermes    33.58        1:13.16   
11  Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    35.34        1:15.69   
12  Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb    35.22        1:16.26   
13  Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    36.82        1:21.01   
14  Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    36.07        1:21.51   
15  Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus    44.79        1:39.49   
16  Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    52.84        1:53.13   
                     
 
Løb 17, 50m Breaststroke, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G            30.23   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub            30.56   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK            30.67   
Christian A. Frederiksen  1981  Næstved IF            31.56   
Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb            31.60   
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            31.63   
Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb            31.78   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            32.16   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes            32.54   
10  Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit            32.64   
11  Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap            33.57   
12  Tim Olsen  1986  U.S.G            33.72   
13  Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            33.91   
14  Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim            34.08   
15  Torbjorn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            34.11   
16  Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            34.33   
17  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971  Agfs Svømmeafdeling            34.47   
18  Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton            34.64   
19  Rasmus Fog Jørgensen  1981  U.S.G            34.87   
20  Mauri Samuel Kanto  1963  Kauhajoen Karhu            35.06   
21  Yngve Walle  1972  Lørenskog-Rælingen KK            35.13   
22  Kristian Nissen  1981  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            35.35   
22  Thomas Sønderskov  1974  Randers GF Neptun            35.35   
24  Joakim Olofsson  1970  Föreningen Sim Team Engelholm            35.87   
25  Harald Hannerz  1961  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            36.23   
26  Daniel Söderström  1973  Kungsbacka Simsällskap            36.39   
27  Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund            36.40   
28  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura            36.86   
29  Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            37.14   
30  Jan Farving  1970  Agfs Svømmeafdeling            37.18   
31  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura            37.50   
32  Stefan Andersson  1955  Blå Sim&Hoppklubb            37.61   
33  Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            37.63   
34  Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap            37.68   
35  Svein Erik Nymo  1959  Oslo Idrettslag            37.81   
36  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            37.88   
37  Flemming Nielsen  1954  GI-40 Hermes            38.46   
38  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            39.05   
39  Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            39.78   
40  Morten Borup Harning  1966  U.S.G            40.01   
41  Erik Andersen  1956  Odense Svømme Klub            40.18   
42  Olle Burebo  1944  Hellas Simklubb            40.94   
43  Ossi Vallemaa  1954  Cetus            41.21   
44  Yury Marenkov  1943  Ass. Masters Swimm Clubs            41.26   
45  Anders Backlund  1946  Kungsbacka Simsällskap            43.42   
46  Gunnar Kaudern  1943  Simklubben Ran            44.39   
47  Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            45.04   
48  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb            45.40   
49  Lennart Brock  1933  Simklubben Ran            46.07   
50  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit            46.66   
51  Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            47.08   
52  Mogens Halby  1944  Roskilde Svømning            48.25   
53  Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            52.15   
Erik Pock  1936  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
Thomas Bruchhausen  1965  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Dan Liljeroth  1957  Simklubben Triton            DSQ  Tyvstart 
Pertti Laaksonen  1943  Helsingin Uimarit            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 18, 50m Breaststroke, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap            33.26   
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            34.40   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub            35.46   
Malin Svensson  1985  Kristianstads SLS            35.78   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G            36.14   
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb            36.24   
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            36.85   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim            37.04   
Marina Perepelkina  1972  Neva Stars            37.46   
10  Johanna Kara  1965  Cetus            38.17   
11  Thea Sejr Hansen  1984  U.S.G            38.18   
12  Anette Als  1986  Agfs Svømmeafdeling            38.65   
13  Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb            39.02   
14  Maarit Nilsson  1974  Föreningen Sim Team Engelholm            39.25   
15  Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub            39.28   
16  Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund            39.51   
17  Dorette Wenzel  1990  Hsg Uni Rostock            39.78   
18  Sylvia Yang  1986  U.S.G            39.83   
19  Tenna Olin  1991  U.S.G            41.18   
20  Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap            41.60   
21  Susanne Hansen  1973  Vordingborg Svømme Klub            41.90   
22  Marie Dahlbom  1965  Blå Sim&Hoppklubb            42.14   
23  Lea Bornstein  1989  Allerød Svømmeklub            42.72   
24  Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap            43.51   
25  Sarah Buckley  1964  Fjolnir            43.54   
26  Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti            44.72   
27  Hanne Møller  1958  GI-40 Hermes            45.21   
28  Jette Lorich  1949  Allerød Svømmeklub            45.27   
29  Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja            46.18   
30  Jaana Lattunen  1973  Cetus            46.45   
31  Linda Björk Ólafsdóttir  1968  Sundfelag Hafnarfjardar            46.48   
32  Kirsti Kanerva  1952  Porin Uimaseura            46.61   
33  Kaarina Markkula  1952  Cetus            46.88   
34  Galina Nilsson  1960  Trollhättans Simsällskap            46.91   
35  Tanja Rosenberg Nielsen  1990  U.S.G            46.97   
36  Harriet Bure  1946  Simklubben Nautilus            48.97   
37  Winnie Grønbech  1953  GI-40 Hermes            49.09   
38  Laura Cankar  1973  Cetus            50.66   
39  Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            55.38   
40  Christina Madsen  1983  Odense Svømme Klub            1:00.08   
41  Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub            1:00.34   
42  Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            1:03.70   
43  Annelise Madsen  1945  Odense Svømme Klub            1:06.03   
44  Ulla Vallø  1927  GI-40 Hermes            1:18.51   
45  Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb            1:26.72   
46  Lis Knutzen  1920  Gentofte Svømme Klub            2:08.38   
Katri Vuori  1969  Keravan Uimarit            DSQ  Tystart 
Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 19, 100m Medley, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub    26.80        58.37   
Thomas Ibsen Nielsen  1986  Malmö Kappsimningsklubb    27.78        1:00.19   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    29.08        1:01.61   
Anders Kilen  1975  U.S.G    28.05        1:01.68   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    28.97        1:01.98   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    29.91        1:03.00   
Steffen Skjødt  1987  Silkeborg Svømmeklub    29.97        1:03.56   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub    30.67        1:04.10   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    30.07        1:04.94   
10  Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL    30.97        1:04.97   
11  Tim Olsen  1986  U.S.G    30.58        1:05.46   
12  Henrik Cleverdal  1972  Helsingborgs Simsällskap    30.01        1:05.69   
13  Kristian Qvistgaard  1984  Aalborg Svømmeklub    29.38        1:05.75   
14  Dennis Graversen  1983  U.S.G    30.25        1:06.26   
15  Jan Johansson  1966  Cetus    32.27        1:07.10   
16  Henrik Pedersen  1965  U.S.G    31.04        1:07.18   
17  Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb    33.00        1:07.57   
18  Pelle Ømark  1984  GI-40 Hermes    30.41        1:08.28   
19  Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb    33.43        1:08.83   
20  Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    33.22        1:08.86   
21  Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    33.40        1:09.90   
22  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971  Agfs Svømmeafdeling    33.44        1:09.99   
23  Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit    32.47        1:10.12   
24  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    32.87        1:10.25   
25  Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    32.09        1:10.33   
26  Joakim Olofsson  1970  Föreningen Sim Team Engelholm    32.38        1:10.57   
27  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    33.69        1:10.98   
28  Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    34.44        1:11.04   
29  Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.01        1:11.59   
30  Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    35.72        1:11.70   
31  Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.42        1:11.81   
32  Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub    32.84        1:12.01   
33  Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    34.10        1:12.18   
34  Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    34.10        1:13.08   
35  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund    34.79        1:13.97   
36  Ossi Ilveskoski  1976  Cetus    34.90        1:14.04   
37  Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub    35.84        1:14.83   
38  Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    35.39        1:14.93   
39  Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    35.34        1:15.02   
40  Martti Laajus  1952  Simmis Wanda    34.04        1:15.39   
41  Dan Liljeroth  1957  Simklubben Triton    35.26        1:16.46   
42  Stefan Andersson  1955  Blå Sim&Hoppklubb    36.26        1:16.77   
43  Daniel Söderström  1973  Kungsbacka Simsällskap    38.26        1:17.90   
44  Tomas Hägg  1964  Skuru Idrottsklubb    37.80        1:18.58   
45  Alexander Kharchenko  1947  Neva Stars    38.03        1:19.79   
46  Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    39.24        1:21.11   
47  Ulrik Schäfer  1962  Birkerød Svømmeklub    37.98        1:21.30   
48  Lars J Christensen  1960  Birkerød Svømmeklub    38.14        1:21.35   
49  Harald Hannerz  1961  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    41.27        1:21.54   
50  Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm    37.97        1:22.00   
51  Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    39.38        1:22.16   
52  Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb    39.23        1:22.39   
53  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    40.97        1:22.99   
54  Steen Hasselbalch  1969  Hørsholm Svømmeforening    38.41        1:23.29   
55  Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup    38.76        1:24.12   
56  Karsten Taylor  1974  Allerød Svømmeklub    40.28        1:27.42   
57  Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes    40.09        1:28.97   
58  Bjørn von Ryberg  1960  Birkerød Svømmeklub    42.82        1:29.04   
59  Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb    43.63        1:30.31   
60  Anders Thule  1962  Hørsholm Svømmeforening    42.78        1:31.03   
61  Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    42.76        1:33.21   
62  Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub    46.36        1:34.77   
63  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit    48.37        1:38.08   
64  Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun    48.71        1:45.45   
65  Roland Hellborg  1946  Simklubben Ran    53.51        1:53.65   
Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb            DNS   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen            DNS   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
Morten Borup Harning  1966  U.S.G            DNS   
Olav Ryan  1951  Allerød Svømmeklub            DNS   
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            DSQ  Kick before pull 
                     
 
Løb 20, 100m Medley, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening    32.46        1:07.83   
Heidi Mikkelsen  1985  Herning Svømmeklub    31.92        1:08.66   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    32.47        1:09.87   
Anne Dalgaard  1979  Agfs Svømmeafdeling    31.81        1:09.88   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    32.29        1:09.96   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    34.35        1:11.91   
Henriette S. Frederiksen  1985  U.S.G    34.48        1:12.40   
Anja Bøjesen  1986  Næstved IF    33.05        1:12.64   
Mette Friis-Olsen  1985  U.S.G    33.55        1:13.37   
10  Maria Fjallstein  1981  U.S.G    33.79        1:13.76   
11  Gudrun Ildstad  1989  Trondhjem SLK    35.60        1:13.77   
12  Heidi L. Thranum  1987  Aalborg Svømmeklub    34.53        1:13.95   
13  Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS    33.72        1:14.08   
14  Hannah Gustafsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb    34.22        1:14.40   
15  Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    34.55        1:14.63   
16  Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb    36.90        1:15.44   
17  Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    34.67        1:15.47   
18  Johanna Kara  1965  Cetus    34.82        1:15.52   
19  Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    36.88        1:16.24   
20  Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    37.34        1:17.08   
21  Britt-Marie Bjerkhager  1971  Simklubben Triton    37.27        1:17.89   
21  Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb    35.22        1:17.89   
23  Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim    37.31        1:18.56   
24  Trine Jensen  1981  Silkeborg Svømmeklub    36.81        1:19.32   
25  Marina Perepelkina  1972  Neva Stars    38.25        1:19.62   
26  Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund    36.75        1:19.80   
27  Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    37.98        1:20.20   
28  Dorette Wenzel  1990  Hsg Uni Rostock    39.35        1:21.26   
29  Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK    37.77        1:21.81   
30  Lea Lorentzen  1987  U.S.G    38.82        1:22.35   
31  Karen T. Andersen  1981  U.S.G    39.52        1:22.66   
31  Laura Vetter  1989  Hsg Uni Rostock    37.73        1:22.66   
33  Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub    40.25        1:23.35   
34  Bela Tiwari  1967  Agfs Svømmeafdeling    38.41        1:24.30   
35  Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    38.35        1:25.25   
36  Michelle Kjærsgaard  1969  Næstved IF    40.97        1:26.43   
37  Pia Vibe Petersen  1964  GI-40 Hermes    41.11        1:27.64   
38  Marie Dahlbom  1965  Blå Sim&Hoppklubb    40.76        1:28.30   
39  Mona Klöfver  1955  Växjö Simsällskap    42.91        1:28.76   
40  Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub    42.89        1:29.38   
41  Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja    44.39        1:34.41   
42  Kaarina Markkula  1952  Cetus    46.73        1:35.95   
43  Jaana Lattunen  1973  Cetus    47.50        1:36.38   
44  Hanne Klausen  1960  Korsør Sv & Livr. Klub    45.26        1:36.57   
45  Connie Wiuff  1973  Korsør Sv & Livr. Klub    47.11        1:38.10   
46  Tanja Rosenberg Nielsen  1990  U.S.G    47.97        1:38.18   
47  Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti    48.50        1:38.53   
48  Annah Helgadottir  1968  Fjolnir    49.52        1:43.93   
49  Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    49.33        1:46.11   
50  Heli Paalosalo  1938  Porin Uimaseura    53.87        1:46.59   
51  Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    59.50        2:03.47   
52  Grethe Vang Nielsen  1950  Odense Svømme Klub    1:08.50        2:15.45   
Anna Möller  1965  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Randi Larsen  1946  Drammen Svømmeklubb            DNS   
Susanne Metzsch  1968  O.S.L.F.            DNS   
                     
 
Løb 21, 200m Backstroke, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    34.23  1:11.02  1:47.73    2:17.96   
Henrik Cleverdal  1972  Helsingborgs Simsällskap    33.66  1:09.86  1:46.71    2:23.39   
Anders Borkmann  1979  Aalborg Svømmeklub    33.85  1:10.75  1:48.95    2:24.98   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub    35.02  1:11.35  1:48.91    2:26.16   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    35.04  1:12.22  1:50.37    2:27.43   
Rune Solvang  1980  U.S.G    35.49  1:12.92  1:52.14    2:30.92   
Andreas Lidholm  1975  Trollhättans Simsällskap    34.39  1:12.15  1:52.56    2:33.50   
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat    36.79  1:16.07  1:55.80    2:34.16   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    37.87  1:17.05  1:56.74    2:34.91   
10  Jannick Ajslev  1974  Allerød Svømmeklub    36.04  1:15.18  1:56.44    2:38.36   
11  Karl Justh  1957  Göteborg Sim    37.19  1:17.87  1:59.12    2:40.81   
12  Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    39.48  1:20.73  2:02.55    2:43.79   
13  Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    39.23  1:22.02  2:05.21    2:46.45   
14  Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet    43.18  1:28.81  2:15.35    3:00.54   
15  Jan Nielsen  1963  Vordingborg Svømme Klub    41.68  1:27.98  2:16.69    3:03.57   
16  Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm    43.75  1:31.72  2:21.61    3:10.87   
17  Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon    46.58  1:37.37  2:29.72    3:20.43   
18  Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg    44.60  1:37.80  2:31.82    3:22.02   
19  Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    1:02.63  2:10.14  3:20.28    4:27.52   
20  Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit    1:16.64  2:38.71  4:03.85    5:28.06   
                     
 
Løb 22, 200m Backstroke, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Lærke Dideriksen  1984  Farum Svømmeklub    36.93  1:16.44  1:56.36    2:36.04   
Rebecca Nilsen  1984  Lørenskog-Rælingen KK    38.12  1:18.59  2:01.01    2:43.06   
Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap    38.63  1:21.35  2:07.30    2:54.94   
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF    39.37  1:21.93  2:08.57    2:55.02  World record 
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap    40.74  1:25.88  2:11.41    2:55.32   
Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    41.41  1:26.34  2:12.50    2:55.56   
Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub    44.63  1:32.47  2:21.40    3:10.51   
Ulla Olin  1963  U.S.G    45.65  1:35.79  2:27.40    3:18.82   
Cornelia Voutat  1966  GI-40 Hermes    47.52  2:31.52  3:24.15    3:24.15   
Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            DNS   
                     
 
Løb 23, 4x50m Medley, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Race Club  125  U.S.G            1:47.06   
  Andreas Overbeck Petersen  1983      27.41        27.41   
  Ronnie Dalsgaard  1983      29.38        56.79   
  Anders Kilen  1975      26.34        1:23.13   
  Johan Bergendorff  1978      23.93        1:47.06   
                     
Aalborg Masters A  114  Aalborg Svømmeklub            1:53.19   
  Kris Kristensen  1985      29.50        29.50   
  Anders Borkmann  1979      32.36        1:01.86   
  Aleks Danmark  1977      25.64        1:27.50   
  Kristian Qvistgaard  1984      25.69        1:53.19   
                     
Medley Herrer I Birkerød  141  Birkerød Svømmeklub            1:53.84   
  Claus Lerche Iversen  1977      28.30        28.30   
  Jacob Lercke Skytte  1984      30.65        58.95   
  Anders Dalsgaard  1970      28.32        1:27.27   
  Mads Gjerløv  1972      26.57        1:53.84   
                     
Mkk B  156  Malmö Kappsimningsklubb            1:58.65   
  Thomas Ibsen Nielsen  1986      28.59        28.59   
  Thomas Brorson  1958      34.45        1:03.04   
  Pontus Mark  1978      30.18        1:33.22   
  Henrik Jangvall  1966      25.43        1:58.65   
                     
Usg Mænd A  116  U.S.G            1:59.21   
  Dennis Graversen  1983      30.03        30.03   
  Rasmus Fog Jørgensen  1981      33.95        1:03.98   
  Tim Olsen  1986      27.38        1:31.36   
  Niels Troldborg  1978      27.85        1:59.21   
                     
Agf 23 B  142  Agfs Svømmeafdeling            2:04.91   
  Kristian Voldsgaard  1979      29.33        29.33   
  Jan Farving  1970      36.13        1:05.46   
  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971      31.67        1:37.13   
  Caspar Anker Storr  1982      27.78        2:04.91   
                     
SK Triton Lag 1  165  Simklubben Triton            2:05.24   
  Lennart Fritzon  1968      34.42        34.42   
  Peter Ahlgren  1968      34.01        1:08.43   
  Göran Eriksson  1986      28.13        1:36.56   
  Dan Liljeroth  1957      28.68        2:05.24   
                     
SS04  200  Solna Sundbyberg SS 04            2:05.49   
  Lars Winkler Pettersson  1974      32.01        32.01   
  Lars Hennert  1961      32.71        1:04.72   
  Jörgen Tisell  1961      32.54        1:37.26   
  Ulf Gabrielsson  1948      28.23        2:05.49   
                     
Cetus C  162  Cetus            2:11.89   
  Ahti Uusivuori  1960      35.67        35.67   
  Jan Johansson  1966      34.60        1:10.27   
  Ossi Ilveskoski  1976      30.64        1:40.91   
  Marko Lysmä  1965      30.98        2:11.89   
                     
10  Usg Mænd C  161  U.S.G            2:12.11   
  Rune Solvang  1980      32.92        32.92   
  Morten Borup Harning  1966      38.98        1:11.90   
  Henrik Jeppesen  1966      29.43        1:41.33   
  Martin Pock  1971      30.78        2:12.11   
                     
11  Bask C  185  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            2:13.24   
  Jan Råsø Rasmussen  1962      36.75        36.75   
  Harald Hannerz  1961      35.85        1:12.60   
  Jens Aage Pedersen  1969      30.82        1:43.42   
  Peter Conrad Holgersen  1967      29.82        2:13.24   
                     
12  Agf 23 D  202  Agfs Svømmeafdeling            2:20.12   
  Henrik Egekvist  1967      34.49        34.49   
  Peter Faunø  1956      39.75        1:14.24   
  Jahn O. Ruud  1962      34.73        1:48.97   
  Søren Winther Larsen  1957      31.15        2:20.12   
                     
13  Herr Kungsbacka SS  224  Kungsbacka Simsällskap            2:24.89   
  Niclas Renman  1966      39.06        39.06   
  Lars Backlund  1949      37.91        1:16.97   
  Peter Lundin  1959      33.12        1:50.09   
  Anders Backlund  1946      34.80        2:24.89   
                     
14  Hellas  261  Hellas Simklubb            2:24.96   
  Erik Forslund  1937      40.30        40.30   
  Olle Burebo  1944      40.02        1:20.32   
  Bosse Ljungberg  1945      35.42        1:55.74   
  Bosse Fogelberg  1957      29.22        2:24.96   
                     
15  Medley Herrer 2 Birkerød  204  Birkerød Svømmeklub            2:25.33   
  Lars Peder Haahr  1959      41.68        41.68   
  Bjørn von Ryberg  1960      40.99        1:22.67   
  Lars J Christensen  1960      32.29        1:54.96   
  Ulrik Schäfer  1962      30.37        2:25.33   
                     
16  Herrer 240+ Gi40Hermes  240  GI-40 Hermes            2:25.34   
  Jan Johansen  1940      40.14        40.14   
  Flemming Nielsen  1954      38.12        1:18.26   
  Kim Schilling Hansen  1966      35.90        1:54.16   
  Finn Hyllested  1944      31.18        2:25.34   
                     
17  SK Ran  293  Simklubben Ran            3:12.45   
  Allan Andersson  1929      52.56        52.56   
  Gunnar Kaudern  1943      45.93        1:38.49   
  Roland Hellborg  1946      51.60        2:30.09   
  Lennart Brock  1933      42.36        3:12.45   
                     
Neva Stars  Neva Stars            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Usg Mænd D  200  U.S.G            DSQ  Ingen berør. v. 100 
  Ebbe Rasmussen  1949      34.21        34.21   
                     
                     
 
Løb 24, 4x50m Medley, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mkk B  156  Malmö Kappsimningsklubb            2:08.05   
  Cecilia Kentell  1975      34.12        34.12   
  Jenni Svensson  1982      36.48        1:10.60   
  Anna Lohmann  1975      29.14        1:39.74   
  Johanna Feldtman  1970      28.31        2:08.05   
                     
Agf 24 B  132  Agfs Svømmeafdeling            2:16.07   
  Louise Friis  1981      35.67        35.67   
  Anette Als  1986      38.67        1:14.34   
  Anne Dalgaard  1979      30.04        1:44.38   
  Rita Hauge  1965      31.69        2:16.07   
                     
Næstved Women Power  162  Næstved IF            2:18.70   
  Anja Bøjesen  1986      34.74        34.74   
  Sanne Juel  1965      38.22        1:12.96   
  Tine Carstensen  1962      33.17        1:46.13   
  Michelle Kjærsgaard  1969      32.57        2:18.70   
                     
Usg Tøser A-  U.S.G            2:22.59   
  Trine Salling Gudnitz  1987      34.32        34.32   
  Tenna Olin  1991      41.18        1:15.50   
  Louise Buhl Borg  1987      34.64        1:50.14   
  Lea Lorentzen  1987      32.45        2:22.59   
                     
Dam Lag 1  199  Växjö Simsällskap            2:28.70   
  Christine Elingfors  1967      38.32        38.32   
  Mona Klöfver  1955      42.83        1:21.15   
  Gina Berliner  1956      36.85        1:58.00   
  Maria Rosander  1967      30.70        2:28.70   
                     
Usg Kvinder C  160  U.S.G            2:28.78   
  Henriette S. Frederiksen  1985      37.94        37.94   
  Thea Sejr Hansen  1984      37.74        1:15.68   
  Ulla Olin  1963      37.83        1:53.51   
  Maja Biering-Sørensen  1952      35.27        2:28.78   
                     
Cetus C  162  Cetus            2:40.06   
  Johanna Kara  1965      34.83        34.83   
  Kaarina Markkula  1952      46.96        1:21.79   
  Minna Aalto  1979      41.98        2:03.77   
  Laura Cankar  1973      36.29        2:40.06   
                     
Helsingør Chicks  179  Helsingør Svømmeklub            2:41.16   
  Camilla Kerrn  1971      41.88        41.88   
  Tine Ottosen  1965      44.43        1:26.31   
  Pernille Bruun  1966      39.37        2:05.68   
  Inger Riber  1963      35.48        2:41.16   
                     
Damer 160+ Gi40Hermes  162  GI-40 Hermes            2:45.20   
  Lotte Bay Smidt  1974      43.66        43.66   
  Tine Broksø  1971      46.01        1:29.67   
  Tina D. Poulsen  1973      41.83        2:11.50   
  Pia Vibe Petersen  1964      33.70        2:45.20   
                     
10  Damer 200+ Gi40Hermes  204  GI-40 Hermes            2:59.87   
  Majken Johansen  1958      50.05        50.05   
  Hanne Møller  1958      46.57        1:36.62   
  Cornelia Voutat  1966      43.21        2:19.83   
  Else Møller  1958      40.04        2:59.87   
                     
11  Pus  249  Porin Uimaseura            3:05.90   
  Kirsti Kanerva  1952      45.53        45.53   
  Heli Paalosalo  1938      49.61        1:35.14   
  Taina Tuulikki Miekka  1959      46.81        2:21.95   
  Pirkko Helena Siikarla  1946      43.95        3:05.90   
                     
12  Ksl Damer 2  199  Korsør Sv & Livr. Klub            3:06.74   
  Bente Sørensen  1947      49.94        49.94   
  Kirsten Haugaard  1965      54.23        1:44.17   
  Connie Wiuff  1973      45.89        2:30.06   
  Hanne Klausen  1960      36.68        3:06.74   
                     
Usg Kvinder A  107  U.S.G            DSQ  Tyvstart 3. svømmer 
  Sylvia Yang  1986      35.98        35.98   
  Karen T. Andersen  1981      41.56        1:17.54   
                     
                     
 
Løb 25, 4x50m Medley, Mix, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mkk B  156  Malmö Kappsimningsklubb            1:58.53   
  Thomas Ibsen Nielsen  1986      28.60        28.60   
  Jenni Svensson  1982      36.28        1:04.88   
  Anna Lohmann  1975      28.60        1:33.48   
  Henrik Jangvall  1966      25.05        1:58.53   
                     
Usg Yngre Mix  109  U.S.G            2:00.59   
  Dennis Graversen  1983      29.72        29.72   
  Thea Sejr Hansen  1984      37.64        1:07.36   
  Ronnie Dalsgaard  1983      25.21        1:32.57   
  Henriette S. Frederiksen  1985      28.02        2:00.59   
                     
Medley Mix I Birkerød  139  Birkerød Svømmeklub            2:01.43   
  Jacob Lercke Skytte  1984      28.04        28.04   
  Pia Alexandersen  1973      39.27        1:07.31   
  Caroline Suhr  1971      30.53        1:37.84   
  Claus Lerche Iversen  1977      23.59        2:01.43   
                     
Agf 25 B  134  Agfs Svømmeafdeling            2:03.53   
  Kristian Voldsgaard  1979      29.18        29.18   
  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971      34.85        1:04.03   
  Louise Friis  1981      31.79        1:35.82   
  Anne Dalgaard  1979      27.71        2:03.53   
                     
Mkk C  166  Malmö Kappsimningsklubb            2:06.55   
  Cecilia Kentell  1975      34.25        34.25   
  Thomas Brorson  1958      33.33        1:07.58   
  Ulrika Feldtman  1967      32.63        1:40.21   
  Pontus Mark  1978      26.34        2:06.55   
                     
Usg Mellem Mix  121  U.S.G            2:11.15   
  Sylvia Yang  1986      36.29        36.29   
  Tim Olsen  1986      32.78        1:09.07   
  Henrik Pedersen  1965      30.38        1:39.45   
  Katrine Høg Hansen  1986      31.70        2:11.15   
                     
ASS Teletubbies  Aarhus Studenternes Svømmeafde            2:14.86   
  Jonas Korsholt  1989      31.00        31.00   
  Didde Haslund  1989      42.61        1:13.61   
  Amalie Esberg  1987      34.96        1:48.57   
  Jesper Lindstrøm Nielsen  1989      26.29        2:14.86   
                     
S 77 Mix [160]  165  S77 Stenungsund            2:15.09   
  Annika Svanberg  1962      36.89        36.89   
  Weine Högberg  1978      34.17        1:11.06   
  Katarina Hallerstedt  1966      35.12        1:46.18   
  Daniel Gertmo  1973      28.91        2:15.09   
                     
ASS Oldies  179  Aarhus Studenternes Svømmeafde            2:16.69   
  Jens Sørensen  1963      33.63        33.63   
  Aino Slej  1963      41.37        1:15.00   
  Flemming Hermann  1961      31.12        1:46.12   
  Sidsel Homann  1978      30.57        2:16.69   
                     
10  Agf 25 C  174  Agfs Svømmeafdeling            2:18.12   
  Bela Tiwari  1967      39.92        39.92   
  Jan Farving  1970      36.49        1:16.41   
  Henrik Egekvist  1967      30.15        1:46.56   
  Rita Hauge  1965      31.56        2:18.12   
                     
11  Helsingør Blend  166  Helsingør Svømmeklub            2:22.75   
  Pernille Bruun  1966      42.25        42.25   
  Hans Martin Johansen  1980      34.92        1:17.17   
  Eddy Krage  1967      32.22        1:49.39   
  Tine Ottosen  1965      33.36        2:22.75   
                     
12  Mix Kungsbacka SS  165  Kungsbacka Simsällskap            2:23.01   
  Marie Holmberg  1969      37.06        37.06   
  Malin Gustafsson  1968      42.10        1:19.16   
  Henrik Holmberg  1969      32.95        1:52.11   
  Daniel Söderström  1973      30.90        2:23.01   
                     
13  Sim Team Engelholm  200  Föreningen Sim Team Engelholm            2:36.96   
  Maarit Nilsson  1974      39.11        39.11   
  Kent Hamberg  1951      41.04        1:20.15   
  Peter Engström  1955      36.45        1:56.60   
  Karin Stenström  1950      40.36        2:36.96   
                     
14  Usg Ældre Mix  248  U.S.G            2:49.52   
  Maj-Britt Møller  1947      54.10        54.10   
  Ebbe Rasmussen  1949      43.33        1:37.43   
  Fin Biering-Sørensen  1948      37.31        2:14.74   
  Maja Biering-Sørensen  1952      34.78        2:49.52   
                     
15  Ksl Mix 1  209  Korsør Sv & Livr. Klub            2:57.52   
  Hanne Klausen  1960      46.04        46.04   
  Gerhard Deneken  1963      39.24        1:25.28   
  Connie Wiuff  1973      46.77        2:12.05   
  Mogens Jensen  1939      45.47        2:57.52   
                     
16  SK Neptun  296  Simklubben Neptun            3:27.43   
  Ulla-Britt Öberg  1934      56.03        56.03   
  Inger Sjöberg  1940      1:02.24        1:58.27   
  Rolf Friberg  1937      52.34        2:50.61   
  Hasse Lindstrom  1937      36.82        3:27.43   
                     
                     
 
Løb 26, 200m Medley, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Birkerød Svømmeklub    27.69  59.37  1:36.47    2:05.64   
Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK    29.36  1:04.61  1:43.94    2:16.44   
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen    28.15  1:04.69  1:45.45    2:16.67   
Jan Boier  1983  GI-40 Hermes    29.88  1:06.45  1:45.59    2:18.38   
Janne Haapaniemi  1979  Keravan Uimarit    30.10  1:06.49  1:46.83    2:19.95   
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub    30.15  1:05.76  1:46.19    2:20.45   
Steffen Skjødt  1987  Silkeborg Svømmeklub    30.72  1:08.47  1:46.29    2:20.48   
Jon Kærsgaard  1984  Silkeborg Svømmeklub    30.84  1:09.45  1:49.89    2:25.48   
Henrik Cleverdal  1972  Helsingborgs Simsällskap    31.20  1:07.44  1:51.09    2:25.87   
10  Henrik Pedersen  1965  U.S.G    31.55  1:09.56  1:53.54    2:26.42   
11  Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb    31.73  1:12.69  1:51.71    2:26.94   
12  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    31.80  1:09.92  1:54.69    2:27.05   
13  Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    31.34  1:10.70  1:52.64    2:29.08   
14  Anders Borkmann  1979  Aalborg Svømmeklub    31.13  1:08.69  1:52.93    2:29.30   
15  Rune Solvang  1980  U.S.G    31.62  1:09.92  1:58.36    2:31.73   
16  Jan Johansson  1966  Cetus    31.77  1:12.49  1:57.17    2:32.42   
17  Christian Petersen  1971  Næstved IF    32.21  1:12.31  1:59.88    2:33.94   
18  Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    32.37  1:13.21  1:58.57    2:35.48   
19  Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.11  1:12.86  2:00.44    2:36.82   
20  Henrik Fjeldbo Hartmeier  1971  Agfs Svømmeafdeling    32.74  1:15.36  2:00.38    2:37.39   
21  Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    31.51  1:14.43  2:02.32    2:38.69   
22  Caspar Anker Storr  1982  Agfs Svømmeafdeling    33.27  1:16.34  2:03.75    2:39.39   
23  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura    31.62  1:17.03  2:05.44    2:41.64   
24  Henrik Egekvist  1967  Agfs Svømmeafdeling    33.86  1:18.50  2:06.94    2:44.15   
25  Bo Hyllested  1949  GI-40 Hermes    35.33  1:20.52  2:11.59    2:48.28   
26  Ahti Uusivuori  1960  Cetus    36.53  1:19.77  2:11.77    2:48.35   
27  Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    37.41  1:22.58  2:12.72    2:49.48   
28  Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    36.18  1:24.07  2:13.37    2:51.98   
29  Henrik Green  1970  Agfs Svømmeafdeling    33.63  1:21.89  2:11.33    2:53.46   
30  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub    36.60  1:21.18  2:11.21    2:53.99   
31  Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    34.94  1:19.71  2:13.06    2:54.45   
32  Igor Andreev  1946  Neva Stars    37.82  1:28.19  2:25.83    3:07.13   
33  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør    37.67  1:33.44  2:24.90    3:07.98   
34  Bosse Ljungberg  1945  Hellas Simklubb    42.65  1:37.82  2:33.13    3:13.46   
35  Bjørn von Ryberg  1960  Birkerød Svømmeklub    46.99  1:47.92  2:45.62    3:29.67   
Casper Lygaard  1975  Gentofte Svømme Klub            DNS   
John Erik Lindström  1978  Usa            DNS   
Hasse Lindstrom  1937  Simklubben Neptun            DNF   
Pertti Laaksonen  1943  Helsingin Uimarit            DNF   
Lauri Malk  1937  Cetus            DSQ  on front a/75 m 
                     
 
Løb 27, 200m Medley, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m  100m  150m    Opnået  Status 











 
Trine Salling Gudnitz  1987  U.S.G    33.30  1:11.70  1:57.88    2:32.83   
Anja Bøjesen  1986  Næstved IF    33.02  1:13.56  1:57.47    2:32.88   
Lærke Dideriksen  1984  Farum Svømmeklub    33.75  1:13.34  1:58.34    2:33.37   
Frida Persson  1986  Simklubben Ran    33.00  1:12.90  1:58.82    2:34.03   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    34.53  1:14.96  2:01.27    2:37.45   
Gudrun Ildstad  1989  Trondhjem SLK    34.14  1:16.18  2:00.06    2:37.48   
Sanne Otte  1981  Farum Svømmeklub    34.01  1:16.35  2:00.80    2:37.64   
Caroline Suhr  1971  Birkerød Svømmeklub    33.20  1:15.10  2:00.34    2:37.99   
Heidi L. Thranum  1987  Aalborg Svømmeklub    35.30  1:16.36  2:03.85    2:40.11   
10  Hannah Gustafsson  1983  Malmö Kappsimningsklubb    35.38  1:15.46  2:03.09    2:41.27   
11  Sanne Juel  1965  Næstved IF    35.27  1:18.57  2:04.26    2:42.05   
12  Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    34.18  1:21.42  2:07.89    2:44.93   
13  Josephine Ramirez-Hedblom  1990  Linköpings Allmänna SS    37.02  1:21.20  2:10.29    2:52.16   
14  Britt-Marie Bjerkhager  1971  Simklubben Triton    37.39  1:24.85  2:13.28    2:53.46   
15  Johanna Kara  1965  Cetus    37.17  1:22.29  2:12.42    2:55.43   
16  Svetlana Kozlova  1965  Neva Stars    37.16  1:22.89  2:13.68    2:57.05   
17  Pia Alexandersen  1973  Birkerød Svømmeklub    39.15  1:29.49  2:19.55    3:02.23   
18  Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    37.79  1:27.06  2:24.50    3:07.94   
19  Tina D. Poulsen  1973  GI-40 Hermes    42.72  1:33.14  2:26.91    3:10.98   
20  Mia Finnemann Schultz  1972  Allerød Svømmeklub    40.82  1:36.29  2:27.76    3:15.76   
21  Cornelia Voutat  1966  GI-40 Hermes    44.50  1:37.36  2:34.45    3:23.53   
22  Isa Hennariika Pietilä  1978  Octopus Lohja    43.88  1:40.62  2:39.09    3:26.50   
23  Jaana Lattunen  1973  Cetus    43.71  1:44.84  2:43.40    3:31.46   
24  Kirsti Kanerva  1952  Porin Uimaseura    52.67  1:49.62  2:49.83    3:37.73   
25  Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    49.33  1:49.06  2:47.45    3:38.15   
26  Annie Metzsch  1945  Odense Svømme Klub    50.78  1:51.71  3:02.15    3:53.13   
Inger Linn Krogh Hansen  1969  Drammen Svømmeklubb            DNS   
Kirsi Uski-Aarnio  1961  Aurajoen Uinti            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 28, 50m Backstroke, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mark Vogel  1970  Gentofte Svømme Klub            28.81   
Kris Kristensen  1985  Aalborg Svømmeklub            29.41   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            29.47   
Dennis Graversen  1983  U.S.G            29.60   
Kristian Qvistgaard  1984  Aalborg Svømmeklub            30.59   
Peter Schultz  1976  U.S.G            31.50   
Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            32.00   
Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat            32.22   
Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit            32.35   
10  Karl Justh  1957  Göteborg Sim            32.40   
11  Flemming Hermann  1961  Aarhus Studenternes Svømmeafde            32.94   
12  Peter Schmidt  1979  Glostrup Svømme Klub            33.41   
13  Jens Sørensen  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde            33.50   
14  Martti Laajus  1952  Simmis Wanda            34.62   
15  Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            34.82   
16  Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            37.86   
17  Yury Marenkov  1943  Ass. Masters Swimm Clubs            38.14   
18  Marko Lysmä  1965  Cetus            38.28   
19  Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            38.92   
20  Erik Forslund  1937  Hellas Simklubb            39.69   
21  Jan Johansen  1940  GI-40 Hermes            40.07   
22  Lasse Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            41.82   
23  Anders Thule  1962  Hørsholm Svømmeforening            43.53   
24  Steen Elborne  1957  Allerød Svømmeklub            43.57   
25  Raimo Mauri Hiltunen  1946  Poseidon            43.68   
26  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            45.68   
27  Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            52.05   
28  Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            56.69   
29  Markku Nousiainen  1954  Keravan Uimarit            1:08.70   
Erik Pock  1936  Vordingborg Svømme Klub            DNS   
Seppo Juhani Hytönen  1956  Swimming Jyväskylä            DNS   
                     
 
Løb 29, 50m Backstroke, Women, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna-Marie Christiansen  1990  GI-40 Hermes            30.60   
Nina Jørgensen  1985  Gentofte Svømme Klub            33.36   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            35.41   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            36.02   
Sylvia Yang  1986  U.S.G            36.08   
Sanne Juel  1965  Næstved IF            36.26   
Maria Rosander  1967  Växjö Simsällskap            36.35   
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF            36.62   
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            36.72   
10  Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            36.89   
11  Trine Jensen  1981  Silkeborg Svømmeklub            37.16   
12  Ane Andersen  1990  Søllerød Svømmeklub SNIK            37.84   
13  Didde Haslund  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            38.35   
14  Bela Tiwari  1967  Agfs Svømmeafdeling            39.50   
15  Marie Dahlbom  1965  Blå Sim&Hoppklubb            41.40   
16  Helle Rasmussen  1960  Vordingborg Svømme Klub            42.11   
17  Hanne Klausen  1960  Korsør Sv & Livr. Klub            44.59   
18  Taina Tuulikki Miekka  1959  Porin Uimaseura            44.61   
19  Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening            45.19   
20  Lisbeth Olsen  1959  Odense Svømme Klub            47.53   
21  Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            48.77   
22  Galina Nilsson  1960  Trollhättans Simsällskap            48.97   
23  Grethe Bendtsen  1930  Swim Team Tåstrup            52.28   
24  Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            54.55   
25  Laila Larsen  1947  Odense Svømme Klub            1:18.58   
26  Monica Ullmann  1928  Lillehammer Svømmeklubb            1:32.91   
Inger Riber  1963  Helsingør Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 30, 50m Free, Men, Finaler 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Birkerød Svømmeklub            23.59   
Ronnie Dalsgaard  1983  U.S.G            23.85   
Anders Kilen  1975  U.S.G            23.96   
Andreas Overbeck Petersen  1983  U.S.G            24.13   
Aleks Danmark  1977  Aalborg Svømmeklub            24.29   
Jens Petter Loe  1989  Øvre Eiker Svømmeklubb            24.56   
Johan Bergendorff  1978  U.S.G            25.03   
Jonas Korsholt  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            25.07   
Nils Rudolph  1965  Hsg Uni Rostock            25.20   
10  Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub            25.66   
11  Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb            25.71   
12  Petter Koch  1980  Modum Svømmeklubb            25.81   
13  Øyvind Nyhus  1969  Molde SLK            25.82   
14  Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb            25.84   
15  Konstantin Bublikov  1959  Neva Stars            25.90   
16  Dan Magnus Skibrek  1987  Øvre Eiker Svømmeklubb            25.93   
17  Tim Olsen  1986  U.S.G            25.98   
18  Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            26.07   
19  Anders Berg Jørgensen  1978  U.S.G            26.13   
20  Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            26.18   
21  Lars Winkler Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            26.26   
22  Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            26.28   
23  Göran Eriksson  1986  Simklubben Triton            26.29   
24  Erik Røbech  1964  Lørenskog-Rælingen KK            26.30   
25  Hans Martin Johansen  1980  Helsingør Svømmeklub            26.33   
26  Mads Gjerløv  1972  Birkerød Svømmeklub            26.37   
27  Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            26.40   
28  Anders Dalsgaard  1970  Birkerød Svømmeklub            26.43   
29  Andreas Mortensen  1988  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            26.44   
30  Jonas Hallgren  1964  Umeå Simsällskap            26.54   
30  Pontus Mark  1978  Malmö Kappsimningsklubb            26.54   
32  Jesper Lindstrøm Nielsen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            26.58   
33  Martin Hansen  1984  Aalborg Svømmeklub            26.91   
34  Morten Hinnerup  1980  U.S.G            26.99   
35  Martin F Carlsen  1967  GI-40 Hermes            27.00   
35  Torben Børsting  1968  Vejen Svømmeklub            27.00   
37  Bjorn Harald Olstad  1974  Lambertseter Svømmeklubb            27.17   
37  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            27.17   
37  Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            27.17   
40  Jens Aage Pedersen  1969  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            27.24   
41  Michael Schacht  1967  Hørsholm Svømmeforening            27.27   
42  Karl Justh  1957  Göteborg Sim            27.29   
43  Yngve Walle  1972  Lørenskog-Rælingen KK            27.45   
44  Mark Saus  1970  Lyngby Svømmeklub            27.46   
45  Juha Iivonen  1959  Lappeenrannan Uimarit            27.47   
46  Jarkko Tapani Myllymäki  1970  Tuusulan Uimaseura            27.56   
46  Thomas Hansen  1975  Odense Svømme Klub            27.56   
48  Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            27.60   
49  Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub            27.75   
50  Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim            27.77   
51  Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            27.79   
52  Veijo Tolonen  1967  Nummelan Kisaajat            27.81   
53  Mika Meller  1967  Tuusulan Uimaseura            27.85   
54  Niels Troldborg  1978  U.S.G            28.17   
55  Kaj Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub            28.25   
56  Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap            28.29   
57  Ossi Ilveskoski  1976  Cetus            28.52   
58  Thomas Sønderskov  1974  Randers GF Neptun            28.55   
59  Marko Lysmä  1965  Cetus            28.68   
60  Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04            28.95   
61  Dan Liljeroth  1957  Simklubben Triton            29.02   
62  Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund            29.03   
63  Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04            29.07   
64  Stefan Andersson  1955  Blå Sim&Hoppklubb            29.17   
65  Torbjorn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            29.20   
66  Svein Erik Nymo  1959  Oslo Idrettslag            29.23   
67  Janne Forsberg  1972  Hellas Simklubb            29.27   
68  Bosse Fogelberg  1957  Hellas Simklubb            29.30   
69  Erik Molander  1979  Hellas Simklubb            29.34   
70  Jan Råsø Rasmussen  1962  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            29.40   
71  Bjarke Dalslet  1979  U.S.G            29.52   
72  Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            29.66   
73  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap            29.93   
74  Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet            29.98   
75  Martin Pock  1971  U.S.G            30.04   
76  Peter Conrad Holgersen  1967  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            30.10   
77  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            30.11   
78  Jan Farving  1970  Agfs Svømmeafdeling            30.27   
79  Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            30.29   
80  Anders Lunström  1958  Föreningen Sim Team Engelholm            30.60   
81  Lars Aagaard  1962  Svømmeklubben Opnør            30.87   
82  Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            30.95   
83  Lars Backlund  1949  Kungsbacka Simsällskap            31.09   
84  Daniel Söderström  1973  Kungsbacka Simsällskap            31.13   
85  Finn Hyllested  1944  GI-40 Hermes            31.37   
86  Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            32.43   
87  Kim Schilling Hansen  1966  GI-40 Hermes            32.51   
88  Olle Burebo  1944  Hellas Simklubb            33.12   
89  Bo Toresäter  1944  Simklubben Elfsborg            33.14   
90  Lauri Malk  1937  Cetus            33.67   
91  Lars Peder Haahr  1959  Birkerød Svømmeklub            33.74   
92  Rafik Neuman  1948  S.C.Pingviinit            33.76   
93